Damjan: Ko enkrat dobiš medaljo, se ti kamen odvali z ramen

Peking 2022 12. Feb 20227:28 > 7:32 0 komentarjev
Foto: Aleš Fevžer

Jernej Damjan, nekdanji smučarski skakalec ter eden od dveh vodij slovenske olimpijske odprave v Pekingu, je v pogovoru za STA razkril ambicije, ki jih ima znotraj Mednarodne smučarske zveze (Fis), ter spregovoril še o nekaterih drugih temah, med drugim o kandidaturi za komisijo športnikov v Mednarodnem olimpijskem komiteju (Mok).

“Same igre so na zelo visoki ravni, skoraj vse je na višji ravni kot v Pyeongchangu,” je bil ob začetku pogovora za STA prepričan nekdanji skakalec.

Tudi sam bi si rad na Kitajskem ogledal kakšno znamenitost, posebej kitajski zid, ki je v Zhangjiakouju res na dosegu roke, a vseeno zunaj zaprte zanke covidnih protokolov.

A tudi to ga ob pogledu na pretekle izkušnje iz tekmovalnih časov ne moti. “Pri nas skakalcih je bilo vedno tako, da smo prišli, odskakali in odšli. Po navadi smo imeli en dan, da smo se kam premaknili. Tudi v vasi je občutek zdaj povsem normalen, razen to, da so sobarice ves čas v skafandrih,” je dodal štirikratni olimpijec med letoma 2006 in 2018.

Getty Images

Največja razlika od tistih časov ter do zdaj, ko je v Pekingu v drugačni vlogi, je v sproščenosti. “Kakorkoli sem si kot tekmovalec predstavljal, da sem bil sproščen, je bil v glavi ves čas ta pritisk olimpijskih iger. Zdaj lažje vse skupaj spremljam, ne obremenjujem se. Najboljše pa je to, da je precej lepše navijati za medaljo oziroma se veseliti s fanti. Kot tekmovalec si tudi ti prišel po kolajno, nekje pa si imel vedno občutek, ‘jaz bi lahko bil ta s kolajno’. Ravno v četrtek sem razmišljal, da če bi imel še olimpijsko medaljo, ne bi imel niti ene stvari, ki bi mi je bilo žal v celotni karieri,” je še razglabljal Damjan.

Pričakuje nekaj lepega

Zaveda se, pod kakšnim pritiskom so v Pekingu slovenski skakalci. Damjan je dejal, da so jim v Sočiju za ekipno tekmo medaljo že kar vnaprej vsi obesili okoli vratu, še preden so šli tja, na koncu pa je Slovenija zasedla peto mesto.

“Vem, kakšen pritisk je bil, mogoče niti ne toliko na fantih kot na puncah, preden so prišle sem, na koncu pa so vzele dobesedno vse. Tudi fantje so dokazali, da so izredno močni. Zdaj, ko imamo tudi v moški ekipi že dve medalji, se zna zgoditi še kaj lepega na veliki skakalnici. Ko enkrat dobiš medaljo, se ti kamen odvali z ramen,” je prepričan Damjan pred današnjo posamično tekmo.

V Pekingu je formalno vodja slovenske odprave, a je ta vloga široka in ne preveč stoično določena. “Tukaj sem, da pomagam tekmovalcem, da jih podpiram. Če me kaj potrebujejo, me lahko vedno pokličejo. V osnovi gre vse tekoče, sem in tja se kaj pojavi, a smo vse hitro rešili.” Z drugim vodjo odprave Tomažem Barado imata različne opravke in skušata na svojem področju narediti kar najboljše. “Včasih se po ves dan ne vidiva, a je na koncu vse urejeno,” je prepričan Damjan.

Ob tej vlogi opravlja še številne druge. Nenazadnje je v komisiji športnikov pri Fisu, kar mu omogoča sedenje v podkomitejih ter komitejih pri skokih. V njih vidi potencial za razvoj, če bodo vsi deležniki med seboj komunicirali, kot je to na visoki ravni potrebno, pravi.

Vselej ne bo šlo zastonj

Poleg tega kandidira tudi za Mokovo komisijo športnikov. “Je kar dosti funkcij, ampak malo žalostno so te vse pro bono. Mislim, da sem ljudem res dokazal, da imam zelo rad skoke ter šport nasploh,” je še dejal in dodal, da večno brez plačila vendarle ne bo šlo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!