Vodstvo lige NBA zavrnilo protest Dončićevega Dallasa

Košarka 7. Apr 202310:15 0 komentarjev
Lastnik Dallasa Mark Cuban in Luka Dončić
Lastnik Dallasa Mark Cuban in Luka Dončić; Foto: AP Photo/LM Otero via Guliverimage

Vodstvo severnoameriške košarkarske lige NBA je pričakovano zavrnilo pritožbo moštva Dallas Mavericksov. Lastnik kluba Marc Cuban se ni strinjal s sodniškimi odločitvami ob porazu proti Golden State Warriors 22. marca. Je pa vodstvo lige priznalo, da bi uradniki na tekmi lahko svoje delo opravili bolje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Za Dallas sporna sodniška odločitev se je pripetila ob koncu tretje četrtine.

Minuto in 54 sekund pred koncem tretje četrtine je Kevon Looney z zabijanjem dosegel dve točki, potem ko so bili vsi igralci Dallasa na drugi polovici igrišča. V štabu Dallas so bili prepričani, da imajo žogo po minuti odmora.

Med minuto odmora je sodnik spremenil odločitev, česar pa ni sporočil Dallasu. Košarkarji Dallasa so se postavili v napad, sodnik pa je žogo dodelil nasprotnemu moštvu, ki je doseglo dve točki in na koncu je bila razlika ravno dve točki 127:125. Liga je v četrtek sicer priznala, da bi uradne osebe “lahko bolje obvladale te posebne okoliščine na omenjeni tekmi”.

Luka Dončić proti Warriors; FOTO: AP Photo/Tony Gutierrez via Guliverimage

Vendar pa je vodstvo v isti sapi ugotovilo, da se je incident zgodil skoraj 14 minut do konca tekme, Dallas pa je nato dvakrat povedel v zadnjih štirih minutah.

“V teh okoliščinah Dallas ni mogel dokazati, kar je tudi osnovno merilo za proteste na tekmah lige NBA, da je bil prikrajšan za pošteno priložnost za zmago na tekmi, in protesta zaradi tega nismo mogli upoštevati,” so sporočili iz lige NBA.

Usoda ni več v njihovih rokah

Košarkarji Dallasa, za katerega igra slovenski as Luka Dončić, so dve tekmi pred koncem rednega dela sezone zapravili možnosti za neposredno uvrstitev v končnico. Na 11. mestu razvrstitve zahodne konference pa imajo teoretične možnosti za uvrstitev v dodatne kvalifikacije, tako imenovani turnir play-in.

V kvalifikacijah bodo sodelovala moštva uvrščena od sedmega do desetega mesta ter se bodo merila za zadnji dve mesti v končnici na zahodu.

Za preboj v končnico Dončić in druščina potrebujejo zmagi proti Chicagu in San Antoniu, ob tem pa neposredni tekmec Oklahoma na zadnji tekmi proti Memphisu ne sme zmagati.