Srbi predali krono: Slovenci za zlato proti Italiji!

Odbojka 18. Sep 202123:20 > 19. Sep 2021 0:02 0 komentarjev
Slovenski odbojkarji. Foto: CEV

Slovenski odbojkarji so se po zmagi nad svetovno prvakinjo Poljsko uvrstili v veliki finale evropskega prvenstva. V razprodani dvorani Spodek v Katovicah so slovenski odbojkarji zmagali s 3:1 (-17, 30, 16, 35) v nizih. V finalu se bodo za evropski naslov z Italijo, ki je v drugem polfinalu prav tako s 3:1 (27, 22, -23, 18) v nizih ugnala branilko naslov Srbijo.

Čeprav na našim fantom ni pripisoval veliko možnosti, Poljaki so po super predstavah kipeli od samozavesti, a Slovenci so si dejali, vi kar govorite, mi bomo tiho in pokazali, kaj zmore na igrišču. In so. Po slabem prvem nizu, so se izbranci Alberta Giulianija zbrali in dvignili nivo, Poljaki, ki do zdaj niso imeli še opravka z ekipo, ki se jim postavi po robu, niso več imeli pravega odgovora in morali na koncu stisniti desnico levjesrčnim Slovencem. Na zadnjih štirih EP je to že že tretji finale za slovenske odbojkarje, kar je podvig brez konkurence, če gledamo slovenske športne kolektive.

Poljaki zanesljivo boljši v prvem nizu

Slovenci so v standardni postavi začeli odlično. Po dobrih začetnih udarcih Pajenka so povedli z 2:0. Vodili tudi so tudi s 7:5, nato pa se je prebudil izjemni poljski korektor Kurek in Poljaki niso le ujeli, ampak tudi ušli slovenskim odbojkarjem. Giuliani je iz igre potegnil Čebulja in aktiviral mladega Možiča, a ni pomagalo. Ko sta se Kureku v napadu pridružila še Kubiak in Leon, je bilo dvomov o zmagovalcu v prvem nizu hiter konec (25:17).

Začetna postavi:
Poljska: Leon, Kurek, Drzyzga, Kubiak, Bieniek, Kochanowski, Zatorski
Slovenija: Vinčić, Pajenk, Kozamernik, T. Štern, Urnaut, Čebulj, Kovačič

Slovenci izenačili po napeti končnici

Giuliani po zanesljivo izgubljenem nizu v začetno namesto Vinčića uvrstil Ropreta. Tako kot prvi niz so slovenski odbojkarji tudi drugi niz odprli zelo suvereno. Po odličnih začetnih udarcih Čebulja se je na semaforju izpisal izid 6:3. Prednost so fantje držali tudi v nadaljevanju niza. Slovenci so močno izboljšali servis, kar je močno zamajalo tudi poljski napad. Po izenačenju 15:15 so Slovenci z delnim izidom kar 4:1 povedli z 19:16.

Prednost naši fantje niso uspeli zadržati in zdelo se je, da bodo domači povedli z 2:0 v nizih. Leon je imel napad za zmago s 25:23, a žogo poslal v avt. Na drugi strani je s točko in blokom zablestel Kozamernik za vodstvo s 26:25, po napeti končnici pa se je na koncu drugega niza smejalo Slovencem. Po asu Čebulja in točki v napadi Šterna je Slovenija drugi niz dobila z 32:30.

Fotogalerija s tekme med Poljsko in Slovenijo (foto: CEV):

Slovenci so po Srbih ugnali tudi Bolgare. Foto: CEV

Izjemna predstava Slovenije v tretjem nizu

#related-news_1

Zmaga v drugem nizu je še dvignila Slovence, medtem ko se je v poljsko izbrano vrsto prikradel dvom. Tine Urnaut in soigralci so sproščeno streljali z začetnim udarcem, nervozni Poljaki pa niso mogli držati stik z našimi fanti.

Po napaki Kureka je prednost Slovenije na sredini niza znašala že osem točk (13:5), kar je bila prednost, ki je razglašani svetovni prvaki nismo mogli več nadoknaditi. Ne samo to, prednost Slovencev je še narasla, tretji niz so dobili z norih 25:16.

Kubiak poskrbel za triler, a na koncu potegnil kratko

Po začetnem vodstvu s 6:3 na začetku četrtega niza, se je zdelo, da je so Poljaki predali orožje, nato je na sceno stopil kapetan Poljske Kubiak, ki je po točki s pogledom razjezil Slovence, ki so se postavili nazaj. Posredovati sta morala tudi sodnika in pomiriti strasti.

Provokacija je padla na plodna tla, saj je v naslednjih napadih Poljska ravno po zaslugi razgretega Kubiaka pobegnila za tri točke (13:10). Poljaki so vodili tudi s 17:13, a levjesrčni Slovenci se niso predali. Kljub temu so imeli Poljaki napad za zmago s 25:23, a je Kubiak priložnost zapravil. Sledil je triler, ki ga ne pomnimo, Slovenci so bili že dvakrat v finalu, a po pogledu posnetka, so točko dobili Poljaki. V tretje je šlo. Po točki Šterna s 37:35 uvrstila v veliki finale!

Tam se bodo v nedeljo ob 20.30 za zlato odličje pomerili z Italijani, ki so v drugem polfinalu kar sneli krono branilki naslova Srbiji. Slednja je pred dvema letoma v Parizu v finalu porazila ravno slovensko izbrano vrsto.