Messi izpolnil življenjske sanje, Francija predala krono

Katar 2022 18. Dec 202218:55 0 komentarjev

Argentina je svetovni prvak! Toda pot do slavja v Katarju je bila vse prej kot lahka. Lionel Messi in druščina so bili dvakrat že pred vrati raja, toda Francozi so vsakič našli nazaj pot med žive. Na koncu pa so gavči vendarle slavili po enajstmetrovkah, to je njihov tretji naslov svetovnih prvakov.

V prvem polčasu smo videli popolno dominacijo Argentine, o čemer priča tako statistika kot tudi rezultat. Zgovoren je že podatek, da si Francozi niso pripravili niti enega strela proti vratom Emiliana Martineza.

Ključni trenutek v prvem polčasu se je zgodil v 21. minuti, ko je Ousman Dembele storil precej nespameten prekršek nad Angelom di Mario, glavni sodnik pa je pokazal na belo točko. Odgovornost je prevzel prvi zvezdnik argentinske izbrane vrste Lionel Messi, ki je vratarja Hugo Llorisa poslal v eno stran, žogo pa v drugo in poskrbel za vodstvo svoje reprezentance.

Tudi po zadetku so gavči nadaljevali z boljšo predstavo, ki so v 36. minuti izvedli hiter protinapad, praktično šah-mat v petih potezah, junaka pa znova di Maria in Messi. Slednji je z odlično podajo začel akcijo, di Maria pa je izvrstno zaključil in poskrbel za lepo vodstvo Argentine ob polčasu.

Francozi vstali od mrtvih

V drugem polčasu so sicer Francozi nekoliko več poskušali in zabeležili tudi nekaj strelov proti vratom Argentine, toda poti do zadetka iz igre niso našli. Ko se je že zdelo, da imajo Argentinci vse pod nadzorom, pa je prišla Francija v vsega 97 sekundah do izenačenja.

Strel Mbappeja za 2:2. Foto: Guliverimage

Najprej je žarek upanja za Francijo posijal v 79. minuti, ko so galski petelini izsilili enajstmetrovko, ki jo je izkoristil Kylian Mbappe. Prav zvezdnik PSG-ja je nato že v naslednji minuti poskrbel za izenačenje.

Kar zmore Messi, zmore tudi Mbappe

V prvem delu podaljška si nobena ekipa ni upala preveč tvegati, posledično smo videli zgolj manjši priložnosti Lautara Martineza.

V drugem delu podaljška pa smo dočakali tudi zadetek. V 109. minuti srečanja so Argentinci prišli pred vrata raja. Po hitri akciji po desni strani je močno streljal Martinez in v glavo zadel Llorisa. Odbito žogo je v gol potisnil argentinski kapetan. Francozi so sicer žogo odbili v igrišče, a je tehnologija golove črte potrdila zadetek.

A tekme še ni bilo konec … Sledila je nova enajstmetrovka za Francijo, ki jo je v 118. minuti srečanja znova izkoristil Mbappe. Do konca srečanja smo videli še kar nekaj priložnosti na obeh straneh, morda še najlepšo so imeli prav Francozi, toda z obrambo se je izkazal Martinez. O prvaku so nato odločale enajstmetrovke.

Po enajstmetrovkah pa so slavili Argentinci, ki so zadeli vse štiri strele z bele točke.

Argentina je nazadnje zmagala na svetovnem prvenstvu leta 1986, ko je bil prvo ime prvenstva Diego Maradona.

Svetovno prvenstvo v Katarju pripada Argentini. To je tretji naslov za Argentino in prvi za Lionela Messija. Prvič se lahko okliče za svetovnega prvaka. To je bila njegova zadnja priložnost, zdaj je njegova zbirka lovorik popolna.

Fotogalerija:

Argentinci se veselijo. Foto: Guliverimage
Veselje Argentincev ob golu; FOTO: Guliverimage
Angel Di Maria se veseli zadetka za 2:0 proti Franciji v finalu SP; FOTO: Guliverimage
Argentinsko veselje; FOTO: Guliverimage
Slavje na ulicah Buenos Airesa; FOTO: Guliverimage
Tako blizu, a tako daleč. Foto: Guliverimage