Ob prvi konferenci "Šport spreminja svet" v organizaciji Tenis Slovenija smo se pogovarjali tudi s Snežano Janković, materjo nekoč prve igralke sveta Jelene Janković. Zaupala nam je podrobnosti o začetkih "Jecine" kariere in se dokazala kot polna "vreča" anekdot.
Jelena je bila sicer ob pogovoru zraven, a prav veliko ni posegala v naše kramljanje z osebo, ki je bila v času aktivne kariere njena menedžerka, psihološka opora in včasih tudi edina sopotnica.
Če opravi intervju za kakšen tuj medij, so v Srbiji pri tabloidih hitro jezni, zakaj se jim ne oglaša in potem želijo tudi sami svoj “delež”, nam je okoliščine pojasnila Snežana. Zato se nekdanja kraljica ženskega tenisa javno ne izpostavlja. Živi mirno življenje s svojim partnerjem, zdravnikom Brankom Baraćem, in hčerkico Uno, ki bo aprila dopolnila tri leta.
Barać je ni pozdravil le “iskanja ljubezni”. Iskrica je preskočila, ko je specialist interne medicine in revmatolog Jeleni pomagal preboleti covid-19.
Snežana, zdaj pa le pazite, kaj poveste (smeh). Mikrofon je vključen.
Nimam težav s tem, imam deformacijo, saj prihajam iz novinarske družine. Rada govorim.
Zdaj, ko gledate nazaj. Kako se spominjate tistih časov, ko ste potovali s hčerjo in skupaj z njo trpeli? Ona na, vi pa ob igrišču …
Oh, tako zelo imam rada svoje otroke. Celo življenje sem se trudila, da njihovim željam vedno pridem nasproti.
Pa je Jelena od nekdaj želela igrati tenis?
Ah, kje pa. Kot deklica je pridno vadila igranje klavirja, njen starejši brat Marko pa je treniral tenis. Ko sva ob eni priložnosti z možem odšla na igrišča, da ga pobereva s treninga, je Jelena poprosila, če lahko tudi ona poskusi udariti nekaj žogic. Z možem Veselinom sva se začela samo smejati. Trener jo je opazoval in dejal: “Joj, kako izjemen občutek za žogico ima!” Takrat sem si mislila, kako je možno, da nekdo pri 7-letni punčki vidi talent. Predlagal je, da naslednjič tudi ona pride na trening. Od tistega trenutka dalje “Jeca” ni želela več igrati klavirja.
Vas je to presenetilo?
Seveda, ostala sem brez besed! Rada imam tako glasbo kot šport, nikoli pa nisem želela lastnih ambicij vsiljevati svojima otrokoma. To je ključnega pomena, saj se otroci z dejavnostjo, ki jo sami izberejo in jim je blizu, nato ukvarjajo izključno iz ljubezni. To je nasvet za vse starše. Pri devetih letih je začela redno trenirati in to ni bila več samo otroška igra.
Po kom se je zgledovala? Takrat še ni bilo Novaka Đokovića.
Njen idol je bila takrat Monika Seleš. Po šestih mesecih resne vadbe je začela premagovati vsa dekleta iz svoje generacije. Imeli smo srečo, da je eden izmed družinskih prijateljev, ki je živel v ZDA, videokaseto z njenimi udarci poslal Nicku Bolletieriju. Z njegove akademije so nam sporočili, naj Jelena nemudoma pride.
Takrat se je začelo zares?
Da, na tej točki se začne dogodivščina, imenovana tenis. Teniški otroci v nekem trenutku, ko se začnejo kopičiti uspehi, zapustijo klopi, jaz pa tega za Jeleno nisem želela. V ZDA je imela ob treningu lepše možnosti za šolanje.
Znana je zgodba Miomirja Kecmanovića, z njim je čez lužo odšla teta. Kako je bilo pri Jeleni?
Bila je ljubljenka lastnika agencije IMG in enega izmed najbolj sposobnih ljudi tistega časa, Marka McCormacka. Nikoli ni rekel, da tega otroka iz Srbije obožuje kot svojo vnukinjo, je pa zelo podrobno spremljal njen razvoj. Posvečali so ji posebno pozornost, pri Bolletieriju sta bili skupaj z Marijo Šarapovo zvezdnici s posebnim statusom. Zaradi McCormacka Jeleni ni bilo potrebno igrati prav veliko turnirjev z nižjim nagradnim skladom.
Hočete reči že na profesionalni ravni, torej turnirjev serije ITF?
Da. Leta 2001 je enemu izmed najbolj uveljavljenih ameriških psihologov plačal 5000 dolarjev samo zato, da Jelena izpolni poseben test. Izmeriti so želeli njene psihološke predispozicije in videti, če je sposobna postati šampionka.
In, kako ji je šlo?
Zaradi g. McCormacka je tedaj dobila posebno vabilo organizatorjev v Indian Wellsu. Za neko dekle iz Srbije pri 16 letih, na tako močnem turnirju, je bil to kar velik dosežek in predvsem novica za ameriške medije.
No, kasneje je to postal Serbian Wells, ko sta leta 2008 hkrati zmagala Ana Ivanović in Novak Đoković, pa tudi dve leti kasneje Jelena.
(smeh) Res je! No, kasneje je dobila “wildcard” za še nekaj WTA turnirjev, njena kariera je šla eksponentno navzgor.
Ok, ampak vrnimo se k tistemu testu. Se spomnite, kakšne rezultate je imela?
Vsekakor ji je izdatno pripomogel k uspešni karieri. Mislila sem, da je to neka interna kontrolna naloga v Bolletierijevi akademiji, toda šlo je za test, ki je bil prilagojen točno zanjo. Verjetno bi ga rešila še bolje, če bi takrat znala tekoče govoriti angleško. Določenih besed v testu zagotovo ni poznala.
Kdaj ste bili dokončno prepričani, da bo Jeleni v tenisu uspelo? Ne sicer tako, kot Novaku Đokoviću, a da bo njen položaj zacementiran med elito na WTA lestvici.
Jelena je bila ena izmed najbolj konstantnih igralk kar se tiče uvrstitve med najboljšo deseterico, petkrat se je uvrstila na zaključni turnir osmerice ob koncu sezone.
To vsekakor pomeni, da je znala igrati na vseh treh podlagah.
Tako je! Njena ovira je bilo samo telo, bila je občutljiva, pojavile so se težave s hrbtom in na koncu je prav to zaključilo kariero. Iskali smo zdravnike, ki bi lahko pomagali, vsi so predlagali operacijo, jaz pa tega nisem dovolila. To je pač del športa, Jelena je bila borka, pa tega ne trdim le zato, ker je moj otrok. Omenili ste odlične rezultate, a imela je tudi najlepši tenis.
Hočete reči, da je bil njen slog blizu popolnega?
Ljudje so hodili k meni in mi jo hvalili, kako pameten tenis igra. Na turnirjih smo z ostalimi trenerji in strokovnimi štabi pogosto posedali po klubu. Nekoč je k meni pristopil Richard Williams (oče Serene in Venus Williams, op. a.) in mi dejal, da poleg svojih hčera priznanje daje le še Jeleni.
V kakšnem smislu? Kot glavni tekmici?
Ne. S tem je mislil, da jo ima ob svojih dekletih za edino igralko z dobrim tenisom.
In kdo je po vašem mnenju najbolj zaslužen za ta lepi slog v kombinaciji s pametnim, taktičnim pristopom?
Nekatere udarce je izvajala povsem naravno. Nick je na primer želel, da pri bekhendu spusti roko nižje na ročaju, vpletel v ta projekt pet izvrstnih trenerjev, čemur je sledil najin pogovor. Nisem sicer teniški trener, a sem mu dejala: ‘Ali mar ne vidite, kako naravno ona izvaja ta udarec? Saj se sploh ne zakrči.’ Tudi pri držanju loparja ob forehand udarcu je bilo tako. Na koncu so vsi skupaj dojeli, da bi s spremembo stvari samo poslabšali. Kasneje se je izkazalo, da gledamo enega izmed boljših ženskih bekhend udarcev na svetu.
Da, postala je kar velika zvezda.
Jeleno so vključili v knjigo ‘Who is Who’, o njej je posnet film ‘Jelenin svet’. Ko je bila na WTA lestvici tretja, je leta 2008 v oglasnem izdelku za opremljevalca Reebook z naslovom ‘Framed’, igrala skupaj z Brittany Snow.
Lahko za konec bralcem razkrijete še kakšno pikantno anekdoto iz tistih časov, ko ste potovali z Jeleno?
Zanimivo je bilo recimo to, da sem se med turnirjem v Wimbledonu pojavila na sredini enega izmed glavnih britanskih tabloidov. Fotograf me je ujel ravno v trenutkih, ko energično navijam za mojo hčer. Tudi druga je z Wimbledona. Sedela sem v lokalu All England Cluba na kavi, zraven je bil Richard Williams. Ko sva tako lepo debatirala o tenisu, sem vmes pogledala na uro ter se mu opravičila, da moram oditi, saj ima Jelena kmalu dvoboj. Richard mi je odvrnil, da ima tudi Venus v hipu srečanje. Ko sem mu povedala, da najini dekleti igrata med seboj, jo je kar v natikačih popihal, kolikor so ga noge nesle (smeh). Res smešen prizor.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!