Slovenci po Ukrajini suvereno odpravili še Finsko (VIDEO)

Odbojka 1. Sep 202318:11 > 23:24 0 komentarjev
Slovenska odbojkarska reprezentanca

Slovenski odbojkarji so na evropskem prvenstvu dosegli še drugo zmago. Po Ukrajini so premagali tudi Finsko, in sicer s 3:0 (21, 19, 22).

Selektor Slovenije Gheorghe Cretu se je odločil za identično začetno postavo kot v sredo proti Ukrajini. Na igrišče je poslal blokerja Alena Pajenka in Jana Kozamernika, podajalca Gregorja Ropreta, sprejemalce Klemna Čebulja, Roka Možiča in Tineta Urnauta ter prostega igralca Janija Kovačiča. Začetek tekme je sicer pripadel Fincem, ki so z dobro obrambo in igro v napadu povedli s 6:3. Igra Slovencem uvodoma nikakor ni stekla, ko je njihov zaostanek narasel na plus štiri (5:9) pa je ukrepal tudi Cretu in igralce poklical k sebi za dodatne napotke.

A nadaljevanje ni bilo nič boljše, saj je tekmec na račun napak Slovencev brez težav branil priigrano prednost. A nato se je Slovencem le odprlo. Stekel jim je predvsem začetni udarec, s pomočjo katerega so dosegli tri zaporedne točke in zaostanek 15:17 spremenili v vodstvo 18:17. Tega niso več izpustili iz rok in niz dobili s 25:21.

Bolje kot v uvodni so slovenski odbojkarji vstopili v drugi niz. Finci so korak z njimi držali do izida 4:4, nato pa je Sloveniji uspela serija štirih zaporednih točk za vodstvo z 8:4. Igra Slovenije je postajala vse bolj dinamična in raznovrstna, kar je igralcem na drugi strani mreže povzročalo nemalo preglavic. Pri vodstvu Slovenije z 11:5 se je že zdelo, da jim je Fince uspelo streti, a se ti niso predali in se približali le na minus dve.

A črne minute Slovencev niso trajale dolgo. Že kmalu so znova ujeli ritem, stvari postavili na svoje mesto in v končnico vstopili z zajetno prednostjo petih točk (20:15). Tedaj je priložnost za igro pri evropskih podprvakih dobil tudi zelo obetavni Nik Mujanović, ki je s soigralci poskrbel, da je Slovenija prepričljivo dobila tudi drugi niz (25:19).

Glede na to, da niso imeli kaj za izgubiti, so Finci v tretji niz vstopili izjemno motivirano in prišli do vodstva s 7:4. A Slovenci so izid poravnali pri 8:8, že v naslednjem napadu pa tudi prvič v nizu vodili. Tehtnica se je v naslednjih minutah povsem prevesila na stran Slovenije (15:11), a se Finci niso predali in po štirih doseženih zaporednih točkah izid poravnali. Čeprav so vse do konca niza finski odbojkarji držali korak s Slovenijo, pa jim je za zasuk zmanjkalo tako znanja kot izkušenj.

Slovenija je na evropskem prvenstvu po Ukrajini tako premagala še Fince. Nov obračun jo čaka že v soboto, ko ji bodo ob 16. 30 nasproti stali Španci

Palača kulture in športa Varna, gledalcev 985, sodnika: Geukes (Nemčija), Zulfugarov (Azerbajdžan).
Finska: Tervaportti, Hänninen 15 (2 asa, 1 blok), Zhbankov 3 (1 blok), Suihkonen, Köykkä, Marttila 5 (2 bloka), Haapaniemi 6 (2 bloka), Nikula 1, Jokela 4, Niinivaara 1, Kaislasalo, Breiilin, Ivanov, Mäkinen 5.
Slovenija: Pajenk 7 (1 as), Planinšič, Kozamernik 7 (2 asa, 2 bloka), Toman, Bračko, Štalekar, Koncilja, Ž. Štern, Kovačič, Ropret 3 (1 blok), Urnaut 10, Čebulj 11 (2 asa, 2 bloka), Možič 17 (3 bloke), Mujanović 2.

Izjavi po tekmi

Jan Kozamernik:

“Kot pričakovano je bila tekma naporna. Finci so zelo malo grešili, a smo se dobro odzvali na njihov pritisk. Nismo izgubili glav in tekmo mirno pripeljali do konca. Zelo pozitivno se mi zdi, da smo nize zaključevali in nismo popuščali, saj nas jutri čaka še ena tekma.”

Tine Urnaut:

“Pomembno je bilo, da smo vpisali zmago. Finci so na zad njih dveh tekmah pokazali, da so odličen nasprotnik, odlično se branijo in igrajo zelo hitro. A na koncu šteje zmaga. Že mutri nas čakajo Španci, ki so že na prvi tekmi pokazali, da so dober nasprotnik, saj so premagali Bolgare. Odigrati bo treba zelo kakovostno in dati vse od sebe, da zmagamo.”