Sijajen začetek Slovencev na Japonskem (VIDEO)

Odbojka 5. Jun 20249:59 > 10:13 1 komentar

Slovenska odbojkarska reprezentanca je po pričakovanjih začela drugi turnir lige narodov. V Fukuoki na Japonskem je s 3:0 razbila tudi Turke in prišli še do pete zmage letošnji ligi narodov. Z njo so se še dodatno približali nastopu na olimpijskih igrah v Parizu. Slovenci so skočili tudi na prvo mesto lestvice VNL 2024.

Slovenski selektor Gheorghe Cretu se je tekme proti Turkom lotil brez vsakršnega taktiziranja. Na igrišče je poslal udarno postavo Tine Urnaut, Klemen Čebulj, Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Gregor Ropret, Tonček Štern in Jani Kovačič. Začetek tekme v Fukuoki je bil izjemen. Slovenci so bombardirali na servisu, bili so neprebojni na bloku. Vse skupaj se je odražalo tudi na prednosti.

Slovenski odbojkarji so povedli z 18:11 in ko se je že zdelo, da se bodo sprehodili do prvega niza, so zapretili tudi Turki. Ob koncu uvodnega niza so se Slovencem približali le na točko (21:20, 22:21, 23:22), a do popolnega zasuka vseeno ni prišlo.

Vrhunci prvega niza:

Bili v izgubljenem položaju, a …

Ekipa v rdečih dresih je dober zaključek prvega niza prenesla v drugega. Skozi celoten niz je imela pol koraka prednosti pred Slovenijo, nevarno pa so povedli po dveh zaporednih točkah za vodstvo z 21:18.

Slovenci, ki so se v letošnji ligi narodov že večkrat znašli v težavah so znova ohranili mirno glavo in v naslednjih točkah ujeli Turke in poskrbeli za izenačeno končnico.

Turki so po napaki kapetana Urnauta prišli do zaključne žoge za niz (24:23), a je Korošec že v naslednjem napadu izenačil. Sledila je napaka Adisa Lagumdžije v napadu, drugi niz pa je Sloveniji pripadel po bloku Kozamernika in Čebulja (26:24).

Vrhunci drugega niza:

Tudi v tretjem nizu je šlo vse po slovenskih notah. Turki so na trenutke, sploh na servisu pokazali nekaj življenja, a lastne napake v ključnih trenutkih so jih oddaljile od načrta, da vsaj za kakšen niz podaljšajo tekmo.

Ni jim uspelo, Slovenci so na peti tekmi lige narodov prišli še do pete zmage in naredili nov velik korak k uvrstitvi v Pariz. Olimpijske sanje jim lahko vzame le še čudež, ali pa še ta ne.

Slovenija: T. Štern 22 (3 asi), Pajenk 4 (1 blok), Kozamernik 8 (1 as, 3 bloki), Toman, Bračko, Vinčić, Štalekar, Kovačič, Ž. Štern, Ropret 2 (1 blok), Urnaut 8 (1 as), Čebulj 11 (1 as, 2 bloka), Mujanović, Kržič.

Turčija: Gürbüz 4 (2 asa), Matić, Bostan, Savas, Mandiraci 10 (2 asa, 1 blok), A. Lagumdžija 8, Günes 8 (2 bloka), M. Lagumdžija 11 (2 asa, 2 bloka), Yenipazar 2 (1 blok), Bayram, Aydin, Döne, Bedirhan 7 (1 as, 1 blok), Hatipoglu.

Pri Slovencih je bil ponovno alfa samec Tonček Štern, ki se je po treh odigranih nizih dosegel 22 točk. Tri je dosegel tudi s servisom. Pri 11 točkah se je ustavil Klemen Čebulj, po osem pa sta jih dodala še Jan Kozamernik in Tine Urnaut. Pri Turkih je bil z 11 točkami najučinkovitejši Mirza Lagumdžija.

Vrhunci tretjega niza:

Po dnevu premora dvoboj z Brazilci

Naslednjo tekmo bodo Slovenci po dnevu premora odigrali v petek prav tako ob 8.30, njihov tekmec bo favorizirana Brazilija. Tudi to tekmo, kot tudi tekme ostalih reprezentanc, si lahko ogledate na Sportklubu.