Olimpija kot zadnja od 96 evropskih ekip zadela in zasluženo zmagala

Olimpija je prišla do prvega gola in tudi zmage v skupinskem delu evropske konferenčne lige. Odpor žilavega Klaksvika s Ferskih otokov je strla povsem v zaključku tekme in na koncu zasluženo zmagala z 2:0. Prve točke sta ji prinesla rezervista David Sualehe in Mustafa Nukić.

Po treh porazih in nič zadetkih na prvih treh tekmah zgodovinskega skupinskega dela evropske konferenčne lige je bil odziv nogometne Ljubljane na hladen jesenski večer klavrn.

Na največjem slovenskem stadionu se je zbralo le dobrih dva, ne več kot tri tisoč ljudi. Ob vedno prisotnih Green Dragons povečini tisti pravi navijači, ki so, zanimivo, pripravili boljše navijaško vzdušje kot ga spremljamo večji del v zadnjem času razprodanih reprezentančnih tekem na istem prizorišču. Razen takrat, ko Slovenija vodi z 2:0 …

Olimpija je imela premoč, ampak …

Dovolj o tribunah, kaj se je dogajalo na igrišču? Olimpija je pod vodstvom Zorana Zeljkovića nanj stopila po veliki, pomembni prvenstveni zmagi v gosteh pri vodilnem Celju.

Klavksvik je prišla z nekoliko slabšo popotnico. Doma je izgubil derbi proti Vikingurju v prvenstvu, v katerem zdaj na novo zmago čaka že tri tekme. Nič ne de, na vrhu lestvice ima serijski prvak Ferskih otokov, kjer lovijo ribe in igrajo tudi nogomet, še vedno lepo prednost sedmih točk.

Novinec na vroči ljubljanski tekmi je v primerjavi z zadnjo tekmo v Celju opravil dve menjavi. Od prve minute sta zaigrala mladi vezist Marko Brest in motor sredine igrišča Agustin Doffo.

Olimpija je bila od prve minute boljša, a ni imela takšne premoči, da bi jo unovčila z golom. Kapetan domačih Timi Max Elšnik, kar ni najboljša novica v luči prihajajočega zaključka kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2024, je tekmo začel na klopi in do konca tekme ni zaigral.

Že v drugi minuti so domači nogometaši, ki so tokrat igrali v belih dresih s sivimi črtami, zapretili prvič. Po prestreženi žogi Saara Fadidaja na nasprotnikovi polovici je do strela z levico prišel Nemanja Motika, ki je na desni strani nenehno vnašal nemir v vrste nasprotnika, toda meril mimo vrat.

Dve minuti pozneje je mladi Srb preigraval spet in poslal podajo do osamljenega Ruija Pedra. Na žalost malce za hrbet, tako da Portugalec ni mogel povsem izkoristiti ugodnega položaja. Vseeno je prišel do strela, a ni bil najbolj natančen.

V deveti minuti so imeli edino priložnost na tekmi gostje, ko je bil po prostem strelu z velike oddaljenosti v skoku najvišji Pall Klettskard, ki je Olimpiji zabil drugi gol pri odmevni zmagi Klaksvika s 3:0. Tokrat je k sreči za malce zgrešil.

Veliko veselje Olimpije, ki ni trajalo dolgo

V 22. minuti pa gol in veselje domačih. Na žalost ni trajalo dolgo. Po sijajnem dolgem predložku Fadidaja je za hrbet nasprotnikove obrambe stekel Rui Pedro in zadel s pretkanim strelom z glavo. Najboljši strelec Ljubljančanov je kar nekaj časa proslavljal nov gol, potem pa se je oglasil VAR in ga razveljavil zaradi prepovedanega položaja. Treba je priznati, da upravičeno.

Kot da bi razveljavljen zadetek malce uspaval Ljubljančane, se potem ob previdni igri obeh ekip dolgo časa ni zgodilo nič. Vse do 42. minute, ko je kot na levi strani izvajal Portugalec Rui Pedro in presenetil s podajo izven kazenskega prostora na nogo svojega rojaka Ruija Silve, ki je po žogi z vso silo s kakšnih 25 metrov udaril z volejem. Žal ni šla v gol. Če bi, bi bil to pravcati evrogol, ki bi ga v naslednjih dneh videli še marsikje drugje kot v Ljubljani.

Vratar je dolgo časa reševal goste

Ekipi sta na polčas odšli brez golov, rezultatsko poravnani, trenerja pa sta bila z videnim očitno zadovoljna. Med odmorom nista menjala.

Olimpija je z drugim polčasom začela sijajno. Že v 47. minuti je z desne strani pred gol prišel Admir Bristrić in močno streljal. Žoga je zletela malce mimo leve vratnice.

Še bolj vroče je bilo pred golom gostov le nekaj sekund za tem, ko si je vratar Klaksvika privoščil veliko napako in v svojem kazenskem prostoru podal žogo naravnost v noge Ruija Pedra, ki pa njegovega darila ni izkoristil. Jonatan Johansson se je odkupil za veliko neumnost in njegov strel obranil.

Šved v vratih gostov se je še bolj izkazal v 55. minuti, ko je od daleč streljal Motika. Fenomenalna obramba, po kateri je Olimpija namesto gola iztržila le kot. Po njem je do strela z nekaj metrov prišel Ahmet Muhamedbegović, ki pa je grdo zgrešil. Malo za tem je novo priložnost zapravil Brest. To so bile minute, v katerih je bila Olimpija veliko boljša. Gol je visel v zraku.

Olimpija po dolgih 354 minutah do gola in zmage

V 63. minuti so se Ljubljančanom odprla vrata do zmage, potem ko je po prekršku na sredini igrišča drugi rumeni karton prejel Arni Frederiksberg in moral predčasno z igrišča. Trener gostov se je hitro odzval z dvojno menjavo, eno je opravil tudi Zeljković. Na igrišče je namesto Bresta poslal Ivana Posavca.

V 74. minuti je imela Olimpija novo sijajno priložnost. Po globinski podaji je pred vratarja gostov prišel Motika, toda Johansson se je izkazal z novo obrambo, do konca tekme pa jih ponudil še nekaj. V 78. minuti je od daleč odlično streljal David Sualehe, minuto za njim še Diogo Pinto, zmagovalec pa obakrat vratar Klaksvika.

Strelec odločilnega gola David Sualehe. FOTO: Grega Valančič.

Toda v v 84. minuti je bil nemočen tudi on. Po kotu je s sijajno podajo s peto žogo do Sualeheja podaljšal Muhamedbegović, portugalski rezervist Olimpije je žogo najprej umiril, potem pa z levico z volejem neubranljivo zadel. Veselje Ljubljančanov, sodnik se ni oglasil, vodstvo domačih z 1:0.

Prvi gol Olimpije po kar 354 oziroma še kakšni minuti več, upoštevajoč sodnikove dodatke v sedmih polčasih, ki jih je v tej sezoni v skupinskem delu odigrala. Zanimivo, Olimpija je postala zadnja od vseh 96 ekip, ki je zabila vsaj en gol v skupinskih delih vseh evropskih pokalov (lige prvakov, lige Europa in konferenčne lige).

Na prvega je čakala skoraj šest ur, na drugega pa vsega štiri minute. V 88. minuti se je med strelce vpisal še en rezervist, ljubljenec domačih navijačev Mustafa Nukić in postavil končni izid tekme.

Po njej je Olimpija s tremi točkami še vedno na zadnjem mestu skupine A. Klavksvik ima točko več in je tretji, Slovan iz Bratislave jih ima sedem, vodilni Lille, ki čez tri tedne prihaja v Stožice, pa osem.

Upamo, da bo takrat na največjem slovenskem stadionu več ljudi. Nogometaši državnih in pokalnih prvakov si to zaslužijo.

Olimpija – Klaksvik 2:0 (0:0)

Stadion Stožice, sodniki: Farrugia, Camilleri, Sultana (vsi malta).

Strelca: 1:0 Sualehe (84.), 2:0 Nukić (88.).

Olimpija: Pintol, Jorge Silva, Lasickas (od 75. Sualehe), Fadida (od 68. Pinto), Ratnik, Muhamedbegović, Bristrić (od 75. Nukić), Brest (od 63. Posavec), Motika (od 75. Pedro Lucas), Doffo, Rui Pedro.
Klaksvik: Johansson, Da Silva (od 63. Mikkelsen), Forren (od 86. Josepsen), Frederiksberg, Andreasen, Klettskard (od 63. Gussias), Kassi (od 73. Pavlović), Danielsen, Faeroe, Vatnsdal, Kronberg.

Rumeni kartoni: Brest, Ratnik; Andreasen, Frederiksberg, Gussias.
Rdeč karton: Frederiksberg (62.)