Francija je v Milanu spisala nogometno zgodovino

Liga narodov 10. Okt 202122:35 > 11. Okt 2021 0:33 3 komentarji
Francija je prišla do "četverčka" na reprezentančni sceni. FOTO: Guliverimages.

Francija je druga zmagovalka Lige narodov. Svetovni prvaki Francozi so v Milanu v finalu po preobratu z 2:1 premagali Špance. Bron je osvojila Italija, ki je v tekmi za bron z istim rezultatom odpravila Belgijo.

Medtem ko se večina evropskih reprezentanc v naslednjih dneh poteguje za točke v kvalifikacijah za nastop na SP 2022, je bil v Italiji na sporedu zaključni turnir v Ligi narodov.

Oglejte si vse zadetke:

V velikem finalu, ki ga je gostil stadion Giuseppeja Meazze v Milanu, sta se udarili aktualna svetovna prvakinja Francija in nekdanja svetovna prvakinja Španija.

Na prvi gol na tekmi smo čakali vse do sredine drugega polčasa, ko se je tekma povsem razživela. Zvezdnik Real Sociedada Mikel Oyarzabal je Špance v 64. minuti v vodstvo popeljal le nekaj trenutkov za tem, ko je na drugi strani igrišča vratnico zatresel Theo Hernandez.

Vodstvo Špancev ni trajalo dolgo, že v 66. minuti je s spektakularnim golom na 1:1 izenačil še en zvezdnik španske lige, napadalec Real Madrida Karim Benzema. Odločitev je padla v 80. minuti, ko je zmagoviti gol zabil zvezdnik PSG Kylian Mbappe.

Francija je s tem naslovom postala prva reprezentanca, ki se lahko pohvali z lovorikami v štirih reprezentančnih tekmovanjih. Pred tem je dvakrat zmagala na svetovnih in evropskih prvenstvih, dvakrat pa je zmagala tudi v pokalu konfederacij.

Donnarumma najmlajši kapetan v zadnjih 65 letih

Italija, ki je v polfinalu izgubila proti Španiji in doživela prvi poraz po kar 37 tekmah, kar je nov svetovni rekord, je v tekmi za tretje mesto z 2:1 premagala Belgijce, ki so v polfinalu proti Franciji zapravili vodstvo z 2:0.

Evropski prvaki Italijani so do vodstva prišli na začetku drugega polčasa, ko je zadel vezist Interja Nicolo Barelo. Potem je vodstvo povišal napadalec Sassuola Domenico Berardi, v 86. minuti pa je gol za upanje Belgijcev zabil mladi vezist Anderlechta Charles de Ketelaere, kar pa ni bilo dovolj. Belgijci so v ne preveč pomembni tekmi morali priznati poraz.

Omeniti velja, da je selektor Italije Roberto Mancini na igrišče poslal precej premešano enajsterico, v kateri ni bilo niti Leonarda Bonuccija niti Giorgia Chiellinija, v njuni odsotnosti pa je kapetanski trak nosil 22-letni vratar PSG Gianluigi Donnarumma, ki je postal najmlajši kapetan Italije po Gianniju Riveri leta 1956.

Liga narodov, polfinale:

Sreda, 6. oktober:
Italija – Španija 1:2
Strelca: 0:1 Torres 17., 0:2 Torres 45+1., 1:2 Pellegrini 82.
Rdeči karton: Bonucci 43./Italija

Četrtek, 7. oktober:
Belgija – Francija 2:3 (2:0)
Strelci: 1:0 Carrasco 37., 2:0 Lukaku 40., 2:1 Benzema 62., 2:2 Mbappe 69./11m, 2:3 Hernandez 90.