Vstajenje Dallasa, ki bi lahko bilo začetek nečesa velikega

Košarka 12. Jan 202214:00 > 14:43 5 komentarjev
Foto: Jerome Miron-USA TODAY Sports via Guliver

Vstopili smo v zadnjih 30 dni do zaprtja tržnice lige NBA. Najhujši del vala pandemije koronavirusa v najmočnejši ligi na svetu je mimo, zato si poglejmo, kakšno je zdaj stanje v Dallas Mavericks. Kaj se je spremenilo od zadnjega pregleda, kdo se je prikazal v boljši luči in kakšne možnosti se na trgu ponujajo Teksašanom, ki so v igri za enega boljših obrambnih centrov lige?

“Vzdušje v ekipi je ta trenutek imenitno. Zdaj bo sledil bolj resen odgovor. Imenitno je, ker smo nehali skrbeti za karierne dosežke, za upokojitve dresov in se obremenjevati s tem, kdo nam stoji nasproti. Zdaj gremo v vsako tekmo enako in zato je ta ekipa tako posebna. Padli smo v ritem in poskušali bomo nadaljevati dokler bo mogoče,” je po zadnji, že šesti zmagi v nizu, ki je Dallas dvignila na 5. mesto zahodne konference, razlagal Jalen Brunson.

Od zadnjega pregleda, ko smo se spraševali, kako razvozlati gordijski vozel, ki veže Dallas Luke Dončića, sta minila že dva meseca. Brez dvoma lahko zdaj trdimo, da se je od takrat za franšizo iz Teksasa precej spremenilo, večinoma na bolje. Še največja črna pika v tem obdobju je zdravstveno stanje Luke Dončića, a tudi to se v zadnjih tednih izboljšuje.

Dallas kot feniks iz pepela

Povprečne predstave, redni porazi proti boljšim moštvom lige, padec vrednosti košarkarjev na trgu, pomanjkanje dodatnega organizatorja igre ter kvalitetnega centra in precej zvezane roke, ko je govora o manipuliranju s t.i. “salary capom.” To so bile glavne novembrske ugotovitve, ki niso vlivale pretiranega optimizma.

V nadaljevanju je Dallasu najprej močno ponagajala še poškodba Luke Dončića, ki je zaradi težav z levim gležnjem ter nato tudi okužbo s covidom-19 izpustil kopico tekem. Omenjeni virus je za več tednov sicer povsem zdesetkal moštvo. V enem trenutku je bilo na stranskem tiru hkrati kar osem košarkarjev, trenutno kot zadnji covid preboleva Kristaps Porzingis.

Dončić se je poškodoval 15. novembra na tekmi proti Denverju. Foto: AP Photo/Tony Gutierrez via Guliverimages

Na prvi pogled bi pričakovali, da se bo sezona Mavsov sesula v prah, a se je zgodilo prav nasprotno. Danes ima glavni trener Jason Kidd na voljo več razpoloženih košarkarjev, možnosti Dallasa na trgu pa so se izboljšale. Poglejmo, zakaj.

Brunson še nadaljeval vzpon

Če začnemo kar pri Jalenu Brunsonu, ki je na položaju organizatorja igre eno od odkritij sezone. O njegovem vstajenju smo že pisali, a takrat je bil Dončićev levi gleženj še povsem zdrav.

Da je Dallas tudi brez slovenskega zvezdnika “preživel” za zdaj najtežje obdobje letošnje sezone, gre zahvala v prvi vrsti prav 25-letnemu Američanu, ki se je Dallasu leta 2018 pridružil skupaj z Dončićem.

Rezervni organizator igre je vlogo prvega dirigenta moštva ob odsotnosti Dončića prevzel na 15 tekmah. Na teh obračunih je v povprečju prispeval 19,7 točke in 7,9 asistence ob le 2,3 izgubljene žoge. Ob vrnitvi Luke v postavo je Brunson zadržal mesto v začetni peterki, na klop se je preselil Tim Hardaway.

Brunson je ob odsotnosti Dončića dokazal, da je pripravljen na večjo vlogo. Foto: Guliverimage.

Edini in tudi ne zanemarljiv minus Brunsonovega prebujenja je njegova pogodba, ki se mu po sezoni izteče. Letos bo zaslužil, za NBA razmere skromnih, 1,8 milijona dolarjev. Če ga bo Dallas želel podaljšati, bo moral poleti najverjetneje odšteti nekje med 15 in 20 milijoni na sezono.

Kljub iztekajoči pogodbi ima Jalen vrednost na trgu tudi v menjavi, saj ga lahko ekipa, ki bi ga dobila, podpiše čez omejitev plač oziroma t.i. salary cap. To je pomemben podatek, saj bo na trgu le peščica klubov, ki bodo sploh imeli dovolj prostora pod omejitvijo, da bi ga lahko neposredno podpisali kot prostega košarkarja.

Avstralec pokazal talent

Še en košarkar, ki si je v zadnjem obdobju močno dvignil vrednost, je Josh Green. 21-letni Avstralec je šele sredi svoje druge sezone v ligi NBA, a predvsem po zaslugi zdesetkanega moštva šele zdaj prišel do prave priložnosti, ki jo je tudi dobro izkoristil.

Najprej je pred novim letom zablestel s desetimi asistencami. Na zadnjih dveh dvobojih zapored pa je poskrbel za svoj osebni strelski rekord čez lužo, ko je najprej proti Houstonu vpisal 17 in nato proti Chicagu 18 točk.

“Moja mentaliteta letos je, da ko sem poklican v igro, sem pripravljen na to, da ekipi dam tisto, za kar me potrebuje. Našel sem ritem in na njem gradil. Pregledam vse svoje napake in poskušam iz njih rasti,” je po zadnji zmagi, že šesti v nizu za Dallas Mavericks, razlagal Green.

Alley-oop zabijanje Greena po podaji Dončića:

Z njegovimi vse boljšimi predstavami v vlogi strelca in specialista za obrambo, se Dallasu odpirajo dodatne možnosti v morebitnih menjavah. V očeh tekmecev je Green pridobil na vrednosti, hkrati bi se Mavsi lažje odrekli Dorianu Finneyju-Smithu, ki igra na podobnem položaju in se mu po sezoni izteče pogodba.

Finney-Smith je sicer tudi sam v vse boljši formi in zagotovo zanimiv številnim drugim franšizam, kar Mavsom le še dodatno razširi možnosti in fleksibilnost na trgu.

Teksašana vrniti v Dallas

Zakaj je to pomembno? Dallas naj bi se po poročanju zanesljivega Shamsa Charanie resno ogrel za centra Indiana Pacers Mylesa Turnerja, ki se je v Indianapolisu znašel na izhodnih vratih. Njegov trener je bivši strateg Dallasa Rick Carlisle.

211 centimetrov visoki in 25-letni Teksašan je z 2,9 blokade na tekmo najboljši bloker lige. Ne gre za atraktivnega centra, a premore atribute, ki bi odlično dopolnjevali Dallas Mavericks.

Myles Turner decembra proti Dallasu. Foto: AP Photo/Darron Cummings via Guliver

Za centra je soliden strelec z razdalje (karierno povprečje: 35,1 odstotka), lahko bi igral skupaj s Kristapsom Porzingisom ali se z Latvijcem izmenjeval na položaju centra. Dallas bi imel z obema morda najboljšo obrambo lige NBA v raketi.

Najboljši branilci obroča:

Opomba: Košarkarji so razvrščeni po odstotku meta nasprotnika v neposredni bližini obroča.

1. Rudy Gobert (Utah) – 47,5 %
2. Giannis Antetokounmpo (Milwaukee) – 47,7 %
3. Jaren Jackson Jr. (Memphis) – 48,4 %

7. Kristaps Porzingis (Dallas) – 51,3 %
16. Myles Turner (Indiana) – 55,0 %

Z vse boljšimi predstavami Greena je v menjavi pogrešljiv tudi Finney-Smith. Poleg Dwighta Powella, ki bi moral biti vključen zaradi izenačenja plač, pa bi verjetno morali Mavsi dodati še izbor ali dva s prihajajočih naborov.

Finney-Smith prav tako kaže vedno boljše predstave. Foto: AP Photo/Morry Gash

Vse boljša obramba

Medtem ko čakamo, da se najboljši napad lige NBA v sezoni 2019/20 prebudi, se je to nekoliko presenetljivo zgodilo na obrambni strani parketa, kar je tudi glavni razlog za najdaljši niz zmag Dallasa od leta 2016.

Na zadnjih sedmih dvobojih so nasprotnike šestkrat zadržali pod 100 točkami. Strelsko navdahnjeni Golde State je proti Mavsom pred dnevi zmogel vsega 82 točk. Obrambni indeks (107,1 točke na 100 posesti) pa je poskočil že na šesto mesto med 30 moštvi.

Najboljše obrambe lige NBA (po indeksu):

1. Golden State Warriors – 102,1
2. Phoenix Suns – 104,2
3. Cleveland Cavaliers – 105,0
4. Los Angeles Clippers – 106,2
5. Boston Celtics – 106,8
6. Dallas Mavericks – 107,1

Odličen test za preverjanje teorije, ali gre le za splet okoliščin ali je to obraz novih Mavsov, bo sledil že v noči na soboto, ko gostujejo v Memphisu. Grizliji so v nizu desetih zmag in tekmece meljejo po zaslugi izjemnega napada.

Naslednji dvoboj Dallasa bo sicer v New Yorku. V Madison Square Gardnu gostujejo v noči na četrtek.

Luka Dončić in Jason Kidd sta lahko zadovoljna z napredkom moštva v zadnjih tednih; foto: Guliver image

Razlog za optimizem

Omeniti velja še Thea Pinsona in Marquesa Chrrisa. Dva košarkarja, o katerih smo prav tako že pisali, da sta v času razsajanja koronavirusa v garderobi Dallasa, ko sta se moštvu pridružila le kot začasni rešitvi, prepričala vodilne može in si ju zdaj želijo zadržati dolgoročno. Klub je zanju že sprostil mesti v ekipi, po Tyrellu Terryju je pred dnevi izpisnico prejel še Jaquori McLaughlin.

Še naprej je nejasna tudi usoda Gorana Dragića, ki čaka na odhod iz Toronta. Če se bo zgodila prekinitev pogodbe, bo najverjetneje prvi na njegova vrata potrkal prav Dallas.

V franšizi iz Teksasa, ki se je še pred dvema mesecema zdela izgubljena v sivem povprečju in stagnaciji, se je torej marsikaj zelo popravilo. Luka Dončić bo lahko v nadaljevanju računal na večjo pomoč s strani soigralcev, športni direktor Nico Harrison pa ima nenadoma v rokah precej boljše karte.

Tržnica se sicer zapre 10. februarja 2022, tik pred tekmo vseh zvezd. V naslednjih tednih se bo tako v medijih čez lužo pojavljalo vse več govoric.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje