20 zadetkov. To je mejnik, ki ga je v lanski sezoni postavil najboljši strelec in igralec Prve lige Telemach Žan Vipotnik. Toda 21-letni Konjičan je zdaj že preteklost NK Maribor, vijoličasti zavedali pa so se dobro zavedali, da bod njegove gole zelo težko nadomestili. A zdi se, da so našli rešitev. Ne sicer na trgu, ampak kar znotraj obstoječega kadra. To je poletje Arnela Jakupovića.
Biti mariborska številka devet je bilo skozi zgodovino štajerskega ponosa velika čast in odgovornost. V prihodnosti tega statusa ne bo imel nihče več. Oziroma zgolj v primeru, če se bo pisal Tavares. Legendarni Marcos Tavares je namreč s svojo upokojitvijo po sezoni 2021/2022 vijoličasto devetko za vedno vzel s seboj v ‘hram slavnih’ NK Maribor.
Ampak številka na hrbtu, četudi ima morda močan simbolni pomen, je še vedno samo številka. Čeprav v Ljudskem vrtu navijači torej ne bodo več uživali v zadetkih “devetke”, bodo vselej slavili in opevali napadalca, ki bo skrbel za polnjenje nasprotnikovih mrež. Lani se je v soju teh žarometov s številko 77 kopal predvsem Žan Vipotnik, po njegovem odhodu v francoski Bordeaux pa si se navijači kar malce v strahu spraševali, kdo lahko nadomesti odhod Konjičana.
Odšel je eden, prišla sta dva
Iskanje kakovostnega napadalca s proračunom, kakršnega ima v novi realnosti NK Maribor na voljo športni direktor Marko Šuler, še zdaleč ni enostavna naloga. Zaradi čisto enostavnega razloga so napadalci najbolj želeni in iskani profili na trgu – ker dosegajo gole, to pa je pod potegnjeno črto edino, kar šteje v nogometu.
V iskanju Vipotnikove menjave so v Ljudskem vrtu pripeljali dva novinca v konici napada – Marka Kolarja in Xhuliana Skuko. Gre za precej različna napadalca, Kolar je že precej izkušenj in uveljavljen napadalec, za njim je denimo tudi že sezona, v kateri je za Wislo iz Krakova v poljski ligi dosegel 12 zadetkov. Skuka pa je neizbrušen talent, ki se je doslej dokazoval predvsem v domačem prvenstvu Albanije, po selitvi v francoski Metz pa ostal brez prave priložnosti za dokazovanje.
Obema novincema v vijoličastem dresu pa je bilo skupno to, da sta v Ljudski vrt prišla daleč od optimalne pripravljenosti in ritma tekem, predvsem pa daleč od strelske forme. Damir Krznar se je tako v iskanju večje učinkovitosti svoje ekipe zatekel k rešitvi, ki jo je tu in tam uporabil že v lanski sezoni.
Očitno v Domžalah niso znali v celoti izkoristiti njegovega potenciala
V konico napada je strateg Maribora postavil Arnela Jakupovića. 25-letnik seveda nikakor ni neznanka v slovenskem nogometu, kar nekaj sezon je bil gonilna sila napada Domžal, a ob Kamniški Bistrici skorajda nikoli ni zaigral povsem v konici napada, ampak je svoje nogometno znanje dokazoval predvsem kot drugi oziroma povlečeni napadalec, predvsem v lanski sezoni se je dokazoval celo kot krilo. Za ravbarje je na 124 tekmah dosegel 39 zadetkov.
Po sezoni iskanja, ko je v želji po večjem izzivu, kot je bil domžalski, pozimi rumeno družino zamenjal za Maribor, je pomladi neuspešno iskal svoje mesto pod vijoličastim soncem. Na začetku nove sezone pa je Jakupović Krznarju zaupanje mesta povsem v konici napada za zdaj vrnil z obrestmi. Avstrijec je nase najprej opozoril s hat-trickom na evropski generalki proti Varaždinu, sledil je še izjemno pomemben zadetek na vroči Malti, ko je v 80. minuti nekdanji mladinec dunajske Avstrije v slogi povsem klasične “devetke” zadel za izenačenje na 1:1.
Zadetek Jakupovića proti Birkirkari
Da je resnično v odlični formi, je Jakupović potrdil tudi včeraj, ko je s prvim hat-trickom v vijoličastem dresu dokončno razblinil dvome o tem, kdo je trenutno prvi mariborski napadalec. In prav vsi zadetki so nosili podpis klasične ‘špice’, dvakrat je bil enostavno v pravem trenutku na pravem mestu, v tretje je v polno meril z bele točke.
Hat-trick Jakupovića proti Radomljam
Na začetku novega tekmovalnega obdobja torej nekdanji član vseh mlajših selekcij avstrijske reprezentance vendarle dokazuje, da talent prerašča v kvaliteto. Morda pa je to sezona, v kateri bo storil naslednji korak naprej in dokazal skeptikom pri Empoliju in tudi Juventusu, da so v svojih rokah nekoč imeli dragulj, ki bi ga bilo vredno bolj potrpežljivo izbrusiti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje