Mariborskega odštevanja je konec, ne smeji pa se le vijolična Štajerska

Nogomet 17. Apr 202420:29 0 komentarjev
NK MAribor

Večni derbi med Olimpijo in Mariborom ni razočaral. Lepa navijaška kulisa, evropski ritem in nasploh izjemno živahno dogajanje na dobri zelenici. Prvi polčas je pripadel zmajem, drugi vijolicam, ki pa so svoje dominantne minute bolje vnovčile in domov odhajajo z veliko zmago (2:1). Zmago, ki bo razveselila tudi njihove štajerske tekmece iz Celja.

V uvodu tekme, ki so jo s tribun med drugim spremljali ogledniki Udineseja, Cagliarija, Cadiza in Bochuma, nič ni kazalo na to, da bo Maribor v hladnem aprilskem večeru prekinil urok Stožic, kjer ni zmagal od septembra 2019.

Kdo ve, kako bi se tekma končala, če bi napadalec Olimpije Ivan Drudov v prvih sekundah večnega derbija izkoristil veliko napako mariborske obrambe in v dvoboju iz oči v oči premagal Ažbeta Juga. Toda Hrvat je meril precej mimo gostujočih vrat.

Zmaji so začeli silovito, takoj so pritisnili na Mariborčane, ki so v uvodnih minutah delovali kot popolnoma razbita vojska. In krona tega pritiska je prišla v šesti minuti, ko je Justas Lasickas pritekel v kazenski prostor Maribora ter v kazenskem prostoru našel Nemanjo Motiko. Slednji je z natančnim strelom premagal Juga in Ljubljančani so zasluženo povedli z 1:0.

Tu pa se Olimpija niti približno ni ustavila. V prvih petnajstih minutah Maribor žoge praktično nikoli ni uspel prenesti na nasprotnikovo polovico, zmaji pa so nadaljevali z napadi, a je Jug ustavil strela Davida Sualeheja in Timija Maxa Elšnika.

Na tej točki so se prebudile viole, ki so z vijoličasto dimno zaveso predramile svoje ljubljence, ki so vzpostavili ravnotežje na igrišču. V 18. minuti je v dvoboju s Sualehejem na robu kazenskega prostora Olimpije padel Hilal Soudani, a je sodnik Martin Matoša suvereno pokazal, da najstrožje kazni za vijolice ni. Ob ogledu posnetka se zdi, da je Soudani v resnici padel ‘sam od sebe’, šele nato pa je prišlo do kontakta s portugalskim branilcem Olimpije.

Vijolice so nadaljevale s precej podjetnejšim pristopom kot na začetku tekme. V 27. minuti je po preigravanju in podaji Josipa Iličića iz obrata meril Arnel Jakupović, a stresel prečko. V 31. minuti pa so znova na noge skočili navijači Olimpije. Po krasni podaji Elšnika je še lepše zaključil Raul Florucz, ki pa je bil pred tem v prepovedanem položaju.

Olimpija je spet tekmo vzela pod nadzor, znova pa še kako nevarno zapretila v 44. minuti, ko je Motika z lepo podajo v prostor poslal Florucza, ta je žogo potisnil mimo Ažbeta Juga, nato pa iz težkega položaja skušal žogo pospraviti v mrežo Maribora. Zadel je vratnico in izid polčasa je ostal 1:0 za zmaje.

NK Olimpija
Zmajem se je ob polčasu še kako smejalo. Foto: Aleš Fevžer

Podobno odločno kot so v prvi polčas krenili domači, so v drugega nogometaši Maribora. Ante Šimundža je že med odmorom opravil dvojno menjavo, tekme je bilo konec za Marka Strajnarja in Maksa Barišića, vstopila sta Martin Milec in Marko Božić.

Matevž Vidovšek je kmalu po začetku drugega dela ustavil poizkus Blaža Vrhovca, še bistveno bolj pa ga je v 51. minuti namučil Hilal Soudani, a je s konicami prstov Korošec njegov strel odbil mimo svoje desne vratnice. Občasni reprezentant je vse, kar je bilo v njegovi moči, storil tudi v 65. minuti, po podaji Jana Repasa je ustavil strel Josipa Iličića, a je odbito žogo v mrežo Olimpije pospravil Soudani in Maribor je glede na videno v nadaljevanju zasluženo izenačil.

Od tu se je Olimpija začela sesedati sama vase. V 69. minuti si je neumnost privoščil Lasickas, ki je s podplatom po nogah grdo kresnil Svena Šoštariča Karića, VAR pa je rumeni karton Matoše hitro in upravičeno spremenil v rdečega. V 77. minuti se je situacija za vijolice še poslabšala, Iličić je žogo nastavil na strel Janu Repasu, ta pa je z natančnim strelom premagal Vidovška in Maribor je v Stožicah povedel z 2:1.

Izkušene vijolice so prednost zelo mirno pripeljale do konca in na Štajersko odnašajo veliko zmago. Ko se bodo peljali mimo Celja, pa jih morda na nadvozu čakajo tudi hvaležna sporočila grofov, ki so po ničli Olimpije bolj ali manj že državni prvaki za sezono 2023/2024.

V Stožicah je odmevala pesem: “Zapojmo vsi, Štajerska se veseli!” Napev, ki je trenutku še kako primeren …

Olimpija – Maribor 1:2 (1:0)

Stadion Stožice, gledalcev 6000, sodniki: Matoša, Praprotnik, Kordež.
Strelci: 1:0 Ne. Motika (6.), 1:1 Soudani (65.), 1:2 J. Repas (77.).
Olimpija: Vidovšek, Sualehe, Muhamedbegović (od 68. Ristić), Ratnik, Lasickas, Doffo, Elšnik, Posavec (od 62. Fadida), Ne. Motnika (od 75. Brest), Florucz (od 75. Karamatić), Durdov (od 62. Bristrić).
Maribor: Jug, Širvys, Vidmar, Šoštarič Karič, Strajnar (od 46. Milec), Vrhovec (od 75. Lorber), J. Repas, Soudani (od 90+1. Ž. Repas), Iličić, Barišić (od 46. Božić), Jakupović (od 87. Beugre).
Rumena kartona: Bristrić; Vrhovec.
Rdeči karton: Lasikcas (71.).