Poljska odbojkarska lekcija za (pre)zgodnje slovo Slovenije

Odbojka 10. Jul 202222:07 > 22:18 1 komentar

Slovenska odbojkarska reprezentanca je nocoj v Gdansku odigrala še zadnjo tekmo rednega dela letošnjega elitnega razreda Lige narodov. Na tekmi za biti ali ne biti so naši fantje s 3:1 izgubili proti Poljakom. Sezona lige narodov je tako zanje končana.

Odbojka, Liga narodov, 12. krog

Poljska – Slovenija 3:1 (14, 23, -23, 17)

Dvorana Ergo, sodnika: Robb (Kanada), Cespedes (Dominikanska Republika).
Poljska: Popiwczak, Kaczmarek 1, Kurek 23, Klos 1, Bednorz, Sliwka 8, Kochanowski 6, Semeniuk 13, Zatorski, Janusz, Bieniek 9, Fornal 7, Butryn, Firlej.
Slovenija: T. Štern 20, Pajenk 9, Kozamernik 6, Gasparini, Košenina, Vinčić 1, Koncilja, Kovačič, Ž. Štern, Videčnik, Ropret, Urnaut 9, Čebulj 9, Možič.

Slovenski odbojkarji so na tekmi za biti ali ne biti v Gdansku s 3:1 izgubili proti domači izbrani vrsti Poljske. S tem so ostali brez možnosti za uvrstitev na zaključni turnir v Bologni, kamor se je dokončno uvrstila Nizozemska. Po slabšem prvem nizu Slovenije je odločitev bržkone padla v drugem delu, ko je v napeti končnici domača izbrana vrsta ohranila bolj mirne živce.

Povratek v igro varovancev Marka Lebedewa je bil kratkotrajen. Po zelo dobrem tretjem nizu je sledil popoln mrk v četrtem, v katerem so bili Poljaki boljši v vseh segmentih igre. Sezona Lige narodov je tako za našo izbrano vrsto zaključena.

Končna uvrstitev? Skromno 10. mesto

Pari četrtfinalov na zaključnem turnirju so Italija – Nizozemska, Poljska – Iran, ZDA – Brazilija in Francija – Japonska. Slovenija je po lanskem četrtem mestu ob premiernem nastopu med svetovno elito tokrat zasedla deseto. Prehitela jo je še deveta Argentina, za njo pa so končale reprezentance Srbije, Nemčije, Kitajske, Bolgarije, Kanade in Avstralije.

Potek tekme:

4. niz

Domačini so v tem delu igre za razred boljši nasprotni, Slovenci so povsem popustili. Izid? 21:13.

Nič ne kaže na slovenski preobrat v četrtem nizu, Poljaki so znova “stopili na plin” in vodijo 16:10.

Domačini znova dominirajo in vodijo z 11:6.

Poljaki ta del igre bolje začenjajo in vodijo s 3:1.

3. niz

Niz Slovenije! Tokrat so Slovenci zdržali. Pohvale za borbo!

“Timeout”. Poljaki so se približali na 23:22.

Bo Slovencem vendarle uspelo niz pripeljati do konca? 20:17!

Znova bo napeto vse do konca, Slovenci še vedno vodijo – 17:15.

Ob tehničnem “timeoutu” Slovenci pobegnili na +2 – 12:10.

Slovenci se še naprej borijo in vodijo z 8:7.

Tudi tretji niz se je začel izenačeno, ekipi sta poravnani na 3.

2. niz

Končnica po domačih željah, Slovenci za dve točki prekratki – 25:23.

Poljaki so prvič v nizu povedli, izid je 23:22 za domačine.

Pred nami je napet zaključek drugega niza, Poljaki so se vrnili v igro, izid je 18:17 za Slovence.

Slovenci držijo tempo in vodijo 14:11!

Povsem drug obraz Slovenije v nadaljevanju, varovanci Marka Lebedewa vodijo z 11:7.

Slovenci vztrajajo v prednosti, 7:6 je za našo izbrano vrsto.

Drugi del so Slovenci odprli bistveno bolje kot prvega. 4:2 za naše fante je v Gdansku.

ZAČETEK DRUGEGA NIZA!

1. niz

V prvem nizu so domačini v razprodani dvorani v Gdansku “povozili” Slovence – 25:14.

Malo upanja na preobrat v tem delu igre. Poljska vodi 20:12.

Poljaki prvi niz mirno peljejo proti koncu, vodijo že s 17:10. Spomnimo, če Slovenci izgubijo več kot en niz, je Liga narodov zanje končana.

Razmerje moči v prvem nizu se žal ne spreminja, domačini ob tehničnem “timeoutu” vodilo 12:7.

Prvi “timeout” slovenskega selektorja Lebedewa, ko Poljaki vodijo že z 9:3.

Bistveno boljši začetek Poljakov, ki vodijo s 5:2. Čakamo, da se razigra slovenski napad.

TEKMA SE JE ZAČELA!

Izhodišče pred tekmo:

Slovenski odbojkarji so danes že dobili nekaj dobrih novic. Reprezentanci ZDA in Italije sta z zmagama nad Nizozemsko oziroma Argentino našim odbojkarjem pustili priprta vrata v izločilne boje. Za uvrstitev vanje morajo danes Slovenci Poljsko premagati ali s 3:0 ali 3:1 v nizih. Zmaga s 3:2 ne bi bila dovolj za skok na osmo mesto, na katerem o svoji usodi trepeta Nizozemska. Poljaki bi z zmago prehiteli ZDA in redni del končali na 2. mestu. Če slavijo s 3:0 lahko na prvem mestu prehitijo celo Italijo.

ZDA – Argentina 3:2

Avstralija – Francija 0:3

Brazilija – Japonska 3:0

Kitajska – Srbija 1:3

Nizozemska – Italija 0:3