Slovenija prvič ni izgubila proti Danski, septembra priložnost za skok na vrh

Nogomet 19. Jun 202322:48 > 22:56 0 komentarjev
Slovenija je vodila, a je na koncu lahko zadovoljna s točko. FOTO: Guliverimages

Slovenski nogometaši so v četrti tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2024 v Stožicah remizirali proti favoriziranim Dancem z 1:1. Varovanci Matjaža Keka bodo imeli septembra na tekmah s Severno Irsko in San Marinom lepo priložnost, da spet skočijo proti vrhu kvalifikacijske skupine H.

Nogometaše obeh ekip so pričakale razprodane Stožice, v katerih sta bila tudi prvi mož evropskega nogometa Aleksander Čeferin in predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar. Po zgledu svojega predhodnika je bila oblečena v slovenski dres.

Zraven je bila tudi novonastala navijaška skupina, ki bo v prihodnosti zraven na reprezentančnih tekmah, a ji, razen na trenutke, ni uspelo predramiti anemičnega občinstva, ki smo ga v zadnjih letih vajeni na tekmah najboljše slovenske nogometne selekcije.

Štiri menjave Matjaža Keka, v vratih debitant

Po porazu na Finskem se je Matjaž Kek odločil za kar štiri spremembe v začetni enajsterici. Najbolj pričakovana je bila tista med vratnicama. Selektor je uslišal želje javnosti, Vida Belca je zamenjal Matevž Vidovšek, ki je tako na zelo pomembni tekmi dočakal debi v dresu Slovenije.

V primerjavi s tekmo v Helsinkih je na igrišče pritekla precej spremenjena slovenska enajsterica. FOTO: Aleš Fevžer.

Selektor ni mogel računati na Aljaža Ivačiča. Z Nogometne zveze Slovenije so na dan tekme sicer sporočili, da se je vratar Portland Timbers za predčasen odhod iz reprezentance odločil, da bi se čim prej priključil soigralcem v ZDA, ki medtem neprekinjeno nastopajo v severnoameriški ligi MLS, a to pojasnilo ni najbolj logično. Resnica je verjetno v tem, da je med 29-letnim vratarjem in selektorjem počilo.

V slovenski enajsterici so od prve minute zaigrali tudi Timi Max Elšnik, Jan Mlakar in Erik Janža, ki je dva dni pred 30. rojstnim dnem tako dočakal svoj drugi reprezentančni nastop. Prvega po skoraj devetih letih.

Na klop so se ob vratarju Belcu v primerjavi s tekmo v Helsinkih usedli še Jure Balkovec, Miha Zajc in Sandi Lovrić.

Od začetka trije z manj kot polčasom igre za Slovenijo

Kek, ki je v petem letu svojega drugega selektorskega mandata, je tako nad Dance, katerih začetna enajsterica je bila po Transfermarktu vredna 206,2 milijona evrov, poslal tri nogometaše, ki v dresu Slovenije do današnje tekme niso odigrali več kot polčasa.

Slovenski navijači v Stožicah. FOTO: Aleš Fevžer.

Kolikšna je bila vrednost enajstih nogometašev, ki so od prve minute igrali v domači vrsti? Več kot štirikrat manjša od danske, 51,6 milijona evrov.

Skoraj polovico te vrednosti je prinesel v odsotnosti kapetana Jana Oblaka najbolj vreden slovenski reprezentant Benjamin Šeško, ki je na nogometni tržnici po novem vreden 24 milijonov evrov.

Slovenski selektor kot Carlo Ancelotti

V uvodnih minutah smo videli tipično otipavanje, v katerem je navijače na noge za hip še najbolj dvignil slovenski selektor Kek, ki je ob igrišču v slogu Italijana Carla Ancelottija umiril eno od visokih žog, ki so šle v avt.

V deveti minuti pa so bili gledalci na nogah tudi zaradi Slovenije. Christian Eriksen je izgubil žogo na sredini igrišča, Petar Stojanović in Adam Gnezda Čerin sta odigrala lepo akcijo in žogo spravila do Žana Karničnika, ki je z desne strani prišel do strela v kazenskem prostoru, na žalost pa meril slabo.

Minuto za tem je po levi prodrl Elšnik, poslal žogo po tleh pred danski gol, kjer pa ni bilo nobenega Slovenca.

Veselje Timija Maxa Elšnika, asistenta Adama Gnezde Čerina in strelca Andraža Šporarja. FOTO: Aleš Fevžer.

Slovenija do vodstva po super akciji

Do 24. minute se ni zgodilo nič takšnega, potem pa je Janža pobegnil po levi strani in poslal uporaben predložek, ki je skoraj našel Andraža Šporarja. Danci so posredovali v zadnjem hipu in žogo izbili v kot.

Tega je izvedel Gnezda Čerin, poslal kratko podajo do Stojanovića, skupaj sta izigrala Dance, Gnezda Čerin je stekel v kazenski prostor, podal do klubskega soigralca iz Panathinaikosa Šporarja, ta pa je zadel.

Super akcija, po kateri so tribune norele in oživele. Nekaj minut je bilo vzdušje na tribunah kot v najboljših navijaških časih slovenske reprezentance.

Danci prav veliko priložnosti niso imeli, nevarno je bilo v 29. minuti, ko je z leve strani z roba kazenskega prostora streljal Jens Stryger in le za las zgrešil cilj. Vidovšek v slovenskih vratih je bil že premagan.

Pet minut za tem je veliko napako naredil danski vratar Kasper Schmeichel, podal žogo v noge Šporarja, ki pa tega ni izkoristil. Preveč je okleval in priložnost je splavala po vodi.

Veselje Rasmusa Hojlunda. FOTO: Guliverimages.

Danci izenačili iz praktično prve priložnosti

V 38. minuti je pobegnil spet Stojanović, Šporar je v sredini čakal na žogo, toda Danci so njegov poskus podaje v zadnjem hipu blokirali.

V 42. minuti pa hladna prha. Zvezdnik londonskega Tottenhama Pierre-Emile Hojbjerg je na levi strani izigral Šporarja in Stojanovića, poslal žogo po tleh v kazenski prostor, kjer je zamudil David Brekalo, tako da glavnemu napadalcu Danske Rasmusu Hojlundu ni bilo težko izenačiti na 1:1.

Nogometaši so na odmor odšli rezultatsko poravnani. Škoda, da Slovenci niso zdržali še nekaj minut, niso namreč igrali slabo. Dancem so dopuščali malo priložnosti.

Akcija, po kateri so gostje izenačili, je bila praktično edina v prvih 45 minutah, v kateri so Danci izigrali Slovenijo.

Drugi polčas pripadel Dancem

Selektorja ob polčasu nista menjala, bolje pa so ga začeli gostje. Zvezdnik Manchester Uniteda Eriksen je v 49. minuti z močnim strelom od daleč, ki je letel tik pod prečko, skorajda premagal slovenskega vratarja. Vidovšek se je izkazal z dobro obrambo.

V 52. minuti je po odbiti žogi do strela prišel Karničnik. Z roba kazenskega prostora je udaril močno, toda spet nenatančno.

V 59. minuti je bil prvič pri strelu Benjamin Šeško. Dobil je skok in si priboril žogo na desni strani, iz neugodnega položaja močno udaril po njej, a Schmeichel z njo ni imel težav.

Prečka Christiana Eriksena. FOTO: Guliverimages.

V nadaljevanju so pobudo prevzeli Danci, v 63. minuti pa je imela Slovenija zvrhano mero sreče, da se ni znašla v zaostanku.

Po nespretnem posredovanju kapetana Jake Bijola je do strela od blizu prišel Eriksen, že premagal Vidovška, gol pa je preprečila vratnica. Od te se je žoga odbila do Strygerja, ki je prišel do strela z nekaj metrov, toda nastreljal je slovenski blok in iztržil le kot. Slovenci so bili v teh minutah preveč pasivni.

V 68. minuti pa je bilo zelo vroče na drugi strani. Po ne najboljšem posredovanju danske obrambe je do strela z leve prišel Mlakar in udaril močno, gledalci so že skočili v zrak, toda drugi gol Slovenije je preprečila prečka.

Utrujeni Slovenci so prišli do točke

Tekma se je lomila, danski selektor Kasper Hjulmand je v 70. minuti opravil še drugo in tretjo menjavo. V igro je poslal napadalca Martina Braithwaiteja in Yussufa Poulsna ter napovedal pohod na zmago, medtem ko je Kek s prvo menjavo še kar čakal.

V 77. minuti je po novem kotu Gnezde Čerina do strela z glavo prišel Mlakar. Ni streljal slabo, a na žalost premalo natančno. Žoga je zletela mimo vrat.

V 81. minuti smo le dočakali prvo menjavo v slovenskih vrstah. Namesto strelca Šporarja, ki je na klop odšel ob bučnem aplavzu s tribun, je na igrišče prišel najboljši strelec slovenske lige, napadalec Maribora Žan Vipotnik.

Matjaž Kek je opravil le dve menjavi. Drugo v 94. minuti. FOTO: Aleš Fevžer.

V 83. minuti je bilo slovensko občinstvo na trnih. Danska je imela na voljo prosti strel malo izven kazenskega prostora. K žogi je pristopil mojster takšnih situacij Eriksen, ki pa na srečo ni zadel. Žoga je zletela malo mimo desne vratnice Vidovška.

Danska je do konca napadala, povsem izmučena Slovenija, pri kateri je selektor opravil le še eno menjavo – v 94. minuti je vstopil Benjamin Verbič -, pa se je branila in bila pri tem uspešna. Na koncu je prišla do točke in sploh prvič po štirih porazih, le enem danem in 12 prejetih zadetkih proti Danski ni izgubila.

Septembra lepa priložnost za vnovičen skok na vrh

Po visoki zmagi Finske nad San Marinom s 6:0 in zmagi Kazahstana v Belfastu proti Severni Irski z 1:0 so zdaj na vrhu kvalifikacijske skupine H Finci in Kazahstanci z devetimi.

S sedmimi točkami so za njimi Danci in Slovenci, ki jih septembra čakata domača tekma s Severnimi Irci in gostovanje v San Marinu. Priložnost za šest točk? Te bi Slovenijo spet vrnile v igro za nastop na evropskem prvenstvu, ki ga bo prihodnje poletje gostila Nemčija.

Vrhunci med Slovenijo in Dansko:

Slovenija – Danska 1:1 (1:1)

Stadion Stožice, gledalcev 14.382, sodniki: Letexier, Zakrani in Rahmouni (vsi Francija).

Strelca: 1:0 Šporar (25.), 2:0 Höjlund (42.).

Slovenija: Vidovšek, Karničnik, Brekalo, Bijol, Janža, Stojanović, Gnezda Čerin, Elšnik, Mlakar (od 93. Verbič), Šporar (od 81. Vipotnik), Šeško.
Danska: Schmeichel, Stryger (od 84. Kristiansen), Zanka, Kjaer, Christensen , Eriksen, Höjbjerg, Skov Olsen (od 71. Poulsen), Wind (od 59. Damsgaard), Bah, Höjlund (od 71. Braithwaite).

Rumena kartona: Brekalo; Zanka.