Evropska nogometna zveza (Uefa) je sprejela odločitev, da finala lige prvakov 28. maja ne bo gostil ruski St. Peterburg. Zaradi ruske invazije na Ukrajino so enega največjih nogometnih spektaklov preselili v Pariz.
Kar se je napovedovalo že nekaj dni, je zdaj postalo tudi uradno. Uefa pod vodstvom Slovenca Aleksandra Čeferina je na današnjem izrednem srečanju odločila, da stadion Gazprom Arena v St. Peterburgu ne bo gostil finala lige prvakov, ki bo na sporedu 28. maja.
Tekmo za naslov evropskega prvaka so pri Uefi prestavili na največji francoski stadion Stade de France, ki leži na severu Pariza. Francoska prestolnica bo zadnji dvoboj letošnje sezone v nogometni ligi prvakov gostila še tretjič, do zdaj ji je ta čast pripadla leta 2000 in 2006. Stade de France, ki sprejme dobrih 80 tisoč gledalcev, je sicer gostil tudi finale svetovnega (1998) in evropskega (2016) prvenstva.
“Skupaj s francosko vlado bo Uefa izvedla tudi večstranske ukrepe za zagotavljanje pomoči in reševanja nogometašev in njihovih družin v Ukrajini, ki jim grozi človeško trpljenje, uničenje in izgon,” so v izjavi zapisali pri Evropski nogometni zvezi. In se francoskemu predsedniku Emmanuelu Macronu zahvalili za “osebno podporo in zavzetost” pri pariškem prevzemu finala lige prvakov.
Da so možnosti za gostovanje nogometnega spektakla na severozahodu Rusije minimalne, se je napovedovalo že vse od ponedeljka, ko je ruski predsednik Vladimir Putin priznal neodvisnost pokrajin Lugansk in Doneck. Zdaj so pri Uefi sprejeli odločitev, za katero so se po včerajšnjem začetku vojne v Ukrajini zavzemali številni nogometni navijači in strokovnjaki.
Finale lige prvakov bo tako še tretje leto zapored odigran drugje, kot je bilo to predvideno. V preteklih dveh letih ga je dvakrat gostila Portugalska (Lizbona 2020, Porto 2021), potem ko so turškemu Carigradu obakrat načrte prekrižali ukrepi za obvladovanje pandemije koronavirusa.
Do nadaljnjega brez mednarodnih tekem na spornih tleh
Uefa je prav tako sprejela odločitev, da bodo ruski in ukrajinski nogometni klubi skupaj z obema reprezentancama domače mednarodne tekme do nadaljnjega igrali na nevtralnih prizoriščih. Ukrajinska nogometna zveza je sicer pritiskala na Uefo in Fifo, naj Rusijo in njene klube odstrani iz vseh mednarodnih tekmovanj, a se Čeferin in sodelavci za to možnost niso odločili.
V evropski ligi tako ostaja moskovski Spartak, ni pa še jasno, kaj bo s tekmami dodatnih kvalifikacij za svetovno prvenstvo storila Fifa. V četrtek so nogometne zveze Češke, Poljske in Švedske že napovedale, da zaradi ruskega vojaškega napada na Ukrajino ne bodo igrale dodatnih kvalifikacij v Rusiji.
Moskva bi namreč konec marca po predvidenem sporedu dodatnih kvalifikacij v polfinalu gostila tekmo Rusije in Poljske, v primeru ruske zmage pa bi nato gostila še finale, v katerem bi igrala proti zmagovalcu obračuna Švedska – Češka.
Kaj bo z ruskim pokroviteljem?
Prav tako ni jasno, ali bo Uefa še naprej sodelovala z ruskim plinskim gigantom Gazpromom. Na današnji seji namreč ni bilo govora o prihodnji vlogi enega vodilnih pokroviteljev lige prvakov in tudi evropskega prvenstva leta 2024, je za nemško tiskovno agencijo dpa dejal vodja nemške nogometne zveze Rainer Koch.
V ospredju izredne seje so bila “najbolj pereča” vprašanja – lokacija finala lige prvakov in odločitev o igranju mednarodnih tekem v Ukrajini in Rusiji, je za dpa pojasnil Koch, ki je član izvršnega odbora.
Vršilec dolžnosti predsednika nemške zveze je dodal, da je vprašanje o bodočem sodelovanju z Gazpromom “vprašanje, ki nas zanima”.
Sodelovanje z Gazpromom je že včeraj prekinil nemški klub Schalke, ki po napadu Rusije nad Ukrajino ne bo več nosil imena ruskega podjetja na svojih dresih.
Šport in kriza v Ukrajini:
V vrtincu starševstva, mamljivih ponudb in preteče vojne
Ukrajinski reprezentant po zadetku izkazal podporo domovini
Trener Dinama iz Kijeva: Ne bom pobegnil, nisem strahopetec
Dogajanje v Ukrajini v živo spremljajo novinarski kolegi na N1
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje