Zelenortski oreh strt, Dončić pa (še) brez mejnika (VIDEO)

Luka Dončić

Slovenski košarkarji so v tretji tekmi svetovnega prvenstva na Okinavi vendarle strli odpor Zelenortskih otokov (92:75) in tako v drugi del tekmovanja vstopajo stoodstotni. Luka Dončić na pragu zgodovinskega trojnega dvojčka.

Afrika še naprej ostaja najbolj “ugodna” celina za slovenske košarkarje. Po Angoli, Tuniziji in Senegalu na predhodnih prvenstvi so tokrat padli še Zelenortski otoki. Slednji so po koših Ivana Almeide vodili le z rezultatoma 2:0 in 4:2, nato pa zrli v slovenski hrbet. A ta je bil nepričakovano dolgo zelo blizu. Vse do zaključka tretje četrtine, ko se je tekma le prelomila in naposled končala z visoko zmago. Znova z Luko Dončićem (19 točk, 7 skokov in 9 asistenc) v središčni vlogi, čeprav se kljub resnemu spogledovanju (še) ni vpisal v zgodovino kot prvi košarkar s trojnim dvojčkom na svetovnih prvenstvih. A tokrat je pač tudi zanj najbolj štela zmaga, h kateri so pomemben delež prispevali še Klemen in Bine Prepelič ter Aleksej Nikolič.

“Moj cilj je bil, da igralce pripravim na pravi pristop. V tem nisem bil povsem uspešen. Osredotočenost ni bila prava. No, v drugem polčasu smo to le popravili in odigrali veliko bolje,” so bile prve besede selektorja Aleksandra Sekulića. “Vse tekme, ki jih igramo, so zelo fizično čvrste. Upam le, da smo izpolnili kvoto poškodb,” je pristavil selektor.

“Obramba res ni bila na ravni tekme z Gruzijo. A to ni posledica podcenjevanja. Naredili smo veliko neumnosti. Pomembna pa je zmaga. Vemo pa, da nas zdaj čakata dve zelo pomembni tekmi,” se je proti Avstraliji (petek, 14.10) in Nemčiji (nedelja, 13.10) ozrl Zoran Dragić.

“Mnogi niso prav veliko vedeli o nas, o naši košarki in o naši državi. Zato smo lahko ponosni, da smo igrali, kot smo. Dobro smo opravili svoje delo. Tudi proti Sloveniji, ki je seveda bolj kakovostna. Lepo je bilo igrati proti Luki. No, seveda je tudi težko. V vseh položajih je nevaren. Trudili smo se za zaustaviti, kolikor se je dalo. Dosegel je 19 točk. Zanj je to toliko, kot bi jih pet,” pa se je pošalil Dončićev nekdanji soigralec pri Realu Edy Tavares.

Prigovarjanje o ponovitvi otvoritvenega pristopa s tekme proti Gruziji, ki je bil šolski primer čvrste obrambe, res ni učinkovalo. Slovenci so sicer takoj prevzeli pobudo, a ob zavedanju kakovostne prednosti afriškemu tekmecu vendarle namenili nekaj več centimetrov igralnega prostora in tudi sape. Dončić je ob tem v prvi četrtini pripravil nastavke za trojnega dvojčka, pri čemer pa je imel še največ težav s točkovnim delom. Nesporni prvi strelec reprezentance je po streljanju s slepimi naboji namreč prvi točki iz igre dosegel šele v zadnji minuti prvega polčasa, in sicer v devetem poskusu (pred tem je sicer zadel osem prostih metov).

Mike Tobey

Pričakovano so več napadalnega prostora dobili soigralci. V prvem polčasu, ki ga je Slovenija dobila s sedmimi točkami prednosti (45:38), sta se najbolj sprostila Klemen Prepelič in Aleksej Nikolič. Medla predstava v prvem delu ni prinesla alarma v garderobi. Drugače si pač ne gre predstavljati sedmih zaporednih točk Zelenortskih otokov (45:45) na začetku tretje četrtine. Kot odgovor je sledila prva trojka Dončića, nekaj bolj čvrstih prijemov v obrambi, dobrih prehodov v napadalno polovico in tudi zaključkov. Sprva za nov lažji odmik (53:45), v 28. minuti pa tudi za prvo dvomestno prednost (62:52).

Čeprav je slovenska igra tudi po tem še nekoliko nihala, pa je bilo bolj ali manj jasno, da se bo Sekulićeva četa prebila do pričakovane tretje zmage v nizu. Tudi Zelenortski otoki namreč po številnih izgubljenih žogah in zgrešenih metih iz ugodnih položajev niso znali kaznovati občasnih slovenskih lukenj. Po nekaj protinapadih je kmalu postalo jasno, da v zraku ostajata le vprašanje končne razlike in morebitnega Dončićeve trojnega dvojčka. Na koncu so mu zmanjkali asistenca in trije skoki. Res pa je, da je moral na tekmi, za katero se je zdelo, da bo precej manj zahtevna, igrati kar 31 minut.

Luka Dončić

S tretjo zmago na Okinavi, ki jo je v civilni opravi zgolj z roba parketa spremljal poškodovani Jaka Blažič (hrbet), pred tem sta padli že Venezuela in Gruzija, je Slovenija brez praske zapustila predtekmovalno skupino E in v nadaljevanje nosi vse točke. Že vse od aprilskega žreba v Manili pa je jasno, da jo precej težje delo čaka v nadaljevanju. Naslednja tekmeca bosta namreč Nemčija in Avstralija, ki, vsaj po prikazanem in razpoložljivih igralskih kadrih, spadata v ožji krog favoritov za odličja.

Slovenija – Zelenortski otoki 92:77

Dvorana, gledalcev 5100, sodniki: Zurapović (BiH), Bermudez (Mehika), Husainy (Kanada).
Slovenija: Samar 2, Nikolić 11 (0:1), K. Prepelič 18 (3:4), Tobey 9, Hrovat 7 (2:2), Dimec 6 (4:4), Dragić 6 (1:2), B. Prepelič 11 (5:6), Čebašek 3, Dončić 19 (8:11).
Zelenortski otoki: Lima 9, Da Rosa 5 (2:2), I. Almeida 7 (1:1), Mendonca 3, Correia 8, J. Almeida 2, Mendes 10 (2:2), W. Tavares 5, K. Gomes 2, B. Gomes 17 (2:2), E. Tavares 9 (1:2).

Prosti meti: Slovenija 23:30, Zelenortski otoki 8:9.
Met za dve točki: Slovenija 18:32, Zelenortski otoki 24:41.
Met za tri točke: Slovenija 11:35 (Nikolić 3, K. Prepelič 3, Dončić, Čebašek, Dragić, Tobey, Hrovat), Zelenortski otoki 7:24 (B. Gomes 3, Lima, Da Rosa, Mendonca, W. Tavares).
Skoki: Slovenija 39 (25 + 14), Zelenortski otoki 32 (23 + 9).
Osebne napake: Slovenija 20, Zelenortski otoki 26.