Najhujši udarec za evropski nogomet do zdaj

Letos so Evropo zapustili Lionel Messi, Cristiano Ronaldo in Neymar. FOTO: Profimedia.

Ob izteku leta smo izbrali deset najbolj odmevnih nogometnih prestopov v zadnjih 12 mesecih. Evropski nogomet je v letu 2023 izgubil toliko zvezdnikov, kot jih ni še nikoli do zdaj. Tudi rekorderja po številu zlatih žog, najdražjega igralca v zgodovini nogometa in takrat aktualnega najboljšega nogometaša leta na svetu.

Cristiano Ronaldo v Al Nassr

Morda najbolj odmeven prestop celotnega leta se je zgodil na samem začetku, ko je petkratni dobitnik zlate žoge Cristiano Ronaldo, ki je bil po nesporazumih v Manchester Unitedu nekaj časa brez kluba, šokiral s prestopom v Savdsko Arabijo.

Portugalca so Arabci k sebi zvabili z rekordno plačo v zgodovini nogometa, v Riadu na leto v žep samo z naslova plače prejme kar 200 milijonov evrov, sam pa se je oddolžil z zadetki. Za Al Nassr jih je v 43 nastopih dosegel kar 37 in prispeval še 13 asistenc.

FOTO: Profimedia.

Pa ne samo na, Arabcem se je eden najboljših nogometašev v zgodovini obrestoval tudi s številnimi milijoni sledilcev na družabnih omrežjih, ki so mu sledili tudi v Savdsko Arabijo.

Al Nassr je imel na Instagramu pred Ronaldovim prihodom manj kot milijon sledilcev, danes jih ima 22 milijonov in pol.

Lionel Messi v Inter Miami

Pol leta za Ronaldom je Evropo po 23 letih zapustil tudi rekorder po številu zlatih žog Lionel Messi, ki je poleti šokiral s podpisom za Inter Miami in se na Floridi pridružil projektu Davida Beckhama, čeprav so ga šejki v Savdsko Arabijo vabili s še višjo plačo, kot jo je iztržil njegov portugalski dolgoletni tekmec.

FOTO: Profimedia.

V Miamiju je Argentinec povzročil pravcato evforijo in v severoameriško ligo MLS prinesel revolucijo. “Soccer” je v ZDA trenutno priljubljen, kot verjetno še nikoli ni bil.

Messi, ki je v času pri Miamiju po zaslugi bleščečih iger na lanskoletnem svetovnem prvenstvu prišel še do osme zlate žoge, je tudi v ZDA navduševal. Za Inter je v 14 tekmah zabil enajst golov in prispeval pet asistenc.

Karim Benzema v Al Ittihad

Po izteku pogodbe z Real Madridom, za katerega je igral 14 let in v tem času zabil 354 golov, je sploh prvič Evropo poleti zapustil tudi takratni dobitnik zadnje zlate žoge, torej uradno najboljši nogometaš na svetu Karim Benzema.

Francoski napadalec je šokiral s podpisom pogodbe z Al Ittihadom, na klopi katerega je pred desetletjem sedel zdajšnji slovenski selektor Matjaž Kek, njegove barve pa je pred 15 leti branil tudi zdajšnji selektor mlade slovenske reprezentance Milenko Ačimović.

FOTO: Profimedia.

Benzema je podpisal triletno pogodbo z Arabci, ki mu na leto prinese okroglih 100 milijonov evrov, dodatnih 30 milijonov pa prejme kot ambasador svetovnega prvenstva 2030, za katerega se bo potegovala Savdska Arabija.

Francoz je na 20 tekmah za Al Ittihad zabil 12 golov, a se zaradi slabih rezultatov znašel na udaru navijačev, zato seveda ni najbolj zadovoljen. Ne bi bilo presenečenje, če se odloči za predčasno slovo …

Neymar v Al Hilal

V Savdsko Arabijo se je poleti po šestih letih v PSG, ki je zanj leta 2017 odštel kar 222 milijonov evrov, kar je še danes najdražji prestop v zgodovini nogometa, presenetljivo preselil tudi brazilski superzvezdnik Neymar.

FOTO: Profimedia.

Nekdanji član Barcelone je Evropo zapustil v trenutku, ko bi lahko na evropskih zelenicah pokazal še marsikaj. Star je bil 31 let. Tudi njega je v arabski svet zvabil denar. Na leto v žep po novem pospravi 190 milijonov evrov.

Toda njegova arabska zgodba je za zdaj daleč od pravljične. Že po petih nastopih v majici Al Hilala, za katerega je zabil le en gol, se je namreč huje poškodoval, tako da ga na zelenicah ne bomo videli še kar nekaj časa. Izpustil bo tudi južnoameriški pokal prihodnje poletje.

Harry Kane v Bayern München

Po desetih letih doseganja zadetkov za londonski Tottenham, pri katerem pa v tem času kljub kar 278 golih ni osvojil niti ene samcate lovorike, se je Harry Kane odločil za menjavo klubske sredine in se preselil v Bayern München, pri katerem so lovorike zagotovljene.

No, pa čeprav je res, da se mu je prva izmuznila izpred nosa. Ob debiju na nemških tleh sta ga z RB Leipzigom v superpokalu premagala Kevin Kampl in Benjamin Šeško.

FOTO: Profimedia.

Toda pri Bayernu, ki je zanj odštel 95 milijonov evrov, gre najboljšemu strelcu v zgodovini angleške reprezentance odlično.

Na 22 tekmah je zabil že 25 golov in ostaja eden od najbolj smrtonosnih, če ne kar najbolj smrtonosen strelec evropskega nogometa.

Jude Bellingham v Real Madrid

Real Madrid je poleti dobil bitko za enega najbolj nadarjenih nogometašev na svetu s številnimi angleškimi klubi, ki so se potegovali zanj, in iz Borussie Dortmund za 103 milijone evrov pripeljal Juda Bellinghama. Ta je le dva dni pred prihodom v Španijo dopolnil komaj 20 let.

FOTO: Profimedia.

Ob tako visoki odškodnini za tako mladega nogometaša se je morda kdo čudil, toda že po nekaj tednih je postalo jasno, da so pri Realu zadeli v polno. Mladi angleški vezist na Santiagu Bernabeu namreč blesti.

V 21 nastopih je dosegel že kar 17 golov in bo – če bo nadaljeval v tem slogu, Real pa bo osvajal lovorike -, v letu 2024 upravičeno lahko ciljal tudi na zlato žogo. Bi lahko postal prvi Anglež po Michaelu Owenu leta 2001, ki bi jo lahko osvojil?

Enzo Fernandez v Chelsea

Šokiral je že v začetku leta tudi Chelsea, ko je lizbonski Benfici za mladega, takrat v evropskem nogometu še ne preveč uveljavljenega vezista Enza Fernandeza odštel kar 121 milijonov evrov. Argentinec je nase opozoril predvsem z odličnimi predstavami na svetovnem prvenstvu v Katarju, kjer je šel s soigralci nekaj tednov pred astronomskim prestopom do konca.

FOTO: Profimedia.

V enajsterici Chelseaja se je 22-letni vezist sicer ustalil in zanj odigral 43 tekem v letošnjem letu, a se zlil v povprečne oziroma podpovprečne igre Londončanov, ki kljub številnim investicijam na nogometni tržnici nikakor ne zmorejo ujeti zmagovitega ritma. Med drugim so ostali brez lige prvakov v tej sezoni.

Moises Caicedo v Chelsea

Še en astronomski nakup Chelseaja, še en mladi vezist. Še morda bolj kot s Fernandezom, ki so ga med svetovnim prvenstvom spoznale množice ljudi, so Londončani letos poleti morda šokirali s kar 116 milijonov evrov vrednim nakupom 22-letnega ekvadorskega defenzivnega vezista Moisesa Caiceda. Seveda so poskrbeli za klubski rekord Brightona, pri katerem se je v letu in pol pred tem dokazoval ta mladi defenzivni vezist.

FOTO: Profimedia.

Tudi on se je hitro ustalil v začetni enajsterici Chelseaja, a tudi on presežka na igrišču za zdaj ni ponudil. Rezultati Londončanov so veliko slabši od pričakovanj.

Declan Rice v Arsenal

Še en mladi vezist, ki je presegel mejo stotih milijonov evrov v režiji Londončanov. Ne Chelseaja, ampak Arsenala, ki je zanj West Ham Unitedu odštel 116 milijonov evrov, kar je klubski rekord. Declan Rice je postal tudi drugi najdražji angleški nogometaš za Jackom Grealishom.

FOTO: Profimedia.

24-letni defenzivni vezist se je na stadionu Emirates sicer znašel odlično in postal eden najboljših nogometašev Arsenala, ki se poteguje za naslov v angleški premierligi.

Za topničarje je do zdaj odigral 27 tekem. Zabil je tri gole in zbral dve asistenci. Polnjenje statistike z zadetki in podajami seveda niso njegova prioriteta. Pri skorajda vseh drugih prvinah igre blesti.

Sadio Mane v Al Nassr

Še en odmeven prestop v režiji Ronaldovega Al Nassra, ki je letos poleti iz Bayerna Münchna za 30 milijonov evrov pripeljal enega najboljših igralcev v zgodovini afriškega nogometa, senegalskega krilnega napadalca Sadia Maneja.

FOTO: Profimedia.

Dolgoletni zvezdnik Liverpoola se je po neposrečeni sezoni na Bavarskem odločil, da po 12 letih zapusti Evropo in se napotil v Savdsko Arabijo. Prste vmes je imel pri tej odločitvi seveda tudi denar. Po novem na leto zasluži približno 40 milijonov evrov.

Kako mu gre? V 25 nastopih v vseh tekmovanjih je do zdaj za Al Nassr zabil 12 golov, prispeval pa šest asistenc.