Slovensko nogometno reprezentanco nocoj v Belfastu čaka naslednji izmed velikih izzivov na poti proti Euru 2024, ki ga prihodnje leto gosti Nemčija. Prizorišče nogometnega boja je prestolnica Severne Irske, ki je v preteklosti videla preveč precej drugačnih, bolj krvavih bojev. Sprejmite naše povabilo na pot po ulicah tega mesta, kjer polovice prebivalstva tekma sploh ne zanima, za lokalno skupnost v predelu Sandy Row pa je ne glede na to, da njihova izbrana vrsta nima nikakršnih možnosti za uvrstitev v Nemčijo, današnji dvoboj na Windsor parku najpomembnejša stvar na svetu.
Če se danes sprehodite po centru Belfasta, ne boste našli prav veliko tistih, ki jih zanima, kaj se bo danes zvečer zgodilo pod žarometi Windsor parka, ko se bosta v 8. krogu kvalifikacij za Euro 2024 udarili reprezentanci Severne Irske. Verjemite, preverili smo.
Prodajalca v trgovini z elektronsko opremo, ki ju ujamemo med pavzo za cigareto, ne spremljata nogometa. Mimoidoči gospod pa nam na vprašanje, ali bo danes gledal tekmo med Severno Irsko in Slovenijo odgovori z: “Northern Ireland? Not my kind of thing.” (Severna Irska? To ni moja stvar., op. prev.)
Ko srečamo mladeniča v športni opremi in s torbama na ramenih, se nam vendarle zazdi, da smo našli nekoga, ki ga zanima današnja tekma med Severno Irsko in Slovenijo. A smo hitro razočarani. “Danes je tekma? Aja, na Windsor Parku. Če bova šla? Seveda ne, midva sva Irca!”
Mar v Belfastu nihče ne ve, da je nocoj tekma in so torej napovedi, da bo Slovenija igrala na razprodanem osrednjem stadionu v prestolnici Severne Irske neresnične? Ne, vse drži, naša napaka pa je, da o tekmi sprašujemo na napačni ulici. Le dva zavoja od centra Belfasta je namreč predel mesta, ki se imenuje Sandy Row.
O krvavi zgodovini tega predela Belfasta smo zelo na kratko razmišljali v videoposnetku, podrobnejše opise, kaj vse se je dogajalo v nekaj ulicah, ki sestavljajo to belfaško četrt, boste morali poiskati pri ‘stricu Googlu’. Za našo zgodbo je pomembno to, da gre za predel prestolnice Severne Irske, v kateri večinoma živijo ‘rojalisti’. Protestantsko in ‘probritansko’ usmerjeni prebivalci, ki so skoraj štiri desetletja bili krvavi boj z Irci za prevlado v glavnem mestu države, ki uradno spada pod Združeno kraljestvo.
To je torej del mesta, v katerem najdemo tisto, kar smo iskali. Že stenske poslikave govorijo o tem, da je na teh ulicah reprezentanca Severne Irske svetinja.
Ko skušamo pri lokalnem prodajalcu izvedeti, kateri časniki bi nam dali kar največ informacij o današnji tekmi med Severno Irsko in Slovenijo, nam trdi, da ta tekma tako ali tako ni pomembna. Vztrajno nam poizkuša na vsak način prodati debel izvod napovedi konjskih stav, v katerem je tudi nekaj športnih novičk. Tekmo med Severno Irsko in Slovenijo pravzaprav napoveduje le kratek portret Benjamina Šeška in opis njegove zastrašujoče reprezentančne forme. A ker smo se pred trgovinico pri prikladno parkiranemu taksistu že vnaprej pozanimali o tem, kaj je danes v kontekstu nogometa v Belfastu vredno prebrati, se opremimo z izvodoma lokalnega Daily Mirrorja in Belfast Telegrapha. Tu je v resnici nogometne vsebine bistveno, bistveno več.
Nekaj metrov naprej po osrednji ulici predela Sandy Row naletimo na trgovinico, ki nam daje upanje o tem, da bomo vendarle malce bolje začutili nogometni utrip Belfasta pred nocojšnjo tekmo.
In nismo se zmotili. Prijazna prodajalka v močnem lokalnem dialektu zdrdra odgovor na vprašanje, če se bo danes v mestu čutil utrip reprezentančne nogometne tekme: “O seveda. Vsi vedo, da Severna Irska igra s Slovenijo. Danes so bili tu Slovenci, ki so kupili klobučke v barvah naše države. Dopoldne ne pričakujemo nič posebnega, dogajanje se bo začelo, ko ljudje zaključijo službe. Ko je dan tekme, se potem takoj odpravijo v bližnje lokale in se zvečer v koloni odpravijo proti stadionu. V teh lokalih se bodo družili z vašimi navijači, vedno je tako. Windsor Park bo danes poln, kot vselej.”
Sportklubova vremenska napoved
In ko se sprehodimo mimo barov, ki jih je opisala naša sogovornica, hitro prepoznamo še en detajl, na katerega smo bili pravzaprav že pripravljeni. Vsak izmed tukajšnjih ‘pubov’ nosi vsaj en simbol škotskega nogometnega moštva Glasgow Rangers. To ni presenetljivo, Severni Irci so nori na protestantske Rangerje, ki so simbol njihovega povezovanja z matično Veliko Britanijo. V enaki meri pa so republikanski Irci nori na katoliški Celtic. Medtem ko lokalno ligo sicer spremljajo, so tako Irci kot Severni Irci bistveno bolj znani po množičnih romanjih s trajektom proti Združenemu kraljestvu, kjer vročekrvno podpirajo Rangers, Celtic pa tudi nekatere angleške klube, tu sta zelo popularna tradicionalna rivala Liverpool in Manchester United.
Belfast je torej mesto pestre zgodovine, nogomet pa je tako kot po celotnem Britanskem otočju tudi v tem mestu prava religija. Nov dokaz tega bomo dobili danes zvečer, ko se bo na tribunah Windsor parka trlo več kot 18.000 Severnih Ircev, ki bodo, ne glede na to, da je njihova reprezentanca daleč od vozovnice na Euro, goreče in na pogon številnih ‘pintov’, ki smo jih, mirno priznamo, včeraj zvečer preizkušali tudi sami, spodbujalo varovance Michaela O’Neila.
Foto utrinki Belfasta
Upamo, da bodo stadion zapuščali razočarani. In da jim bo ostal le še spomin na neke lepše nogometne čase in ikono po imenu George Best, ki je ni potrebno posebej predstavljati. Simbolika tega mesta pa je lepo združena v video utrinku ob koncu naše razglednice iz prestolnice Severne Irske. Vojni junaki in nogometne ikone, to so posamezniki, ki nosijo poseben pečat v srcih prebivalcev Sandy Rowa.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!