Spektakularna zmaga Slovenije, ki lahko že v nedeljo skoči nazaj na vrh (VIDEO)

Nogomet 7. Sep 202322:35 1 komentar
ĐŠeško
Slovenci so prišli do pomembne zmage proti Severni Irski. FOTO: Aleš Fevžer.

Slovenska nogometna reprezentanca je v peti tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2024 v Stožicah, kjer smo videli kar šest golov, s 4:2 premagala Severno Irsko in se vrnila v igro za prvi dve mesti v skupini H. Že v nedeljo lahko s pričakovano zmago v San Marinu skoči na sam vrh.

Slovenski selektor je bil s predstavo, ki so jo njegovi takratni izbranci prikazali na junijski tekmi z Dansko, očitno tako zadovoljen, da se je odločil za identično enajsterico kot na tekmi, ki se je pred tremi meseci na istem prizorišču končala z izidom 1:1.

No, skorajda identično. Seveda se je med vratnici vrnil kapetan Jan Oblak, ki smo ga nazadnje tako zelo pogrešali. Drugi povratnik, rekorder po številu nastopov v zdajšnji zasedbi Slovenije, Jasmin Kurtić, je tekmo pričakovano začel na klopi.

Še pred začetkom s(m)o Slovenci zagotovo pokukali tudi na razplet prve četrtkove tekme v zelo zagonetni skupini H kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2022, Finska je v Kazahstanu prišla do četrte zmage v nizu in se zasidrala na prvem mestu.

Aleksander Čeferin na VIP tribuni v Stožicah. FOTO: Aleš Fevžer.

Slovence, ki so bili v vlogi favorita in kot taki v vlogi “napadalca”, pred začetkom zagotovo ni razveselil pogled na zelenico Stožic. Ta ni bila najboljša. Resda enaka za obe ekipi, a to je bil zagotovo prizor, ki je bolj razveselil borbene goste. Te je v Ljubljano prišlo spremljati tudi kakšnih 500 glasnih severnoirskih navijačev.

Številčno premoč na tribunah smo seveda imeli Slovenci, po uradnih podatkih se je na največjem slovenskem stadionu zbralo 12.587 gledalcev. Med njimi je bil tudi predsednik Uefe Aleksander Čeferin, redni obiskovalec tekem slovenske nogometne reprezentance.

Sijajen začetek, nov pomemben gol Andraža Šporarja

Imeli so kaj videti. Začelo se je silovito. Slovenija je že po nekaj več kot dveh minutah igre vodila. Benjamin Šeško je na levi strani odlično zaposlil Andraža Šporarja, ki se je izognil nedovoljenemu položaju, prišel sam pred vratarja Severne Irske in ga rutinirano premagal. Nekdanji ljubljenec navijačev Olimpije je v “svojih” Stožicah zabil še en pomemben gol. Zadeval je že proti Norveški, Poljski in tudi na zadnji tekmi proti Danski.

Gol Andraža Šporarja:

Veselje slovenskih navijačev ni trajalo dolgo

Žal veselje slovenskih navijačev na tribunah ni trajalo dolgo. Že v sedmi minuti so gostje izenačili. Za sijajno podajo s konico prstov, ki je presenetila Erika Janžo, je poskrbel Conor McMenamin, ki je z desne strani podal v osrčje kazenskega prostora. Pred golom sta malce zamudila Žan Karničnik in David Brekalo, kar je izkoristil Matthew Kennedy in prišel do strela.

Oblak se je izkazal s sijajno obrambo in žogo odbil, toda do nje je prišel Isaac Price in jo z lahkoto spravil v prazno mrežo. Komaj 19-letni vezist belgijskega Standarda Liega je s prvim golom v majici reprezentance poskrbel za izid 1:1.

Gol Isaaca Pricea:

V naslednjih minutah so bili gostje tisti, ki so bili nevarnejši. V 11. minuti so zapretili s prostega strela malce izven kazenskega prostora. Poskusil je McKennedy in le za malo zgrešil Oblakova vrata. Če bi šla žoga v okvir, bi v Stožicah verjetno videli preobrat.

Slovenci z nekaj sreče do novega vodstva

V 17. minuti pa spet veselje. Po sijajni dolgi podaji Jake Bijola čez polovico igrišča je na desni strani do žoge prišel Petar Stojanović in preigral Ciarona Browna, ki je padel po tleh. Severni Irci so zahtevali prekršek, ki pa ga niso dobili.

Novopečeni nogometaš Sampdorie je stekel v kazenski prostor in s podajo iskal soigralce pred golom, ob podaji pa zadel kapetana gostov Johnnya Evansa, ki je poskrbel za (ne)srečni avtogol. Takoj za tem je moral Brown, ki je obležal na tleh, zaradi poškodbe z igrišča.

Avtogol Johnnya Evansa:

Dogajanje v Stožicah se je nato malce umirilo, dve priložnosti pa so imeli Severni Irci, obe je zakuhal McMenamin. Najprej je v 27. minuti z desne poslal podajo pred gol Slovenije, kjer pa k sreči ni našel nobenega od soigralcev. V 33. minuti je krilni napadalec škotskega St. Mirrena med nogama preigral Janžo in podajal pred gol, kjer se je spet dobro znašel Oblak.

Mojstrovina Benjamina Šeška za miren odhod na polčas

V 36. minuti spet veselje na slovenski strani, ki pa ni trajalo dolgo. Po podaji Stojanovića z desne strani je pred golom gostov do žoge prišel Šeško in zadel. Mladi napadalec RB Leipziga je s svojim prepoznavnim skokom že proslavljal nov gol, toda sodnik ga je zaradi prepovedanega položaja razveljavil. Ni se zmotil.

Šest minut pozneje je bil Šeško v zraku še drugič. Tokrat upravičeno. Po podaji Adama Gnezde Čerina je prišel do žoge v kazenskem prostoru, potem pa pokazal, zakaj vseskozi poudarjamo, da je nogometaš, ki bi lahko nekoč spadal med najboljše na svetu.

Po hitrem obratu je z mojstrskim strelom presenetil branilce in vratarja Severne Irske, ki je bil brez moči. Slovenija je na polčas odšla z lepim vodstvom s 3:1.

Gol Benjamina Šeška:

Pester začetek drugega polčasa in odličen odziv Slovenije

Ob polčasu je selektor gostov Michael O’Neill, seveda nezadovoljen z rezultatom, opravil dve menjavi, a mu to ni pomagalo preveč. Že v 50. minuti bi skorajda videli nov gol v mreži Severne Irske, ko je Slovenija izpeljala spektakularno akcijo.

Začel jo je Šeško, ki je na levi strani s podajo s peto iz igre vrgel nasprotnikove branilce, do žoge je prišel Mlakar, podal proti sredini, kjer je do žoge prišel Šporar, streljal, a na žalost zadel le prečko.

Česar niso izkoristili Slovenci, so v 53. minuti Severni Irci. Evans je prišel do strela v kazenskem prostoru in z nekaj sreče po strelu premagal Oblaka. Veteran Manchester Uniteda se je tako odkupil za avtogol …

Gol Johnnya Evansa:

K sreči se je Slovenija odzvala sijajno. Že tri minute pozneje je bilo namreč 4:2. Drugi gol in jubilejnega desetega v reprezentančnem dresu je dosegel Šporar.

Po sijajni globinski podaji Šeška je napadalec Panathinaikosa prišel pred vratarja, ga obšel in zatresel prazno mrežo.

Drugi gol Andraža Šporarja:

To je bil tudi gol, ki je očitno pokopal upe Severnih Ircev. Po četrtem golu se niso več pobrali. Slovenci so tekmo mirno peljali naprej. V ta namen je slovenski selektor v 73. minuti na igrišče poslal tudi povratnika po poškodbi Kurtića, ki je za Slovenijo zaigral po skorajda enem letu in vpisal 84. reprezentančni nastop.

Severni Irci so imeli do konca tekme sicer še nekaj priložnosti – dvakrat sta poskusila rezervista Paul Smyth in Josh Magennis, dvakrat pa zelo nevarni McMenamin, a je bil vedno na pravem mestu Oblak. Sploh pri strelu McMenamina v 86. minuti je vnovič dokazal, zakaj že vrsto let spada med najboljše vratarje na svetu.

Slovenci so na koncu prišli do težko pričakovane zmage, ki bo zagotovo še bolj ogrela že tako vse bolj vroče vzdušje okoli slovenske nogometne reprezentance.

Že v nedeljo nazaj na vrh?

Slovenija je skupaj z Dansko, ki je seveda premagala San Marino, zdaj na drugem mestu kvalifikacijske skupine H, že v nedeljo v San Marinu, kjer ne pričakujemo nič drugega kot nove zmage, pa lahko skoči celo na sam vrh, kjer je po uvodnih zmagah v teh kvalifikacijah že bila.

Vodilni Finci, ki imajo na vrhu dve točki prednosti, in Danci bodo namreč med seboj obračunali v Helsinkih. Oktobra, ko Slovence čaka domača tekma proti Finski in gostovanje v Belfastu proti Severni Irski, se lahko že veselimo …