“Ne želim govoriti o sodnikih, a tega si nismo zaslužili” (VIDEO)

Evropa 25. Avg 20236:00 3 komentarji
Joao Henriques

Olimpija na prvi tekmi četrtega kroga kvalifikacij za ligo Evropa ni bila kos azerbajdžanskemu Qarabagu, ki je bil v Stožicah boljši z 2:0. Premoč tekmecev je športno priznal tudi trener Ljubljančanov Joao Henriques, ki pa ga je zmotilo po njegovem mnenju pristransko sojenje glavnega sodnika Georgija Kabakova.

Analiza, ki jo je trener Olimpije Joao Henriques s pomočniki opravil pred tekmo s Qarabagom, se je izkazala za še kako točno. Azerbajdžanski predstavnik je igral tako, kot je dan pred tekmo napovedal Portugalec – agresivno in z igralci postavljenimi visoko na Olimpijini polovici. Tudi trditev, da se nasprotnik po kakovosti uvršča pred Ludogorcem in za Galatasarayem, se je izkazala za točno. Gosti so bili na igrišču precej nevarnejši od Bolgarov, a Ljubljančanom tudi puščali precej več priložnosti za dosego zadetka kot Turki.

Na koncu je zmagovalca odločila predvsem boljša moštvena kakovost Qarabaga, ki je znal kaznovati napake Olimpije v obrambi. Prvič v 32. minuti, ko je po podaji iz kota neovirano zadel Kevin Medina, in drugič v zaključku prvega polčasa, ko je napako Marcela Ratnika v gol spremenil Leandro Andrade.

“Nismo zadovoljni, a videli smo, da so so naši igralci sposobni igrati nogomet in se kosati tudi proti takšnim moštvom. Če pogledamo statistiko, je zelo uravnotežena. Na koncu je bilo izenačeno, a podrobnosti so bile na koncu tiste, ki so odločile, da je bil izid, kakršen je bil,” je po tekmi ugotavljal Joao Henriques.

A brez priložnosti za dosego zadetka niso bili niti zmaji. Predvsem na začetku in ob koncu tekme bi si z nekaj več zbranosti lahko priigrali ugodnejši izid. V to je bil prepričan tudi Henriques, mmnenja, da bi si zaslužili več. Razloge za to je iskal tudi v sodniku, ki je bil pri podeljevanju rumenih kartonov zelo darežljiv do njegovih nogometašev.

“Sprejemam, da je imel sodnik slab večer, a zaslužimo si spoštovanje,” je v sicer umirjenem tonu sedmi sili razlagal Henriques, ki na povratni tekmi prihodnji teden v Azerbajdžanu prav zaradi kartonov ne bo mogel računati na sinoči izključenega  Davida Sualeha, svojo zadnjo tekmo v Olimpijenem dresu pa je odigral tudi Svit Sešlar, ki se za milijonsko odškodnino najverjetneje seli v Turčijo k Eyusporu.

Kaj je po tekmi še povedal Joao Henriques:

O tekmi:

“Pred tekmo smo se pogovarjali, kaj lahko pričakujemo – čvrsto in izkušeno ekipo, ekipo, ki je lani nastopala v skupinskem delu lige Evropa. To smo videli tudi na obračunu, a na koncu so odločale podrobnosti in tudi naše napake, iz katerih so dosegli zadetka. Te je napravil tudi tekmec, a jih nismo izkoristili. To so stvari, ki na tej ravni odločajo o zmagovalcu.

Za vse nas je to dobra izkušnja, a nismo rekli še zadnje besede. Izgubili smo šele prvi polčas. Vemo, da je Qarabag močan in po zmagi tudi samozavesten, a v Azerbajdžan odhajamo po zmago. Takšna je naša miselnost, a pred tem nas čaka še izredno pomembna domača tekma s Celjem.”

O tem, kaj je bilo drugače v drugem polčasu, da je pritisk tekmeca v drugem polčasu popustil:

“To je nekaj običajnega. Na začetku tekme smo si priigrali nekaj priložnosti, po 20, 25 minutah igre pa smo težko našli odprte prostore. Žogo smo poskušali pomakniti v prazen prostor, zaradi česar smo prejeli drugi gol, prvega pa po kotu. Med odmorom smo se pogovarjali, kje so ti odprti prostori in kako jih najti, zato je bilo igralcem v drugem polčasu nekoliko lažje. Morda je bilo zaradi stanja igrišča to težje izvedljivo kot običajno, poleg tega nam je nasproti stala fizično močna ekipa. A imamo kakovost, kar se je videlo v zaključku tekme, ko je Qarabag načela utrujenost in so se znašli v težavah.”

O tem, da jim sodniki v Evropi niso naklonjeni:

“Ne želim govoriti o sodnikih, a tega, kar se je zgodilo danes, si nismo zaslužili. Borili smo se tako kot Qarabag, a rumene kartone smo prejemali mi. Sprejemamo, da je tekmec bolj zveneče ime v Evropi, a tudi naši igralci si zaslužijo spoštovanje. To ni pošteno do nas. Agustin Doffo in Timi Max Elšnik sta po prvem storjenem prekršku prejela rumeni karton. Prejel ga je tudi David Sualehe, medtem ko je nasprotnikova šestica (Julio Romano, op. p.) napravila deset prekrškov, a mu sodnik drugega kartona ni želel pokazati. Sprejemam, da je imel sodnik slab večer, a zaslužimo si spoštovanje.

Ne bom dejal, da sodniki običajno ščitijo večje ekipe, vendar je lažje narediti napako proti Olimpiji kot na primer Galatasarayu. Naj bo jasno, nismo izgubili zaradi sodnikov, temveč lastnih napak.”

O tem, ali bo težava, ker prihodnji teden ne bo mogel računati na Davida Sualeheja in Svita Sešlarja:

“Tudi v gosteh proti Galatasarayu smo igrali brez Timija. Seveda smo navajeni videvati te igralce v začetni postavi, a zaupamo ostalim. So kakovostni, vsak dan trenirajo po najboljših močeh in so pripravljeni na igro. Še enkrat ponavljam, v Azerbajdžan odhajamo po zmago, tekmecu ne bomo ničesar podarili. Poskušali bomo biti najboljša različica Olimpije. Zavedamo se preprek – potovanje bo dolgo, za nami bo zahtevna nedeljska tekma s Celjani. V naslednjih desetih dneh bomo odigrali kar tri tekme, kar je dobro za nogomet, vendar slabo za naše nogometaše, ki so zelo, zelo utrujeni.”

Svit Sešlar

O odhodu Svita Sešlarja:

“Vesel sem zanj. Tako Svit kot ostali igralci si to zaslužijo. Dobri igralci se borijo za takšne priložnosti. To je njegov prvi korak proti dolgi mednarodni karieri. Prestop si zasluži, a sedaj moramo iti dalje, v nogometu je pač tako. Upam, da se bomo v prihodnje še srečali in morda v Evropi odigrali tekmo proti njegovi ekipi.”