Remi in poraz, je zdaj napočil čas za zmago?

Nogomet 15. Jun 202315:00 0 komentarjev
Jasmin Kurtić je edini od zdajšnjih reprezentantov, ki je že igral proti Finski. FOTO: Profimedia.

Slovenija je s Finsko, s katero se bo jutri v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2024 pomerila v Helsinkih, do zdaj igrala dvakrat. Obakrat je šlo za prijateljsko tekmo. Prvič je remizirala, drugič pa izgubila. Upajmo, da bo v tretje zmagala.

Finska – Slovenija 2:0 (1:0)

Prijateljska tekma, 14. avgust 2013. Stadion Veritas v Turkuju, glavni sodnik: Evans (Wales).

Strelca: 1:0 Moisander (35.), 2:0 Hämäläinen (84.)

Finska: Mäenpää, Arkivuo (od 69. Halsti), Pasanen (od 79. Ojala), Moisander, Lampi, Tainio, Ring, Schüller (od 61. Hatemai), Eremenko, Riski (od 46. Hämäläinen), Pukki (od 80. Pohjanpato, od 84. Zeneli).

Slovenija: S. Handanović, Jokić (od 52. Struna), Kelhar, Maroh (od 63. Anđelković), Brečko (od 75. Milec), Kirm, Krhin, Kurtić, Birsa (od 46. Bezjak), Dedić (od 57. Filipović), Matavž.

Rumeni kartoni: Tainio, Pasanen; Kurtić, Filipović, Bezjak.

Slovenija se je s Finsko nazadnje pomerila pred skorajda natanko desetimi leti. Po slabem začetku kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2014 – štirih porazih na uvodnih petih tekmah, zaradi česar je moral s selektorske klopi Slaviša Stojanović – je avgusta 2013 gostovala na prijateljski tekmi v Turkuju in pod vodstvom Srečka Katanca izgubila z 0:2.

Močno oslabljeni Slovenci – zaradi poškodb selektor ni mogel računati na Josipa Iličića, Branka Ilića, Kevina Kampla, Boštjana Cesarja, Milivoja Novakovića in Zlatana Ljubijankića -, so imeli sicer pobudo, a niso bili učinkoviti, medtem ko so Finci na drugi strani zadeli dvakrat.

Prvič v 35. minuti, ko je po slabem posredovanju slovenske obrambe zadel Niklas Moisander, drugič pa v zaključku tekme, ko je Joel Pohjanpalo najprej zadel vratnico, do odbite žoge pa je prišel Kasper Hämäläinen in jo neovirano potisnil v mrežo ter postavil končni izid.

Slovenija je bila najbližje golu malo pred tem, ko je stičišče vratnice in prečke zadel takratni debitant v reprezentanci Roman Bezjak.

Slovenija – Finska 1:1 (0:1)

Prijateljska tekma, 28. april 1999. Stadion ŽAK v Spodnji Šiški, gledalcev 1500, sodnik: Treossi (Italija).

Strelca: 0:1 Paatelainen (22./11m), 1:1 Zahovič (62./11m).

Slovenija: Dabanović, Gajser (od 78. Dominko), Bulajič, Milinović, Galić, Mitraković, Karić (od 46. Osterc), Ačimović (od 46. Ribarič), Cimerotić (od 46. Pavlović), Zahović, Florjančič.

Finska: Niemi (od 46. Jaaskelainen), Ylonebn, Kinnunen (od 46. Saastamoinen), Hyypia (od 46. Kaijasilta), Lehkosuo, Riihilahti, Kautonen, Viljanen, Paatelainen, Valakari, Kolkka.

Rumena kartona: Riihilahti, Kolkka.

Prvič sta se Slovenija in Finska, prav tako na prijateljski tekmi, pomerili na stadionu ZŠD Ljubljana v Spodnji Šiški sredi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2000, ki so se za Slovenijo pozneje končale sanjsko. S prvo uvrstitvijo na velika tekmovanja.

Slovenija je, tudi takrat pod vodstvom Srečka Katanca, predvsem v prvem polčasu igrala bolje od Finske, ki pa je po uvodnih 45 minutah vodila. Po prekršku Saše Gajserja v svojem kazenskem prostoru so imeli Finci sredi prvega polčasa na voljo enajstmetrovko, ki jo je v gol spremenil Mika Paatelainen.

V drugem polčasu je Slovenija do izenačenja in tudi končnega izida prišla na enak način. Z enajstih metrov je za gol poskrbel njen prvi zvezdnik Zlatko Zahović. Najstrožjo kazen je prislužil Matjaž Florjančič, ki je bil najboljši posameznik na igrišču. Pred tem je stresel tudi vratnico.