Po italijanski šoli pripravljen na večje breme

Odbojka 10. Maj 202610:00 0 komentarjev
Uroš Planinšič; Foto: Profimeida

Slovenska moška odbojkarska vrsta je v začetku tedna priprave na novo sezono preselila v Ljubljano, kjer so se treningom pridružili tudi že prvi igralci iz tujih klubov. Med njimi je podajalec Uroš Planinšič, ki bo po sezoni v Italiji in ob odsotnosti Gregorja Ropreta letos imel v reprezentanci še toliko pomembnejšo vlogo.

Slovenska vrsta je priprave na letošnjo sezono začela že v aprilu. Sprva so na njih sodelovali igralci iz domačega prvenstva, ta teden, ko se je reprezentanca iz Šempetra pri Gorici preselila v Ljubljano, pa so se ji začeli pridruževati tudi odbojkarji, ki si kruh služijo v tujini. Med njimi je tudi Uroš Planinšič, ki je letos za Verono nastopal v močni italijanski ligi.

“Prosto sem imel dobra dva tedna. Nekaj počitka je bilo. Zame dovolj. Nisem čutil potrebe, da bi potreboval še več prostih dni. Prav tako mi ustreza, da priprave pričnem bolj ob pričetku, ko je še nekoliko lažje in se stvari odvijajo bolj postopoma. Vesel sem, da sem tukaj in komaj čakam, da začnemo. Vemo, da imamo znova visoke cilje, časa za pripravo pa je malo,” je poln elana uvodoma povedal 27-letnik.

Italijanska liga je le italijanska liga

Ob prihodu v reprezentanco ga je pričakalo nemalo mladih in tudi svežih obrazov, saj je selektor Fabio Soli na razširjen seznam uvrstil kar sedem novincev. Odločitev niti ni presenetljiva, nenazadnje je eden glavnih ciljev Italijana na klopi Slovenije pomladitev ekipe.

“Mlajši so bili pridni že veliko prej. So super fantje. Večino jih poznam že iz slovenske lige, tako da zame ne predstavljajo povsem novih obrazov. Veselim se, da bom lahko treniral z njimi in si z njimi delil igrišče,” je poudaril Planinšič, še vedno poln svežih vtisov iz Italija.

Foto: Profimeida

Na Apeninskem polotoku je namreč v letošnji sezoni zaigral prvič, pred tem pa se kot član kluba Nova Technology Lycurgus preizkusil tudi na Nizozemskem. “Kar se tiče profesionalizma je razlika z Nizozemsko precejšnja. Tudi vložki so veliko večji. A tudi igranje na Nizozemskem je bila pozitivna izkušnja. Kar se tiče samega življenja, sva se s punco odlično počutila. A italijanska liga je le italijanska liga. Veliko več je medijske pozornosti, na tekmah je več ljudi in posledično je tudi vzdušje boljše. Z odbojkarskega vidika je razlika kar velika,” je razložil odbojkar, ki je svojo kariero pričel v klubu iz Hoč.

Ob odhodu v Verono se je zavedal svoje vloge

Igranje v Italiji je sicer opisal kot zelo pozitivno izkušnjo. Ker je bil njegov soigralec reprezentančni kolega Rok Možič, njegov trener pa slovenski selektor Soli, je bilo tudi prilagajanje na novo okolje lažje kot sicer. Tudi igranje na precej višji ravni mu ni povzročalo preglavic.

Foto: Profimeida

“Nekaj časa je bilo potrebnega, a že v reprezentanci igramo na zelo visoki ravni, ki je primerljiv italijanski ligi. Če ne bi bil v reprezentanci in bi šel iz pretekle sezone neposredno v Italijo, bi potreboval nekaj več časa. A ker sem v klub prišel po igranju za reprezentanco, se mi je zdelo, da prav veliko prilagajanja le ni bilo potrebnega. Prav tako sem iz reprezentance že poznal način razmišljanja in igro Fabia. Mislim, da sem se kar dobro vklopil v ekipo,” se je razgovoril podajalec, pa čeprav je imel v moštvu obstransko vlogo, saj je imel prednost pred njim Američan Micah Christenson.

“Seveda bi si želel igrati več, a ko sem se odločil za odhod v Verono, sem se zavedal, kakšna bo moja vloga. To sem tudi dobro skomuniciral s Fabiom. To sem spoštoval in poskušal od te priložnosti odnesti kar največ. Zaradi tega sem imel še en razlog več, da sem želel priti na priprave zgodaj. Da imam sedaj dovolj časa, da dvignem svojo formo. V končnicah prvenstev se namreč bolj malo trenira, zato igralci, ki ne igrajo pogosto, niso v pravem ritmu,” je dejal Planinšič.

Evropsko prvenstvo bo vrhunec, a pred tem pozornost na ligi narodov

Več igralnih minut se mu sedaj zagotovo nasmiha v reprezentanci. Pomembno vlogo je namreč odigral že lani v ligi narodov, letos pa bo nosil še večje breme, saj se je nastopom v reprezentanci odpovedal prvi podajalec Gregor Ropret.

Foto: Profimeida

“Daleč od tega, da bi bil zaradi tega bolj obremenjen. Vsi fantje smo tukaj, da si pomagamo. Predvsem Tine Urnaut in ostali fantje, ki imajo nekaj več izkušenj, bodo tistim z nekaj manj izkušnjami ogromno pomagali. Tako je bilo že lani in tako bo letos. Tako kot do zdaj je bila Slovenija najboljša, ko smo igrali kot ekipa,” je zatrdil Štajerec, ki ga s soigralci poleg nastopov v ligi narodov septembra čaka še nastop na evropskem prvenstvu.

“Evropsko prvenstvo bo zagotovo predstavljalo vrhunec, a najprej nas čaka liga narodov, kjer za uvrstitev na svetovno lestvico šteje vsaka točka. Mislim, da si v ligi narodov želimo ponoviti, oziroma še nadgraditi lanske uspehe. Za evropsko prvenstvo pa so pričakovanja vselej visoka, nenazadnje smo se z zadnjih petih štirikrat vrnili z odličjem. Zaradi tega bo tudi letos želja ogromna. A do tja je pot še zelo dolga, zato moramo iti postopoma,” je razmišljal sogovornik, ki bo sicer jeseni znova menjal klub.

Kot je dejal, bo več znanega že kmalu, a je pa potrdil, da v Italiji ne bo nastopal. Kdo ve, morda bo postal ena od novih okrepitev ljubljanskega ACH Volleyja, ki je v zadnjem obdobju v svoje vrste zvabil že kar nekaj slovenskih reprezentantov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!