Spodbuden remi na igrišču, sramota na tribunah

Liga narodov 12. Jun 202223:05 > 14. Jun 2022 23:39 12 komentarjev
Na tribunah so prevladovale srbske zastave.

Slovenija je v četrtem krogu lige narodov prišla do remija z 2:2 proti Srbiji, a v Stožicah doživela hud udarec. Številni srbski navijači, ki so navijali za goste, so povsem preglasili domače navijače in Nogometni zvezi Slovenije privoščili veliko klofuto. V naslednjih dneh bo v središču pozornosti predvsem selektor Matjaž Kek, ki ga zaradi bolezni tudi tokrat ni bilo na klopi Slovenije, in vprašanje, ali bo še naprej opravljal svoje delo.

Nogometna zveza Slovenije je na domači tekmi članske reprezentance končno dočakala poln stadion, a na žalost ne slovenskih, ampak srbskih navijačev.

Zadnjo v nizu štirih junijskih tekem lige narodov sta si s tribun ogledala tudi slovenska košarkarska zvezdnika Luka Dončić in Goran Dragić, ob njima pa tudi nekdanja predsednika krovne slovenske nogometne zveze, prvi mož Uefe Aleksander Čeferin in Rudi Zavrl.

Vsi skupaj so morali med tekmo večkrat poslušati vzklike o tem, da je Kosovo Srbija, poveličevanje Rusije in preostale nacionalistične domislice, ki so prihajale iz ust večine gledalcev na največjem slovenskem stadionu. Ti so povsem preglasili domače.

Aleksander Čeferin na tribuni stadiona v Stožicah.

Matjaža Keka spet ni bilo na klopi

Na njem tudi tokrat ni bilo selektorja Matjaža Keka, ki očitno ni okreval po okužbi s covidom, tako da ga je v njegovi vlogi spet zamenjal Boštjan Cesar. V slovenski reprezentanci smo, v primerjavi s spodbudnim četrtkovim remijem (0:0) v Oslu, sicer videli tri spremembe.

Iz prve postave, Slovenija je spet zaigrala s tremi branilci, sta zaradi kazni kartonov pričakovano izpadla branilca Miha Blažič in Petar Stojanović, tekmo pa je tokrat na klopi začel tudi Benjamin Verbič. Od prve minute so tako zaigrali Miha Zajc, Miha Mevlja in Jaka Bijol.

Pri Srbih velja omeniti izostanek Sergeja Milinkovića-Savića, ki je Slovenijo pred tednom dni “uničil” v Beogradu. Tekmo je začel na klopi.

Srbi hitro unovčili premoč

Ob pomoči s tribun so od prve minute zagospodarili Srbi, ki so do priložnosti prihajali po napakah v slovenski obrambi. Na začetku tekme jih je bilo precej. Prvo priložnost so domačini, pardon, gostje imeli v šesti minuti. Prosti strel je izvajal Dušan Tadić, ob Žanu Karničniku je skočil Aleksandar Mitrović, a streljal slabo. Jan Oblak je žogo brez težav ujel.

Precej drugače je bilo že dve minuti pozneje, ko so Stožice prvič eksplodirale. Filip Mladenović je na levi strani preigral Karničnika in poslal predložek na desno vratnico. Tam je zamudil Gregor Sikošek, Andrija Živković je stekel pred branilca Maribora in z nekaj metrov zadel.

Tudi po vodstvu Srbija ni pojenjala. V 12. minuti je do strela z levico z desne strani prišel Tadić in za las zgrešil cilj. V 18. minuti je bila prvič nevarna Slovenija. Lepo sta kombinirala Žan Celar in Adam Gnezda Čerin, ki je našel osamljenega Benjamina Šeška. Mladi slovenski napadalec je prišel do žoge na robu kazenskega prostora, a jo slabo sprejel. Priložnost je splavala po vodi.

Veselje Aleksandra Mitrovića pred srbskimi navijači.

Kazen za neizkoriščene priložnosti in 0:2

V 22. minuti je prekršek na robu kazenskega prostora z leve strani izsilil Sikošek. Žogo si je namestil Jasmin Kurtić, ki pa je v zadnjih mesecih izgubil strelsko formo in tudi tokrat ni zadel. Meril je v srbski blok. To so bile minute, ko je bila nevarnejša Slovenija.

V 29. minuti je do strela od daleč iznajdljivo prišel Seško in precej namučil srbskega vratarja. Vanja Milinković-Savić se je moral pošteno potruditi, da je žogo odbil v kot. Po tem in veliki napaki srbske obrambe je do strela in velike priložnosti v kazenskem prostoru prišel Celar, toda žogo žal zelo slabo zadel.

Kazen za neizkoriščene priložnosti je prišla v 35. minuti. Na levi strani je Tadić tokrat osmešil Gnezdo Čerina, poslal sijajen predložek v osrčje slovenskega kazenskega prostora, tam pa je do strela z glavo prišel Mitrović in, kaj pa drugega, zadel.

Tribune največjega slovenskega stadiona so bile spet na nogah. To je bil tudi izid prvega polčasa, ki je zasluženo pripadel Srbom, a tudi Slovenci niso bili katastrofalno slabi.

Veselje Benjamina Šeška po izenačujočem zadetku.

Sijajen začetek drugega polčasa za Slovenijo

Ob polčasu smo v slovenski reprezentanci videli kar tri menjave. Iz igre so odšli Zajc, Brekalo in Celar. Na igrišče so pritekli Andraž Šporar, Jure Balkovec in Domen Črnigoj. Spremembe v enajsterici so se Sloveniji ekspresno obrestovale.

Že v 48. minuti je Gnezda Čerin s sredine na levo stran kazenskega prostora Srbije poslal Šporarja, ta pa je vrnil sijajno podajo v sredino, kjer je do strela prišel prav Gnezda Čerin in natančno zadel. Končno se je za nekaj minut slišalo tudi slovenske navijače.

Že v 53. minuti je bilo 2:2. Kurtić je s sijajno dolgo podajo v priložnost spravil Šeška, ki je ušel zanki srbske obrambe, potem pa najprej odlično ustavil žogo, nameril z levico in rutinirano zadel.

Slovenija je izenačila, vsaj za nekaj minut pa so na tribunah za “izenačenje” poskrbeli tudi domači navijači. Potem pa so jih hitro preglasili vzkliki “Srbija, Srbija, Srbija …!”

V zadnji tretjini tekme padec ritma in pravičen remi

V 61. minuti so imeli Slovenci protinapad za vodstvo, po akciji Črnigoja je do strela z levico prišel Šeško, toda meril preslabo. Na drugi strani je Oblakove dlani malo za tem ogrel Filip Kostić, ki je pri gostih medtem vstopil s klopi.

Sredi drugega polčasa je na igrišče prišel tudi as rimskega Lazia Milinković-Savić in vajeti igre so v svoje roke spet vzeli Srbi, ki pa si večjih priložnosti niso pripravili. Tako je bilo vse do 83. minute, ko je Milinković-Savić podal z desne strani, pred slovenskim golom pa je skočil Luka Jović. Napadalec Real Madrida k sreči ni zadel.

Sramota, ki gre predvsem na dušo NZS

Izid se do konca tekme ni spremenil in Slovenija se je z novo spodbudno predstavo odkupila za polom, ki ga je pred tednom doživela v Beogradu, se je pa v Stožicah zgodilo natanko to, kar smo napovedali že v začetku tedna.

Srbi so se počutili, kot da bi igrali doma. Nedvomno sramota, ki gre predvsem na rovaš tistih, ki vodijo slovensko nogometno hišo. Z napačnimi odločitvami v preteklosti, mednje zagotovo sodi tudi odrivanje organiziranih slovenskih navijačev s stadiona, zakuhali večer, ki ga bomo pomnili še dolgo. Ne po dobrem …

Slovenija v zadnja dva kroga lige narodov z dvema točkama vstopa z zadnjega mesta svoje skupine, zanimivo pa bo videti, s kom na čelu se jih bo lotila septembra, ko nas čaka nadaljevanje novega reprezentančnega tekmovanja. S Kekom ali kom drugim? Odgovor bomo najverjetneje dobili že čez nekaj dni, če ne še prej …

Stadion Stožice, gledalcev 13.782, sodniki: Mariani, Bindoni, Tegoni (vsi Italija).

Strelci: 0:1 A. Živković (8.), 0:2 A. Mitrović (35.), 1:2 Gnezda Čerin (48.), 2:2 Šeško (53.).

Slovenija: Oblak, Mevlja (od 84. Gorenc Stanković), Bijol, Brekalo (od 46. Balkovec), Sikošek (od 78. Verbič), Kurtić, Gnezda Čerin, Karničnik, Zajc (od 46. Črnigoj), Celar (od 46. Šporar), Šeško.
Srbija: V. Milinković-Savić, Pavlović, Veljković, Milenković, Grujić (od 65. S. Milinković-Savić), Maksimović (od 85. Račić), Mladenović (od 56. Jović), A. Živković (od 46. Radonjić), Lukić (od 56. Kostić), Tadić, A. Mitrović.

Rumeni kartoni: Sikošek, Kurtić, Gnezda Čerin, Karničnik, Gorenc Stanković; Grujić.