Cristiano Ronaldo in njegovih čarobnih 700

Nogomet 10. Okt 202214:41 0 komentarjev

Cristiano Ronaldo je v večernih nedeljskih urah poskrbel za nov mejnik. Ko je v 44. minuti tekme proti Evertonu dosegel gol za zmago (2:1), je dosegel že svoj jubilejni 700. gol v klubski karieri. Med prvim in zadnjim je minilo kar 20 let in dva dneva. Preleteli smo, kako jih je dosegal, proti komu in v katerih tekmovanjih.

Neverjeten niz, ki traja še dobri dve desetletji pozneje, je začel 7. oktobra 2002. Takrat je kot 17-letni mladenič za Sporting v 34. minuti tekme portugalske prve lige zatresel mrežo Moreirenseja. Na istem obračunu je nato takrat še neznani, a talentirani Cristiano Ronaldo, v polno meril še drugič, kot bi že ob strelskem debiju naznanil, kaj bo sledilo, četudi je bilo takšno kariero nemogoče napovedati.

Letošnja je že njegova 21. sezona zapored, v kateri je dosegel vsaj en gol. Če izvzamemo letošnjo, ki je še v teku, je kar 17 sezon v nizu v vseh tekmovanjih dosegel dvomestno število golov. Ob tem velja dodati, da se je v klasičnega napadalca prelevil šele nekje na polovici svoje kariere, po selitvi v Real Madrid za takrat rekordnih 94 milijonov evrov.

V Madridu postal stroj za doseganje golov

Prav v majici belega baleta je dosegel večino svojih golov, kar 450. Za Manchester United se je med strelce vpisal 144-krat, od tega 26-krat v drugi epizodi. 101 gol je vpisal za Juventus in 5 za matični Sporting, kjer ga je leta 2003 po naključju na pripravljalni tekmi odkril, in se vanj zaljubil, legendarni Sir Alex Ferguson.

Če gole razvrstimo po tekmovanjih, jih je pričakovano največ dosegel v španski la ligi, kjer se je zaustavil pri številki 311. Ali povedano drugače, v devetih sezonah v Real Madridu je v povprečju dosegal skoraj težko dojemljivih 34,6 gola na sezono!

Sledi že liga prvakov, kjer je rekorder s 140 zadetki, ki so tlakovali pot do kar petih naslovov. Prvega je osvojil še v majici Manchester Uniteda, štiri z madridsko nogometno institucijo. 103 gole je vpisal v angleškem prvenstvu in 81 v italijanskem.

Svoj osebni rekord po številu golov v eni sezoni, če štejemo vsa tekmovanja, je prišel v 2014/15, ko je dosegel vrtoglavih 61 zadetkov. Enega več kot tri sezone predtem. Nikdar pa v Realu ni zbral manj kot 33 golov.

Najraje zabijal Sevilli, visoko je tudi Barcelona

V izjemni karieri je sicer zatresel že mreže 124 klubov, najbolj razpoložen je bil proti Sevilli, ki se lahko “pohvali” s kar 27 prejetimi zadetki s strani Portugalca. Sledi že mestni tekmec Atletico Madrid, ki je prejel 25 golov. Barcelona je denimo na četrtem mestu, v mrežo Blaugrane je poslal 20 žog.

Prednjačijo španski klubi, kar je seveda povesem pričakovano, zasedajo namreč prvih 12 mest med najpogostejšimi “žrtvami” Ronalda. Na 13. mestu najdemo Tottenham, s 14 prejetimi zadetki najpriljubljenejša tarča Portugalca na Otoku.

Zanimiv je tudi podatek, da je na visokem 18. mestu Juventus, ki je s strani nogometnega genija z Madeire prejel deset zadetkov. Čeprav je dres tega kluba nosil tri sezone, je prav stara dama iz mreže pobrala največ Ronaldovih žog med vsem italijanskimi klubi.

Ubijalska desnica v zadnjih 15 minutah tekme

Daleč največ je dosegel s svojo desnico, takšnih je bilo 460 od 700 golov. Z levo nogo je vpisal 125 in z glavo 113 golov. Dva je dosegel z drugimi deli telesa. 602 gola sta prišla znotraj in 98 zunaj kazenskega prostora.

Omeniti velja še minute, v katerih je dosegal gole. Kar 159 jih je v zadnjih 15 minutah (76′-90′) tekem, medtem ko so ostali segmenti precej enakomerni razporejeni in nihajo od 88 do 115.

Ronaldo bo 5. februarja dopolnil že 38 let, pogodba z rdečimi vragi pa ga veže do konca letošnje sezone. Kdo ve, morda bo nato končno izpolnil veliko željo mame Dolores Aveiro, da si pred koncem kariere znova nadene še dres Sportinga iz Lizbone.