Slavju se je pridružil tudi kralj, kako bo šele v soboto

Katar 2022 7. Dec 202216:35 0 komentarjev
Foto: Profimedia

Maroška reprezentanca je na sinočnji tekmi osmine finala po streljanju enajstmetrovk slavila proti Španiji in spisala zgodovino. Postala je namreč prva arabska država, ki si je na največjem športnem dogodku na svetu zagotovila nastop v četrtfinalu. Maročani so na ulicah domovine znali proslaviti sijajen uspeh, veselili pa so se tudi na ulicah številnih evropskih mest, kjer pa so poskrbeli tudi za neljube prizore.

Atlaški levi tudi po štirih tekmah na SP 2022 v Katarju ostajajo neporaženi. Po remiju proti Hrvaški (0:0) in zmagah nad Belgijo (2:0) in Kanado (2:1) so tudi v tekmi osmine finala navdušili. Proti favorizirani Španiji so po podaljšku držali neodločen izid (0:0), nato pa streljanje z enajstih metrov izvajali veliko bolje kot sredozemski sosedi in se zasluženo uvrstili v četrtfinale. Maroko je po Kamerunu (1990), Senegalu (2002) in Gani (2010) postal šele četrta afriška reprezentanca, ki si je priborila nastop med zadnjo osmerico na mundialih. A ob tem prva, ki prihaja iz arabskega sveta.

“Čutili smo podporo naših navijačev, pa naj bo v Maroku ali kjerkoli drugje po svetu,” je po obrambi dveh od treh španskih strelov z bele točke dejal maroški vratar Yassine Bounou, ki sicer, ironično, brani v Španiji – pri Sevilli.

In podpora navijačev je bila res velika. Kmalu po zmagi so namreč v javnosti zaokrožili fotografije in videoposnetki iz Katarja, kjer so se ljubitelji nogometa iz te države dali duška. Še veliko bolj glasno in burno pa je bilo v večjih mestih v Maroku.

Foto: Guliverimage
Slavje v Rabatu. Foto: Guliverimage
Slavje v Rabatu. Foto: Guliverimage
Slavje v Casablanci. Foto: Guliverimage

V Rabatu, maroški prestolnici, se je navijačem pri slavju pridružil tudi tamkajšnji kralj Mohammed VI.

Maročani so ob velikem uspehu preplavili ulice večjih mest tudi drugje po svetu, glasno je bilo med drugim v Barcleoni, Granadi, Londonu, Parizu in Bruslju. Podobno kot pri zmagi nad Belgijo v skupinskem delu pa tam tudi tokrat ni šlo brez izgredov, zaradi česar je morala posredovati policija. Medtem ko je v francoski in britanski prestolnici dogajanje zgolj nadzirala, pa je morala v Španiji in Belgiji tudi posredovati.

Bruselj. Foto: Profimedia
Policija v Bruslju. Foto: Profimedia
Granada. Foto: Profimedia
Granada. Foto: Profimedia
Barcelona. Foto: Profimedia

Pretirano razgrajanje zagotovo meče slabo luč na uspehe maroške reprezentance, ki je edina reprezentanca med zadnjo osmerico na SP 2022, ki ne prihaja iz Evrope ali Južne Amerike. Za preboj v polfinale in s tem najboljšo četverico šampionata se bodo atlaški levi v soboto pomerili še z eno reprezentanco z Iberskega polotoka – Portugalsko.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!