Španski nogomet se je znašel v primežu hudega spora velikih tekmecev Reala Madrida in Barcelone, ki je v teh dneh dobil tudi močno zgodovinsko konotacijo.
Čeprav odnosi med največjima in najuspešnejšima španskima kluboma nikoli niso bili na zavidljivi ravni, pa so se ti v tem tednu močno poslabšali. Povod zanj je bila afera, ki so jo španski mediji poimenovali Caso Negreira, v njenem središču pa se je znašla Barcelona, ki naj bi dolga leta podkupovala nogometne sodnike.
V ponedeljek je po več kot dveh mesecih od izbruha škandala pred medije naposled le stopil predsednik katalonske zasedbe Joan Laporta in se na več kot dve uri trajajoči novinarski konferenci odzval na obtožbe, da je njegov klub nekdanjemu podpredsedniku španske sodniške organizacije Joseju Marii Negreiri med letoma 2001 in 2018 plačala kar 6,8 milijona evrov.
Laporta je v svojem monologu pred novinarji večkrat zanikal obtožbe, strupene puščice pa uperil tudi proti Realu Madridu, ki z lastnimi obtožbami sodeluje v procesu proti velikemu tekmecu. Prvi mož Barcelone je na novinarski konferenci med drugim predložil tudi kar 629 sodniških poročil in 43 zgoščenk, ki naj bi dokazovale, da so obtožbe na račun Barcelone neutemeljene.
A srečanje z novinarji je po poročanju CNN v nadaljevanju dobilo nepričakovan zasuk, potem ko je Laporta krivdo skušal preusmeriti na Madridčane. Med drugim je vztrajal, da je bil skozi zgodovino ves čas favoriziran kraljevi klub in ne katalonski. Svoje trditve je skušal utemeljiti z navedbami, da je bil Real v preteklosti režimski klub, pri čemer je namignil na njegove domnevne tesne vezi s Franciscom Francom.
Pokojni fašistični diktator se je na oblast zavihtel po španski državljanski vojni leta 1939, na čelu države pa ostal vse do svoje smrti leta 1975. V času vojne in leta po njej je njegov nacionallistični režim izvedel na tisoče pobojev in predstavlja eno najbolj črnih obdobij španske zgodovine.
“Govorimo o klubu, ki je imel zgodovinsko gledano tesne politične, finančne in športne povezave,” je trdil Laporta. Njegove besede pričakovano niso najbolje sprejeli v španski prestolnici, še posebej oster odziv pa je sledil prav iz vrst Reala. Ta je šel tako daleč, da je še isti dan na medmrežju objavil video, v katerem se sprašuje, kateri klub je imel dejansko tesne vezi z nekdanjim režimom.
V štiriinpolminutnem prispevku posnetku Madridčani navržejo številne trditve, ki po njihovem mnenju dokazujejo, da je bila Francu bolj kot Real pri srcu Barcelona. V njem prav tako izpostavijo, da je Barcelona v tistem obdobju osvojila osem državnih naslovov in devet pokalnih, medtem ko so galaktiki na svojo prvo prvenstveno zvezdico pod diktatorjem čakali kar 15 let.
Video se sicer konča z besedami Realove legende Santiaga Bernabeuua, ki je nekoč dejal: “Ko slišim, da je bil Real Madrid režimski klub, se želim podelati na očeta osebe, ki je to izrekla.” Video je sicer močno ujezil katalonske oblasti. Njihov tiskovni predstavnica Patricia Plaja ga je označila za lažno novico in klub obtožila potvarjanje zgodovine, obenem pa zahtevala, da video umaknejo z medmrežja.
“To je neodgovorno in žaljivo za tisoče ljudi, ki so trpeli pod Francovim režimom, kot tudi za nogometni klub Barcelono,” je na torkovi tiskovni konferenci dejala Plaja. “Morda se pri Realu Madridu ne spomnijo, da so nekdanjega predsednika Barcelone ubile prav Francove čete,” je še pripomnila.
Kot poroča CNN, so odnosi med kluboma izven igrišča dosegli vrelišče, razpleta spora pa vsaj zaenkrat še ni na vidiku.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!