Pokal BJK: Slabo vreme odločitev o zmagovalcu prestavilo na nedeljo

Koper

Slovenska ženska teniška reprezentanca se v kvalifikacijah za nastop na zaključnem turnirju svetovne skupine Pokala Billie Jean King bori z Romunijo. Zgodaj popoldne je najprej Tamara Zidanšek v Kopru po treh urah porazila Ano Bogdan (3:6, 7:6, 7:5), potem pa je Kaji Juvan uspelo premagati še Jaqueline Cristian (6:2, 6:4) in izid v zmagah poravnati na 2 proti 2. O potniku na zaključni turnir reprezentančnega tekmovanja odloča tekma dvojic.

Ob zaostanku z nič proti dve, kar so si varovanke Andreja Kraševca pridelale po prvem dnevu, se je bilo težko pobrati, a potnika na zaključni turnir po levjesrčnem boju Slovenk vendarle odloča tekma dvojic.

Za Slovenijo nastopata Juvan in Zidanšek, Romunke napredovanje lovijo z navezo Monica Niculescu/Irina Bara.

Tekmo je pri izidu 3:3 glavna sodnica Louise Engzell v prvem nizu prekinila zaradi grmenja in dežnih kapelj, kasneje pa sta se reprezentanci strinjali, da odločitev o zmagovalcu pade v nedeljo. “Mislim, da bo težka tekma, kar je pokazalo že prvih šest iger. Nasprotnici ne udarjata premočno, tako da s Kajo imava čas,” je pred nedeljskim odločilnimi trenutki povedala Zidanšek.

Še nikoli zmaga pri 2-0

“Cel dan je bil zanimiv, najprej sem se trudila navijat, potem sem se šla ogrevat, pa se spet nehala. Spomnila sem se tudi besed Blaža Kavčiča, ki je dejal, da (v reprezentančnem tekmovanju op. a.) še nikoli nihče ni zmagal z izidom 2-0. Če pridejo Romunke do treh zmag, si bodo zmago zaslužile, drugače pač ne. Tekma Tamare me je napolnila z adrenalinom, da sem zaigrala tako dobro. Vesela sem, da smo še tukaj in imamo dodatno priložnost. Mislim, da sva s Tamaro odigrali šest enakovrednih iger, na koncu je pomembno tudi to, koliko si upaš. S Tamaro se spodbujava, dali bova vse od sebe,” je sotekmovalko dopolnila Juvan.

Dekleta bodo jutri na igrišče prišla dopoldne ob 11. uri.

Kaja Juvan je predhodno proti Jaqueline Cristian slavila s 6:2, 6:4 ter slednjo v tretjem poskusu vendarle uspela premagati, potem ko je predlani izgubila v Beogradu in Cluju. Kaja je imela od samega začetka vse niti v svojih rokah, kreirala točke, se spodbujala z besedami “Jaz igram!” in odločilni odvzem servisa dosegla ob izidu 5:4 v drugem nizu.

“Če se je že Tamara prej tako potrudila, potem sem si rekla, da ekipe ne smem pustiti na cedilu. Gledalci, bodite še bolj glasni,” je Kaja občinstvo povabila na zadnjo tekmo.

Pred tem so bili gledalci v ŠC Bonifika priča pravemu trilerju med Tamaro Zidanšek in Ano Bogdan. Tudi “Tami” je porazila igralko, ki ji pred tem v obeh medsebojnih srečanjih ni bila kos. Tekma je trajala kar tri ure in sedem minut, najbolje uvrščena romunska posameznica pa je kar trikrat neuspešno servirala za zmago.

Dvakrat v drugem in tretjič še v odločilnem tretjem pri izidu 5:3, si ni priigrala niti ene zaključne žogice za to, da Slovenijo dotolče in ji zaloputne vrata napredovanja na jesenski turnir elitne dvanajsterice.

Tokrat je ‘razpad sistema’ deloval v prid varovankam kapetana Kraševca in ne proti, kot denimo včeraj na srečanju Juvan – Bogdan, ko je imela Kaja kar tri žogice za to, da v odločilnem nizu povede s 5 proti 0.

Tamara Zidanšek; FOTO: Aleš Fevžer

Na zaključnem turnirju elitnih 12 so si mesto ta konec tedna že zagotovile Španke, Francozinje, Čehinje in Kazahstanke, že od lani pa zmagovalke in finalistke tekmovanja – Avstralke in Švicarke.

Kronološko zaporedje epskega Tamarinega podviga

Danes je na igrišče ŠC Bonifika prva stopila Tamara in začela odlično. Nekoč drugi mladinki sveta Ani Bogdan je odvzela servis in povedla s 3:1.

Sledilo je kar pet zaporednih iger Romunke in tako so se dekleta iz domovine grofa Drakule še za korak bližje pomaknile uvrstitvi med najboljših 12 ekip sveta.

Bogdan, sicer trenutno 58. igralka sveta, je igrala brezhibno. Kot bi jo začetni zaostanek razjezil, je vsako točko po daljših izmenjavah glasno proslavila, igrala agresivno, zadevala in naredila le peščico neizsiljenih napak.

Ana Bogdan; FOTO: Aleš Fevžer

Ko je v drugem nizu uprizorila “brejk” na ničli in pobegnila z 2:1, je postalo jasno, da o možnostih Slovenije za končni uspeh govorimo v pičlih odstotkih.

Zdravniški premor

“Tami” je uspela izenačiti na 4, potem “preživela” tudi servis Ane Bogdan za zmago, a niti to tekmice ni zmedlo do te mere, da bi mentalno popustila in karkoli podarila. Vseeno je žarek upanja na zmago Tamare posvetil, ko je Romunka še drugič neuspešno servirala za zmago.

Konjičanka je izsilila podaljšano igro, bila v njej ves čas spredaj in jo ob navdušenju publike dobila s 7 proti 4 ter tekmo poslala v odločilni niz.

Slovenska ženska reprezentanca; FOTO: Aleš Fevžer

V tretjem nizu spet ni manjkalo dramaturških vložkov. Ko je Tamara vzela servis in znižala na 1:2, je glavno sodnico prosila za zdravniški premor. ‘Davek’ je plačevala predvsem pri daljših izmenjavah, popustil je obliž na zadnjem delu desnega stegna.

30-letna igralka iz hribovitega mesteca Sinaia, ki je največji uspeh na WTA turneji dosegla z lanskim finalom Varšave, niti v tretjem poskusu ni odservirala za zmago, Tamara je mentalni padec izkoristila ter po 5:2 dosegla kar pet zaporednih iger in dosegla veličastno zmago, o kateri se bo še dolgo govorilo.

Največja zmaga v karieri

“Žoga je danes nekoliko bolj skakala, kar mi je bolj ustrezalo. Razmišljala sem o tem, da samo držim žogo v terenu in na koncu sem uspela dobro speljati,” je po tekmi dejala Tamara ter dodala: “Da, to je največja zmaga v moji karieri. Bilo je nekaj boljših zmag, različna obdobja, toda slaviti na tak način za reprezentanco je zmeraj posebno.”

Srečanje je trajalo tri ure in sedem minut.

Koper: Slovenija – Romunija 2:2