Tako edinstveni kot starodavna riba, po kateri imajo vzdevek

Nogomet 18. Jan 202218:01 > 18:23 2 komentarja
nogomet
Foto: Guliverimage

Na letošnjem afriškem nogometnem pokalu narodov prvič nastopa tudi reprezentanca Komorija. Majhna otoška država v Indijskem oceanu, za katero številni niso še nikoli slišali, je z uvrstitvijo na tekmovanje v Kamerunu poskrbela za eno največjih nogometnih presenečenj v zadnjem obdobju.

“Nos me še vedno boli,” je po enem od številnih opravljenih hitrih testov, ki so zaradi pandemije koronavirusa tudi v Afriki postali nujnost, priznal Said Bakari. Sedemindvajsetletni nogometni vezist je v Kamerun pripotoval pred dobrim tednom dni, kjer z reprezentančnimi soigralci na afriškem prvenstvu prvič predstavlja številnim povsem neznano nacijo Komori.

Otoška država, ki se nahaja ob vzhodni obali črne celine v Indijskem oceanu in ima dobrih 860.000 prebivalcev, je letošnja presenetljiva udeleženka 33. izvedbe afriškega pokala narodov in bržkone celo največja senzacija v zgodovini tekmovanja.

“Da lahko predstavljamo našo državo na tako pomembnem turnirju, je uresničitev sanj. Igramo proti najboljšim nogometašem v Afriki, na svetu. Ne bojimo se, temveč se želimo prebiti čim dlje,” je pred prihodom v Kamerun medijem na Nizozemskem, kjer brani barve prvoligaša RKC Waalwijka, dejal Bakari.

Osebna izkaznica reprezentance Komorija

Leto ustanovitve nogometne zveze: 1979
Pridružitev Fifi: 2005
Položaj na lestvici Fife: 132. mesto
Vrednost reprezentance: 12,2 milijona evrov
Najdražji nogometaš: Faiz Selemani (KV Kortrijk, Belgija), 3 milijone evrov
Povprečna starost reprezentance: 28,7 let
Največji uspeh: uvrstitev na afriško prvenstvo (2021)

Vir: Transfermarkt, Fifa

Komori si je svojo premierno uvrstitev na največje afriško tekmovanje priigral v kvalifikacijah z Egiptom, Kenijo in Togom, potem ko je v skupini G z devetimi točkami osvojil drugo mesto. V Kamerunu ga drevi proti Gani (prenos ob 20. uri na SK5) čaka še zadnja tekma na prvenstvu, saj si je po porazih proti Gabonu (0:1) in Maroku (0:2) že zaprl vrata osmine finala.

Pomoč Fife povod za nogometno eksplozijo

Kljub temu to ne zmanjšuje neverjetnega dosežka, ki je uspel nogometnemu malčku. “Osrečili smo celotno državo,” je v pogovoru za Deutsche Welle povedal Bakari. Njegov ponos je na mestu, saj se je njegova država z dolgo zgodovino državnih udarov, dolgo trudila, da svoj pečat pusti tudi na nogometnih igriščih.

Še pred nekaj leti bi se namreč zdel nastop Komorija na velikem tekmovanju nepredstavljiv. Nogometaši iz treh otokov – Grande Comore, Anjouan in Moheli, so člani Mednarodne nogometne zveze (Fifa) postali komaj leta 2005, s tem pa v državi zanetili pravo nogometno eksplozijo.

Foto: Thaier Al-Sudani/Reuters/Guliverimage

S pomočjo začetnih sredstev, ki so jih prejeli od Fife v višini 1,3 milijona dolarjev, so sprva prenovili svojo akademijo Twamayja v prestolnici Moroni, z dodatnimi 11,4 milijona dolarji z naslova Fifinega programa za razvoj pa sedaj urejajo še sedež domače nogometne zveze, ki bo dokončan prav letos. Še več, nedolgo nazaj so obnovili tudi svoj nacionalni stadion, ga povečaliirili in sedaj vključuje umetno zelenico ter reflektorje.

Diaspora kot glavni vir nogometašev

Nogometna infrastruktura kljub temu ostaja omejena kot tudi bazen igralcev, ki je v državi z manj kot enim milijonom prebivalcev še posebej plitek. Tudi zato so se na tamkajšnji zvezi pri iskanju nogometašev, ki bi lahko zastopali Komori, obrnili na svojo diasporo, ki je še posebej številčna v južni Franciji. Ob tem ne čudi, da prav vsi njihovi reprezentanti nastopajo v tujini.

Vzdevek dobili po nenavadni ribi

Foto: Wikimedia

Navijači so nogometni reprezentanci Komorija nadeli vzdevek koelakanti, in sicer po globokovodni ribi, ki plava v vodah okoli otočja. Koelakanta veljaj za neobičajno ribo, saj v globinah plava že okoli 400 milijonov let, vse do leta 1938 pa je veljala za izumrlo vrsto. Genetsko in evolucijsko se razlikuje od drugih prebivalcev globin, kot so morski psi in skati, brejost teh živorodnih rib pa naj bi trajala kar pet let.

“Če si majhna država in predstavljaš svoj projekt nogometašem, jih zelo težko prepričaš. Še toliko bolj, če še sam ne veš, ali jim lahko zagotoviš varnost,“ je priznal selektor Amir Abdou, a dodal, da jim je z iskrenim pristopom uspelo z nogometaši zgraditi iskren odnos. “Pogovorili smo se z vsemi reprezentanti, kar je bilo ključno, da smo ustvarili medsebojno zaupanje.”

V Marseillu rojeni 49-letnik ima največ zaslug za uspeh reprezentance, pa čeprav sploh ni bil v načrtih za selektorski položaj. Sprva mu je namreč pripadla le vloga pomočnika nekdanjemu trenerju Maroškega kluba Raja Casablanca Henriju Stambouliju, vajeti reprezentance pa je prevzel šele po umiku Francoza pred osmimi leti.

V reprezentanci osebne ambicije pristanejo na stranskem tiru

Abdou prisega predvsem na disciplino in organizirano igro, ki ju vidi kot ključna temelja za nedavni uspeh Komorija, medtem ko njegov varovanec Bakari izpostavlja tudi izjemen ekipni duh, ki vlada v moštvu.

Amir Abdou (Foto: Chris Omollo/Guliverimage)

“V klubih smo vsi nekoliko sebični, saj gledamo na lastne kariere. A ko nastoaimo za domačo vrsto, so ambicije posameznika postavljene na stranski tir, saj se borimo za svojo državo,“ je poudaril v Parizu rojeni vezist, ki se je nogometno izobrazil pri mladinskem pogonu PSG. Kasneje je nastopal v nižjih ligah po Franciji in Belgiji, dokler se ni leta 2017 dokončno uveljavil na Nizozemskem. Odtlej je za Waalwijk vpisal 92 prvenstvenih nastopov in dosegel štiri zadetke, pred tremi leti pa se s klubom veselil tudi uvrstitve v prvo ligo.

“Sam ne bi dejal, da sem naklonjen obrambni ali napadalni igri,“ je pred časom pojasnil Abdou, ko je beseda nanesla na trenerske prijeme. “Taktiko prilagodim nasprotniku,“ je še pristavil strokovnjak, ki poleg Komorija vodi tudi FC Nouadhibou na Mavriciju.

Da se je za reprezentanco Komorija vse spremenilo prav s prihodom Abdoua, priznava tudi 31-letni Fouad Bachirou, ki si kruh služi na Cipru pri Omonii iz Nikozije. “Leta 2014 je vse postalo drugače. Ko je prišel Amir, se je odločil, da se ozre po svetu, poišče igralce in celotno reprezentanco ter zvezo bolje organizira. To je na vse igralce pustilo precejšen vtis,“ je za CNN priznal Bachirou.

Osebna izkaznica države Komori:

Površina: 2.235 km²
Število prebivalcev: 864.335
Glavno mesto: Moroni
Uradni jezik: arabski, francoski, shikomoro
BDP: 3.100 dolarjev (2017)
Najvišji vrh: Karthala (2.360 m)
Podnebje: tropsko

Vir: cia.gov

Foto: Google maps

Ko igrajo, država obstane

Največji adut Komorija je po mnenju nogometnih poznavalcev dobro medsebojno poznanstvo igralcev, saj v skoraj nespremenjeni zasedbi igrajo že vse do leta 2016. Abdou lahko zato moštvo vodi kot klub, saj se ekipa redno srečuje na pripravah.

Navijači Komorija (Foto: Mohamed Abd El Ghanny/Reuters/Guliverimage)

Uspehi v zadnjih letih so sicer Abdouja in igralce doma izstrelili med zvezde, navijaška mrzlica v Komoriju pa je tako velika, da spominja že na fanatizem. “Ko se ekipa zbere na Komoriju za tekmo, država obstane za naslednjih 15 dni. Vse se ustavi, saj ljudje živijo za to zasedbo. Prisotna je eksplozija veselja, kot da bi osvojili svetovno prvenstvo ali ligo prvakov. Vse skupaj je neverjetno, popolnoma noro in neopisljivo,“ je zatrdil selektor Komorija, ki ne dvomi, da so njihovi rojaki, četudi zaradi koronavirusne pandemije ne morejo potovati na prvenstvo, nanje izredno ponosni.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje