Kazen za junaško Muro, ki zapušča Fazanerijo

Nogomet 20. Avg 20216:00 > 7:10 0 komentarjev
Mura po prvi tekmi zaostaja (1:3), foto: Uroš Skaza

''V Evropi so napake hitro kaznovane. In mi smo bili kaznovani,'' je po porazu z rezultatom 1:3 proti graškem Sturmu v prvi tekmi zadnjega kroga kvalifikacij za preboj v skupinski del evropske lige dejal kapetan Mure Alen Kozar, ki puške vendarle še ni vrgel v koruzo. Vseeno pa je jasno, da je v četrtek s soigralci odigral zadnjo domačo evropsko tekmo v Murski Soboti, saj bodo morali črno-beli v nadaljevanju poti domovati v Mariboru.

”Dali smo vse od sebe,” je bil po porazu, ki je Muri priprl vrata evropske lige in jo nekoliko preusmeril proti konferenčni ligi, dejal trener Ante Šimundža. Vseeno se ni mogel znebiti občutka o tem, da bi lahko s svojim kadrom iztržil več. Ne le v teoriji, temveč tudi po prikazanem na štadionu Fazanerija. ”Trpeli smo. Prejeta zadetka sta plod individualnih napak. A se zgodi. Dejstvo pa je, da je Sturm izkoristil vsako priložnost. Imeli so jih manj kot mi,” je dejal šef domače stroke in dodal: ”Videli smo, da se da igrati. Recept, ki smo ga uporabili danes, bomo ponovili tudi v prihodnjem tednu.” Povratna tekma bo sicer na sporedu prihodnji četrtem ob 21.00. Tudi to tekmo si boste lahko ogledali v neposrednem prenosu na SK1.

Lahko bi se končalo drugače

Mura je bila boljša v posesti (51:49%), imela več kotov (3:2) in je le malenkostno zaostajala tudi pri strelih (5:7). Po zadnjem prejetem golu je imela tudi občutno pobudo in niz obetavnih (proti)napadov. Slovenski prvak je po mojstrovini Žige Škofleka tudi povedel (1:0). Končalo se je z 3:1. Za ugodnejše izhodišče pred povratno tekmo je manjkala natančnost v zaključku akcij, predvsem pa pomanjkljiva osredotočenost v obdobju med 60. in 63. minuto.

Da prav zaradi tega odseka in zapravljenih priložnosti čuti grenak priokus, je priznal tudi Alen Kozar. ”To je Evropa. Vsaka napaka je hitro kaznovana. A po zaostanku nato mi svojih priložnosti nismo znali izkoristiti. Toda ni še konec. Nič še ni dokončno izgubljeno,” je dejal in stisnil roko tekmecem.

Med njimi je bil tudi Slovenec Jon Gorenc Stanković. ”Zadovoljni smo z iztrženim. Predvsem s končnim rezultatom. Lahko bi bilo tudi drugače. V zadnjih dvajsetih minutah smo bili namreč preveč pasivni. Mura je prihajala do priložnosti. S tem smo si zagrenili življenje. Na našo srečo je ostalo pri 3:1, kar je dobra popotnica za Gradec. Vem pa, da nas tudi tam čaka težko delo, saj je Mura dobra ekipa,” je dejal 25-letni slovenski vezist na začasnem delu pri Sturmu.

Mura vs Sturm v boju za evropsko ligo, foto: Uroš Skaza

Navijaška podpora

Tudi ostali nogometaši obeh moštev so poudarjali, da se bo igralo še 90 minut. Povratna tekma bo na sporedu prihodnji četrtek ob 21.00. Le predstavljamo si lahko, kakšnemu romanju prekmurskih navijačev bi bili priča, če bi živeli v običajnih časih. Mura bi imela verjetno takšno podporo s tribun, kot nekoč ob gostovanju v Stožicah ali Ljudskem vrtu. Toda … Toda ker Uefa klubom svetuje, naj zaprejo vrata za gostujoče navijače, bodo to le pobožne želje.

Nekaj navijačev slovenskih prvakov si bo sicer lahko ogledalo tekmo na štadionu Liebenauer oziroma Merkur arena. Bili naj bi brez obeležij. A takšen je bil tudi dogovor pred prvo tekmo, pa se je ob robu vendarle znašla večja skupina glasnih avstrijskih navijačev. Po hladni prhi v prvem polčasu so bili nato iz minute v minuto glasnejši.

Mura, foto Uroš Skaza

Zbogom, Fazanerija!

Ne glede na to, kaj se bo zgodilo prihodnji teden na graškem štadionu, pa je že lep čas jasno, da bo Mura kot drugi slovenski klub dočakala evropsko jesen. Morebiten preobrat namreč prinaša preboj v skupinski del evropske lige in nagrado v višini 3,6 milijona evrov, poraz pa selitev v skupinski del novoustanovljene konferenčne lige. V tem primeru bi na račun slovenski prvakov kapnilo 2,9 milijona evrov.

Oba omenjena scenarija pa Muro ”selita” iz Murske Sobote. Kljub številnim posodobitvam Fazanerije namreč ta ne ustreza strogim kriterijem Evropske nogometne zveze za nastopanje na višji stopnički. Preostale evropskem tekmece bodo tako kapetan Kozar in soigralci gostili v mariborskem Ljudskem vrtu. Ta bo tako po večletni suši dočakal skupinski del evropskega tekmovanja, a odet v drugačne barve.

Vzporedni izziv: upravičiti vlogo prvaka

In medtem ko črno-beli – kljub porazu proti Sturmu – navdušujejo v Evropi in so po slovesu Maribora, Domžal in Olimpije že lep čas edini slovenski predstavnik na tej ravni, pa povsem drugačno sliko ponuja pogled na lestvico Prve lige Telemach. Prekmurci, ki so na začetku poletja prvič v zgodovini postali državni prvaki, so namreč ena od dveh ekip brez zmage v novi sezoni državnega prvenstva.

S po dvema porazoma in remijema ter eno nedokončano tekmo (dvoboj z Radomljami je ob koncu preteklega tedna pri rezultatu 2:2 prekinil naliv) Mura zaseda predzadnje mesto. Ali bo varovancem trenerja Šimundže v velikem izzivu uspelo ujeti dvojni ritem, bomo videli že to nedeljo. V dvoboju zadnjih dveh prvakov bo v nedeljo na Fazaneriji gostovala celjska zasedba (prenos na Sportklub 1).

Mura – Sturm Graz 1:3 (1:1)

Stadion Fazanerija, Murska Sobota. Sodnik: Michael Oliver.
Strelci: 1:0 Škoflek 3., 1:1 Jantscher 18. (11m), 1:2 Kiteishvili 60., 1:3 Yeboah 63.