Po norem londonskem derbiju: To je delo za forenzike

Nogomet 7. Nov 20237:54 0 komentarjev

Ponedeljkov londonski derbi med Tottenhamom in Chesleajem je glede na dramaturški lok tekme morda celo za zdaj najzanimivejša tekma letošnje sezone angleške Premier lige. Poleg Nicolasa Jacksona, ki je svoje kritike utišal s hat-trickom, je bil prvo ime tekme sistem VAR.

Po enajstem krogu Premier lige med angleško elito ni več neporaženega kluba. Zadnji, ki je izgubil ta status, je do tega kroga vodilni Tottenham, ki je včeraj na svojem stadionu na mestnem derbiju izgubil proti sosedu iz zahodnega Londona Chelseaju.

Varovanci Avstralca Angeja Postecogluja so sicer odlično začeli tekmo in v 6. minuti povedli z zadetkom Dejana Kuluševskega, v 14. minuti pa spet stresli mrežo nasprotnika, a je prvič na sceno stopil VAR in razveljavil gol Heung Min Sona.

A s tem se je sistem za pregledovanje sodniških situacij šele ogrel, kajti v nadaljevanju je glavni sodnik tekme Michael Oliver s pomočjo video sistema razveljavil dva zadetka Chelsea, po drugi strani pa pokazal rdeči karton branilcu Tottenhama Cristianu Romeru in dosodil enajstmetrovko za goste, ki jo je s pomočjo vratnice realiziral Cole Palmer. Če ob tem dodamo še domači poškodbi Jamesa Maddisona in Mickyja van de Vena, je sodiniški dodatek v prvem polčasu znašal kar 12 minut!

Za te odločitve bi potrebovali forenzike

Da so se stvari za Tottenham spremenile iz slabih na še slabše je v 55. minuti poskrbela še izključitev Destinyja Udogieja, do konca tekme pa je ob visoko postavljeni obrambi domačih tri lahke zadetke dosegel v zadnjem obdobju kritizirani napadalec Nicolas Jackson, ki je po tekmi v zanosu povedal, da “igra za najboljši klub. Ne samo v Angliji, ampak na svetu.” No, je pa VAR tudi v drugem polčasu razveljavil zadetek Tottenhama, ko je brez gola ostal Eric Dier.

Nicolas Jackson je takole proslavil svoj prvi hat-trick v Premier ligi. Foto: Profimedia

V belem delu severnega Londona izjemno priljubljeni trener Tottenhama Ange Postecoglu je po tekmi svoje fante pohvalil za borbenost, a izpostavil, da je VAR postal problem, ki uničuje čar nogometa.

“Svojim fantom lahko samo čestitam. To je moja ekipa, tako bomo igrali, tudi če ostanemo samo s petimi igralci v polju. Kot pa sem že večkrat rekel, zdaj se pogovarjamo samo o VAR-u. Nekatere odločitve danes so bile tako tesne, da bi zanje potrebovali natančnost forenzikov. In potem to traja in traja. To je smer, v katero gre nogomet. Ni mi všeč, ampak pravijo, da tako mora biti. Samo poglejte, koliko časa so igralci danes samo stali na igrišču in čakali preglede. Mar ne bi bilo bolje, da igramo nogomet?” se je po tekmi spraševal doslej v prvenstvu neporaženi trener Tottenhama.

Chelsea kljub prestižni zmagi ostaja daleč od najvišjih mest, 15 zbranih točk je trenutno dovolj le za 10. mesto. Na drugi strani Tottenham ni več vodilna ekipa Premier lige, po zmagi proti Bournemouthu (6:1) je to znova, kdo drug kot Manchester City.