Maribor razbil Olimpijo, zdaj zaostaja le še za 12 točk

Maribor je v 22. krogu Prve lige Telemach prepričljivo premagal Olimpijo z 2:0 in dobil prvi letošnji derbi. Mariborčani so prišli do sedme prvenstvene zmage v nizu in zaostanek za Ljubljančani zmanjšali na 12 točk. Spet je zadel Žan Vipotnik. V prvi nedeljski tekmi so Domžale v Ljubljani z 2:0 premagali Bravo. Vse tri sobotne tekme so se končale z remijem.

Maribor je dobil prvi letošnji derbi in prednost pred vodilno Olimpijo stopil na 12 točk. Do konca prvenstva jih je na voljo še 42.

Mariborčani so bili od Olimpije, pri kateri Mustafe Nukića presenetljivo sploh nismo videli igrati, boljši od prve do praktično zadnje minute. V nabito polnem Ljudskem vrtu so do vodstva prišli v 22. minuti, ko je zadel Žan Vipotnik, za katerega je bil to že deveti gol v zadnjih petih tekmah, ki jih je odigral. Zdaj je z 12 goli najboljši strelec prvenstva.

Do povišanja vodstva so Mariborčani prišli v zaključku prvega polčasa, ko je v polno meril še Marko Božić. Na začetku drugega polčasa se je zdelo, da bi se dogajanje lahko obrnilo v drugo smer. Po prostem strelu Olimpije je v kazenskem prostoru Maribora z roko igral Josip Iličić. Glavni sodnik tekme David Šmajc se ni obotavljal, pokazal je na enajstmetrovko in zvezdniku Maribora, ki je v prvem polčasu rumeno opozorilo prejel zaradi ugovarjanja, pokazal drugi rumeni karton, tako da je moral Iličić predčasno pod prho. Svojega prvega večnega derbija v karieri ne bo pomnil po najlepšem.

Olimpija pa “darila” ni izkoristila, Mario Kvesić namreč ni zadel. Vratar Maribora Ažbe Jug se je izkazal z novo obrambo in vnovič potrdil, da je eden najboljših nogometašev Maribora v tej sezoni. Zdi se, da je bila to prelomnica derbija, po kateri se Olimpija ni več pobrala in Maribor je tekmo mirno popeljal h koncu. Tega so tudi Ljubljančani dočakali z zgolj desetimi igralci na zelenici. V 62. minuti je bil namreč zaradi drugega rumenega kartona izključen tudi Aljaž Krefl pri gostih.

Gol Žana Vipotnika:

Gol Marka Božića:

Domžalčani vpisali prvo zmago v spomladanskem delu

Domžalčani so se hitro pobrali po visokem porazu v prejšnjem krogu proti Taboru Sežani in proti Bravu v spodnji Šiški vpisali prvo zmago v spomladanskem delu. Igralci trenerja Simona Rožmana so se izvrstno znašli na zahtevnem terenu in zadeli že po treh minutah. Po podaji Franka Kovačevića je mrežo zatresel Mirza Hasanbegović. Pobudo so nato prevzeli Ljubljančani, a v 62. minuti klonili še drugič na tekmi, ko je bil uspešen Kovačević in postavil končni izid 2:0 za Domžale.

Razburljiv primorski derbi

Primorski derbi ni razočaral. Bil je izjemno zanimiv že od samega začetka. V 15. minuti so gostje iz Kopra povedla. V kazenskem prostoru je padel Rudi Požeg Vancaš, Edomwonyi pa je zanesljivo izvedel enajstmetrovko. V 38. minuti so se Koprčani kljub vodstvu znašli v težavah. Luka Kambič je prejel še drugi rumeni karton in moral predčasno pod prho.

Gorica je to hitro izkoristila. Pred koncem prvega polčas, v drugi minuti dodatka, je Alen Krajnc izenačil na 1:1. A dogajanja v prvem delu še ni bilo konec. Takoj v naslednji akciji je Rudi Požeg Vancaš po napaki obrambe Gorice Koprčane znova popeljal v vodstvo.

Gol Požega Vancaša:

V drugem delu je bila podjetnejša Gorica, ki je lovila izenačenje. Dobila ga je v 75. minuti, ko so tudi domačini dobili najstrožjo kazen, izkoristil jo je Matej Jukić.

V Domžalah brez zadetkov

Mura je gostovala v Domžalah pri Radomljah, gledalci pa zadetkov niso videli. Nevarnejši so bili sicer domačini, ki so nekajkrat nevarno zapretili, zmanjkal pa je le nevarnejši zaključni strel. Mura večjih priložnosti ni imela.

Mura ostaja v slabi formi. Še petič zapored v Prvi ligi Telemach Prekmurci niso uspeli zmagati. Nahajajo se na petem mestu prvenstvene lestvice, Radomlje so predzadnje s točko prednosti pred Gorico.

Vse je kazalo na zmago Celja, nato pa šok

Kraška zasedba je po tem, ko je večino jeseni preždela na zadnjem mestu lestvice, še na drugi tekmi spomladanskega dela ostala neporažena. V prejšnjem krogu je visoko zmagala v Domžalah (4:0), v soboto pa je ob koncu tekme odščipnila še točko favoriziranemu Celju (2:2).

Grofi so dvakrat vodili in bili bolj nevarni, a na koncu je bilo vse skupaj premalo za tri točke, saj je Tabor v zadnjih minutah izenačil prek enajstmetrovke. Glavni sodnik Božo Kondić je objemanje Žana Karničnika videl kot prekršek in brez pomisleka pokazal na belo točko. Enajstmetrovko je zanesljivo izkoristil Mihael Briški.

Prekršek za enajstmetrovko Žana Karničnik:

Zasedba Dušana Kosića ima tako zdaj na osmem mestu dve točki več od zadnjeuvrščenih Radomelj in Gorice, ki imata tekmo v dobrem, Celje pa vsaj za zdaj ostaja na drugem mestu.