Razglašeni Maribor stopil na rob evropskega prepada

Liga Europa 11. Avg 202219:55 > 20:57 0 komentarjev

"Upanje umira zadnje in v Helsinke ne odhajamo z belo zastavo," so pred gostovanjem v Helsinkih v en glas poudarjali v taboru NK Maribor. A povratna tekma na Bolt Areni ni prinesla nič novega. Vijolice so v najpomembnejšem obdobju povsem izven forme, nov poraz pa mora v Ljudskem vrtu prižigati "vse alarme".

Uvod v srečanje je sicer obetal. Maribor je v skladu z napovedmi visoko stal na igrišču in agresivno pritiskal na nasprotnika. V 12. minuti je zelo nevarno zapretil Jan Repas, ki je z roba kazenskega prostora streljal za las mimo vrat. Nato pa je znova sledil nerazumljiv padec. Po vsega petnajstih minutah tekme so vijolice dobesedno ugasnile.

Igra vijolic je postala raztrgana, nogometašem so se dogajale “elementarne” napake pri sprejemih, podajah, poizkusih preigravanja. Kje je razlog – trema, pritisk ali enostavno res skromna forma mariborske zasedbe – niti ni tako pomembno. S takšno predstavo v Evropi zelo težko računaš na vidnejši uspeh.

HJK Helsinki – Maribor 1:0 (0:0)

Stadion Bolt Arena, gledalcev 7000, sodniki: Stieler, Gittelmann, Beitinger (vsi Nemčija).
Strelec: 1:0 Hostikka (54.).
HJK Helsinki: Hazard, Tenho, Raitala, Hoskonen, Lingman (od 70. Hetemaj), Väänänen (od 57. Tanaka), Browne, Hostikka (od 84. Olusanya), Murilo (od 84. Terho), Abubakari (od 57. Sairi), Radulović.
Maribor: Bergsen, Žinič (od 72. Guerrico), Mitrović, Šoštarič Karič, Sikošek, Vidaković (od 72. Antolin), Repas, Božić (od 60. Sirk), Kronaveter (od 46. Vipotnik), Brnić (od 46. Laušić), Baturina.
Rumeni kartoni: Radulović, Browne; Repas, Mitrović, Antolin, Šoštarič Karič.
Rdeč karton: /

V prvem polčasu gol razveljavil sodnik, kmalu po začetku drugega dela rešitve ni bilo

Mariborčani so morali že v prvem polčasu po žogo v svojo mrežo, a je na srečo zasedbe Radovana Karanovića nemški sodnik Tobias Stieler zaradi prekrška razveljavil zadetek Malika Abubakarija. Nemec je nato malce jezil tudi vijolice, tik pred koncem polčasa je v dvoboju s Tenhom v kazenskem prostoru finskega prvaka padel Roko Baturina, a je sodniška piščalka ostala nema.

Med polčasom sta v slačilnici ostala Rok Kronaveter in Ivan Brnić, a tudi novinca Žan Vipotnik in Marin Laušić nista dodala nič posebnega v napadu vijolic. Še več, v obrambi slovenskega prvaka so se začele pojavljati vse večje luknje, kar so Helsinki izkoristili v 54. minuti. Santeri Hostikka je ob anemičnosti mariborske obrambe dobil preveč časa na robu kazenskega prostora in z močnim ter natančnim strelom premagal Menna Bergsna.

Zadetek Hostikke

Zadetek, ki je Maribor pahnil na rob prepada, je Štajerce vendarle nekoliko prebudil, v 58. minuti je nevarno sprožil Roko Baturina, a se je izkazal Connor Hazard. Toda potem je vijolicam znova zmanjkalo elana, do konca srečanja so imeli žogo sicer več v svoji posesti, a zares zanesljiva zmaga finskih prvakov nikoli ni bila niti malo ogrožena.

(Evropska) prihodnost je izjemno negotova

V play-offu kvalifikacij za Konferenčno ligo Maribor zdaj čaka romunski prvak Cluj. Na prvi tekmi pa bodo vijoličasti brez suspendiranega dvojca Repas-Mitrović ter brez poškodovanega Maxa Watsona in zelo verjetno tudi Martina Milca. Načet je tudi Sven Šoštarič Karić.

Še prej, že to nedeljo, pa Mariborčane v Domžalah čaka tekma 5. kroga v Prvi ligi Telemach, v katerega državni prvak vstopa z zadnjega mesta na prvenstveni lestvici. Zdaj pa ga čaka obračun z moštvom, ki ga s klopi vodi zagotovo maksimalno motivirani Simon Rožman. Ni kaj, pred Radovanom Karanovićem in Markom Šulerjem so zelo, zelo težki dnevi …

HJK Helsinki – Maribor 1:0 (0:0, 2:0 – izid prve tekme)

KONEC TEKME! Mariborčani kljub prejetemu zadetku v drugem polčasu niso uspeli nevarneje ogroziti vrat HJK. Ta je bil na obeh tekmah boljši s skupnim izidom 3:0 in slovenskemu prvaku zada še peti zaporedni poraz.

76. minuta: Pri HJK je proti vratom ustrelil Murilo, vendar naravnost v roke Bergsna.

Priložnost Roka Baturine:

58. minuta: Maribor je naposled le vpisal prvi strel v okvir vrat na tekmi. Sprožil ga je Roko Baturina, a je domači vratar strel izvrstno ubranil.

Zadetek HJK za vodstvo z 1:0:

54. minuta: GOOOL!!! 1:0 za HJK! Mariborska obramba je na robu kazenskega prostora pozabila na Santerija Hostikko, ki je sprejel podajo Lucasa Lingmana, neovirano stekel proti gostujočim vratom in zabil za vodstvo domačih.

46. minuta: Trener Maribora Radovan Karanović je na začetku drugega polčasa v slačilnici pustil Roka Kronavetra, namesto njega pa v igro poslal Žana Vipotnika, Ivana Brnića pa je zamenjal Marin Laušić.

Razveljavljeni zadetek za HJK:

33. minuta: Po podaji iz kota so domači zatresli mariborsko mrežo, a je bil gol zaradi prekrška v napadu razveljavljen.

30.minuta: Pri HJK je do zaključnega strela prišel Browne, vendar meril naravnost v roke mariborskega vratarja Alexandra Bergsna.

Priložnost Ivana Brnića:

20. minuta: Po domiselni podaji Roka Kronavetra s peto je do strela prišel Ivan Brnić, a je tudi on zgrešil vrata HJK.

19. minuta: Prvo priložnost so si priigrali tudi Finci. Po desni strani je predložek v kazenski prostor poslal Browne, z glavo pa je streljal Abubakari, a zgrešil mariborska vrata.

12. minuta: Mariborčani so se na začetku tekme postavili visoko in zaigrali zelo agresivno, a so se gostitelji uspešno branili. Naposled pa so vijolični le dočakali prvo priložnost. Z roba kazenskega prostora je strel sprožil Jan Repas, žoga pa je švignila mimo desne vratnice.