Zgodovina Sloveniji proti Danski ne napoveduje nič dobrega

Nogomet 19. Jun 202312:00 1 komentar
Prizor z zadnje medsebojne tekme Slovenije in Danske v Novi Gorici leta 2008. FOTO: Profimedia.

Slovenija in Danska, ki se bosta danes zvečer v Stožicah pomerili za točke v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2024, sta se do zdaj srečali že štirikrat. Zgodovina slovenskim nogometašem ne napoveduje nič dobrega. Proti Dancem so na štirih tekmah štirikrat izgubili. Prejeli so kar enajst golov, zabili pa le enega.

Slovenija – Danska 1:2 (1:1)

Prijateljska tekma, Nova Gorica, 6. februar 2008. Gledalcev: 2.000. Sodnik: Kinhofer Thorsten (Nemčija).

Strelci: 0:1 Tomasson (30./11 m), 1:1 Novaković (38.), 1:2 Bendtner (62.).

Slovenija: S. Handanović, Brečko, Cesar (od 56. Mavrič), Mörec, Ilić (od 85. Kokot), Kirm, Žlogar (od 77. Žinko), Šišić (od 75. Rusić), Jukan (od 55. Stevanović), Birsa (od 85. Lavrič), Novaković.
Danska: T. Sorensen, C. Sorensen (od 46. Rasmussen), U. Laursen, Kroldrup, Kvist, M. Jorgensen (od 72. Beckmann), Poulsen (od 46. Andreasen), Jensen (od 65. Zimling), Rommedahl, Tomasson (od 46. Perez), Bendtner.

Rumena kartona: Šišić, Stevanović.

Po neuspehu v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2008, v katerih je bila Slovenija daleč od uvrstitve na zaključni turnir, je pod vodstvom zdajšnjega selektorja Matjaža Keka pred začetkom kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2010 v Novi Gorici gostila Dansko in nadaljevala niz slabih rezultatov. Danci so na Primorskem zmagali z 2:1, to pa je bil že šesti poraz na 12 tekmah takratnega selektorja.

Slovenija je tekmo sicer začela bolje, a ni zadela, na drugi strani pa je nemški sodnik Kinhofer Thorsten po pol ure Dance nagradil z enajstmetrovko, ko je za najstrožjo kazen ocenil povsem pravilno posredovanje Boštjana Cesarja. Darilo je izkoristil takratni napadalec španskega Villarreala Jon Dahl Tomasson.

Potem je bolje zaigrala Slovenija in v 38. minuti prišla do izenačenja. Tudi Slovenci so izenačili po darilu, a ne sodniškem, pač pa danske obrambe. Po njeni veliki napaki je sam pred danskega vratarja prišel Milivoje Novaković in ga rutinirano premagal.

Slovenci so bolje začeli tudi drugi polčas, toda pred nasprotnikovimi vrati so bili premalo konkretni in učinkoviti. Drugače pa je veljalo za Dance, ki so v 62. minuti po napaki slovenske obrambe prišli do vodilnega in, kot se je izkazalo po koncu tekme, tudi zmagovitega gola. Po odbitem strelu je do žoge prišel takratni zvezdnik londonskega Arsenala Nicklas Bendtner, ki mu iz bližine ni bilo težko premagati Samirja Handanovića.

Danska – Slovenija 3:0 (0:0)

Prijateljska tekma, Köbenhavn, 25. april 2001. Gledalcev: 32.000. Sodnik: Petteri Kari (Finska).

Strelci: 1:0 Gronkjaer (61.), 2:0 Tomasson (70., 11-m), 3:0 Sand (82.).

Danska: Schmeichel (od 65. Soerensen), Toeftig (od 69. A. Nilssen), Henriksen, Laursen (od 75. Albrechtsen), Heintze (od 89. Michaelsen), Helveg, B. Nielsen (od 46. C. Jensen), Gronkjaer (od 85. Goldbaek), Tomasson, Rommedahl (od 89. N. Jensen), Sand.
Slovenija: Simeunović, Karić (od 65. Gajser), Bulajić, Galić (od 73. Vugdalić), Knavs, Novak, A. Čeh, Cimerotić (od 46. Osterc), Zahović, Pavlin (od 46. Pavlović), Rudonja.

Rumena kartona: Zahović, Galić.

Slovenija je sredi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2002 odigrala prijateljsko tekmo v Köbenhavnu pred kar 32 tisoč gledalci, ki so se v tako velikem številu zbrali predvsem zaradi tega, ker je bila to poslovilna reprezentančna tekma legendarnega vratarja Petra Schmeichla, ki se je po 129 tekmah odločil za slovo od danskega dresa.

Peter Schmeichel se je od reprezentance poslovil na tekmi proti Sloveniji. FOTO: Profimedia.

V prvem polčasu golov niso videli, čeprav je bila Danska precej boljši nasprotnik, medtem ko je bila Slovenija povsem anemična. Malce drugače je bilo na začetku drugega dela igre, ko bi varovanci takratnega selektorja Srečka Katanca skorajda prišli do vodstva, ko je z glavo streljal Mladen Rudonja. Toda z odlično obrambo se je izkazal Schmeichel.

V zadnje pol ure so Danci stvari postavili na svoje mesto, zabili tri gole in zmagali s 3:0. Najprej je v 61. minuti Marka Simeunovića v vratih Slovenije matiral krilni napadalec londonskega Chelseaja Jasper Gronkjaer, v 70. minuti je enajstmetrovko v gol spremenil Jon Dahl Tomasson, ki je takrat igral za AC Milan, v 82. minuti pa je končni izid postavil takratni najboljši strelec nemške lige, ki je blestel v majici Schalkeja Ebbe Sand.

Danska – Slovenija 4:0

Kvalifikacije za SP 1998, 30. april 1997. Köbenhavn, gledalcev: 41.000. Sodnik: Helmut Krug (Nemčija).

Strelci: 1:0 A. Nielsen (4.), 2:0 Pedersen (28.), 3:0 Laudrup (51., 11-m), 4:0 A. Nielsen (55.).

Danska: Schmeichel, Laursen (od 57. Bisgaard), Rieper, Hogh, Heintze, Helveg, A. Nielsen, Thomsen (od 79. Frandsen), Tomasson, Pedersen (od 64. Beck), B. Laudrup.
Slovenija: Boškovič, Englaro, Križan, Milanič, Rudonja (od 46. Karič), Jermaniš, Novak, Gajser (od 59. Sešlar), Čeh, Gliha, Šiljak (od 78. Valentinčič).

Rumena kartona: Rudonja (7.), Schmeichel (78.).

Slovenija je po remiju s 3:3 proti Hrvaški v Splitu, kjer je v četrti tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 1998 prišla šele do prve točke, na kakšno točko upala tudi v Köbenhavnu, a bila daleč od uspeha. Danci so povsem razbili zasedbo dr. Zdenka Verdenika, ki je na koncu kvalifikacije končala z zgolj omenjeno točko.

Danci so bili pred več kot 40 tisoč gledalci boljši nasprotnik od prve do zadnje minute. Slovenci so se postavili obrambno, toda njihovi načrti so se razblini že po manj kot štirih minutah, ko je zadel nogometaš londonskega Tottenhama Allan Nielsen.

Junak visoke zmage Dancev je bil v Köbenhavnu z dvema goloma Allan Nielsen. FOTO: Guliverimages.

Danci so še naprej nizali priložnosti pred slovenskimi vrati, drugič pa zadeli v 28. minuti, ko je v polno meril napadalec angleškega Blackburna Per Pedersen, ki je v polno meril po strelu z glavo. Nemoč Slovencev potrjuje podatek, da so prvič proti vratom Dancev merili šele v 42. minuti, k oje strel Alfreda Jermaniša zletel čez gol.

V 51. minuti je Robert Englaro zagrešil enajstmetrovko, ki jo je v gol in vodstvo Dancev s 3:0 spremenil nogometaš Glasgow Rangers Brian Laudrup in tekma je bila odločena. Le štiri minute pozneje je bilo 4:0, ko je s sijajnim strelom Boška Boškovića v slovenskih vratih premagal Nielsen in z drugim golom na tekmi postavil končni izid.

Slovenci so imeli do konca tekme sicer še dve priložnosti, zapravila sta ju Sandi Valentinčič in Primož Gliha, tako da je izid na semaforju ostal nespremenjen. To je bil do takrat najvišji poraz v zgodovini slovenske reprezentance.

Slovenija – Danska 0:2 (0:0)

Kvalifikacije za SP 1998, 1. september 1996. Ljubljana, gledalcev: 5.000. Sodnik: Urs Meier (Nemčija).

Strelca: 0:1 Nielsen 77., 0:2 Schjanberg 89.

Slovenija: Bošković, Galić, Križan, Englaro, Binkovski, A. Čeh, Novak, Karić, Zahović, Udovič (od 70. Kokol), Florjančič.
Danska: Schmeichel, Helveg, Friis, Hogh, Laursen, Bjur (od 22. Goldbah), B. Nielsen (od 61. Schjanberg), Thomsen, A. Nielsen, M. Laudrup (od 84. Andersen), B. Laudrup.

Rumeni kartoni: Galić, Karić, Udovič, Thomsen.

Po porazu v Atenah proti Grčiji z 0:2 na prvi tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 1998 je Slovenija pod vodstvom dr. Zdenka Verdenika z istim izidom izgubila tudi drugo tekmo, na stadionu za Bežigradom proti Dancem.

Za Bežigradom je zaigral tudi legendarni Michael Laudrup. FOTO: Guliverimages.

V prvem polčasu, v katerem gledalci niso videli prav veliko akcije, so bili, predvsem v minutah pred odhodom na odmor, nevarnejši Slovenci. Priložnosti so eden za drugim zapravili Peter Binkovski, Sašo Udovič in Zlatko Zahović.

V drugem delu igre so se razigrali Danci, ki pa sprva niso znali premagati razpoloženega slovenskega vratarja Boška Boškovića, v zadnjih 15 minutah pa jim je le uspelo in prišli so do zanesljive zmage. Najprej je po podaji takratnega zvezdnika madridskega Reala Michaela Laudrupa v 77. minuti zadel vezist londonskega Tottenhama Allan Nielsen, tik pred koncem tekme pa je zmago gostov potrdil član nemškega Kaiserslauterna Michael Schjonberg.