Slovenski klubski nogomet je imel v preteklosti nekaj zelo svetlih trenutkov. Celo tako bleščečih, da so se predstavniki "žogobrca" na sončni strani Alp pregrizli vse do elitnega dela. Nocoj Olimpijo proti Slovanu iz Bratislave (18.45) čaka 44. obračun slovenskega nogometnega kluba v skupinskem delu evropskih tekmovanj. Mi pa smo ob tem naredili pregled uspešnosti.
Liga prvakov, sveti gral svetovnega klubskega nogometa, je v Slovenijo zavila kar trikrat, vselej je najkakovostnejšo raven spremljalo mariborsko občinstvo.
Pod Kalvarijo se je tercet spektaklov premierno odvil jeseni 1999, ko so tam po vrsti gostovali Bayer Leverkusen, Lazio in Dinamo iz Kijeva. Čeprav so vijoličasti na krilih uspešnih kvalifikacij z golom Anteja Šimundže dobili prvo tekmo v Ukrajini in po prvem krogu zasedali prvo mesto skupine A, so do konca osvojili le še točko.
Prineslo jo je poslovilno gostovanje v Leverkusnu, na katerem je Nemce ob pamet spravljal vratar Luka Grešak in Bayerju zaprl vrata napredovanja med 16 najboljših klubov stare celine. Urbana legenda pravi, da je tedaj največji zvezdnik “farmacevtov”, Brazilec Emerson, od togote v slačilnici razbil steklenico penine, ki se je hladila na vedru ledu.
Preboj v izločilne boje
Maribor je v sezoni 2013/14 prišel do velikega uspeha, ko je napredoval iz skupinskega dela evropske lige. V skupini z Rubinom iz Kazana, Zulte Waregemom in Wiganom so Štajerci zasedli drugo mesto. V šestnajstini finala so naleteli na Sevillo, ki so ji morali priznati premoč s 4:3 v skupnem seštevku. Španci so kasneje tudi osvojili naslov prvaka.
Mourinho na Štajerskem
Jesen 2014 je prinesla novo pravljico. Po zmagah nad Zrinjskim, Maccabijem in Celticom je v mestu ob Dravi spet zadonela kultna himna (The Chaaampions!). Skupinski del lige prvakov je Mariborčanom prinesel atraktivno in izenačeno skupino G, v kateri sta bila ob Chelseaju še Schalke in Sporting.
Po dveh remijih s Sportingom doma in v Gelsenkirchnu, je sledil t.i. “reality check” na Stamford Bridgeu, kjer je četa Joseja Mourinha vijolice poteptala z rezultatom 6:0. “Remizirati v Nemčiji ni majhna reč, zato Maribor izjemno spoštujem in bom na zelenico poslal svojih 11 najboljših mož,” je pred tekmo razmišljal portugalski strateg.
Štajerski ponos je do konca tekmovanja osvojil le še točko, prinesel ga je domači praznik proti Chelseaju, ko je čudovit gol Agima Ibraimija obljubljal celo poln izkupiček.
Nazadnje je mariborska publika zvezdniško tekmovanje videla pred šestimi leti. Tudi takrat je, zanimivo, 16-kratni slovenski prvak na poti izločil Zrinjski, se potem znebil še Hafnarfjordurja (Islandija) in Hapoela Be’er Sheve ter se znašel v elitni druščini kot član skupine E ob Liverpoolu, Sevilli ter Spartaku iz Moskve.
Kljub porazni gol razliki 3:16 so vijoličasti pod taktirko Darka Milaniča osvojili tri točke. Remija s Spartakom in za konec evropske jeseni še ukradena točka doma proti Sevilli je izkupiček zadnje slovenske kampanje med evropsko smetano. Ob torkih in sredah zvečer od tedaj uživamo v nogometu brez slovenskega pridiha.
Klofuta trojnega “B” in potolčeni Panathinaikos
Maribor ima v obdobju športnega direktorja Zlatka Zahovića še dve omembe vredni epizodi v evropskih tekmovanjih. Klub se je v sezonah 2011/12 in 2012/13 “back-to-back” uvrstil v skupinski del evropske lige. Premagan glasgowski Rangers je v prvem primeru obljubljal konkurenčen nastop v skupini H s tremi “B”-ji (Birmingham, Braga in Brugge), a se ni izšlo po smelih načrtih.
Šest danih zadetkov in kar 15 prejetih je na koncu zadostovalo za eno točko, prinesel jo je domač remi proti Bragi v tretjem krogu. Jesen pod vinogradi Kalvarije je obeležil izjemni Dalibor Volaš, ki se je na listo strelcev vpisal kar petkrat, en zadetek je spravil tudi v lastno mrežo ob domačem porazu s Club Bruggeom.
V naslednji sezoni so Mariborčani vstopnico za skupinski del evropske lige prejeli kot tolažilno nagrado za izpad v kvalifikacijah za ligo prvakov proti zagrebškemu Dinamu. Vijoličasti so padli v skupino J z Laziom, Tottenhamom in Panathinaikosom ter proti grškemu velikanu zabeležili doslej edino evropsko zmago skupinskega dela v Ljudskem vrtu. 20. september 2012 se je z zlatimi črkami zapisal v anale kot ena izmed največjih zmag v zgodovini slovenskega nogometa.
Ker so s tem velikim skalpom (3:0) odprli jesen, so apetiti v mestu najstarejše trte močno narasli. Če je oktober prinesel domačo točko proti Londončanom, sta november in december prinesla grenko realnost in ničlo. Navdušil je Robert Berić s tremi zadetki, dva je prispeval serijski vijolični bojevnik Marcos Tavares.
Evropski večeri vendarle tudi v Ljubljani
Edina zasedba, ki ima od slovenskih klubov še nekaj malega izkušenj iz skupinskega dela evropskih tekmovanj, je Mura. Prekmurci so predlani v kvalifikacijah za nastop v evropski ligi izločili Žalgiris, potem izpadli proti Sturmu in se udeležili tekmovanja v skupini G konferenčne lige.
Družbo so takrat borcem v črno-belem delali Rennes, Vitesse in Tottenham. Slednjemu je četa Anteja Šimundže 25. novembra 2021 v Ljudskem vrtu prizadejala poraz z 1:2 za edini šop točk v Evropi. Odločilni gol je v sodnikovem podaljšku dosegel Amadej Maroša.
Mariboru in Muri se je z letošnjim približevanjem tete zime pridružila še ljubljanska Olimpija. Po zmagi nad Ludogorcem so si zmaji priigrali sodelovanje v konferenčni ligi, v skupino A jim je žreb namenil Lille, Klaksvik in Slovan iz Bratislave.
Zasedbo Joãa Henriques nocoj proti slednjim, kot je razvidno iz zgornje tabele, čaka 38. nastop slovenskih klubov v skupinskem delu evropskega tekmovanja, devetnajsti doma. Se nam bo po dveh zmagah v Ljudskem vrtu prvič smejalo tudi ob pogledu na stoženski semafor?
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!