Slovenci po mojstrovini Šeška obstali, Srbi napredovali

Benjamin Šeško je poskrbel, da je Slovenija obstala v ligi B. Foto: Profimedia

Slovenska nogometna reprezentanca je po remiju na Friends Arena v Solni proti Švedski (1:1) obstala v drugem kakovostnem razred Lige narodov. Slovence je v vodstvo po res fantastičnem zadetku popeljal Benjamin Šeško, kar je bilo na koncu dovolj, da nas Švedi kljub izenačujočem zadetku na lestvici niso več mogli prehiteti. Srbi so v boju za prvo mesto v skupini v Oslu ugnali Norvežane (2:0) in si zagotovili vstopnico v najmočnejšem razredu.

Slovenija je na Švedsko prišla po obstanek v ligi B, ki zagotavlja neprimerno boljše in privlačnejše tekme kot tista razred nižje. Za to je potrebovala vsaj točko in jo na koncu tudi dosegla po novi mojstrovini Benjamina Šeška, ki vse bolj skrbi za to, da slovenski ljubitelji nogometa na stadione ne bodo hodili gledat le tujih zvezdnikov, kot je Norvežan Erling Haaland, ampak tudi mladega slovenskega najstnika.

Švedska je pričakovano večino tekme prevladovala, saj bi morala zmagati za obstanek, remi ni bil dovolj. Na koncu je zbrala štiri točke v skupini 4 lige B, Slovenija pa dve več. Hkrati je slovenska reprezentanca drugič na štirih tekmah igrala neodločeno s Švedi, ki imajo še dve zmagi, tudi junija so slavili v Ljubljani.

Vrhunci s tekme med Švedsko in Slovenijo:

V boju za prvo mestu v “slovenski” skupini so Srbi v Oslu z 2:0 ugnali Norvežane in si zagotovili mesto v najmočnejši ligi, Norvežani pa bodo skupaj s Slovenci tudi drugo leto igrali v ligi B.

Španci razžalostili Ronalda in druščino

V skupini 3 najkakovostnejšega razreda je Španija v Bragi razžalostila Portugalce. Srečanje je v 88. minuti odločil Alvaro Morata ter Furijo popeljal na zaključni turnir.

Švicarji so doma ugnali Čehe ter obstali v najmočnejši ligi, češki nogometaši pa se selijo v razred nižje.

Irska – Armenija 3:2 (1:0)
Egan 18., Obafemi 52., Brady 90.+1; Dasjan 71., Spercjan 73.; R.K.: Hambardzumyan 89., Dasjan 90./oba Armenija

Kosovo – Ciper 5:1 (2:0)
Muslija 22., Rrudhani 45.+1, Rashani 47., Muriqi 52., 84.; Roberge 81.

Grčija – Severna Irska 3:1 (1:1)
Pelkas 14., Masouras 55., Mantalos 80.; Lavery 18.

Ponedeljek, 26. september:

Liga A:

Skupina 3:

Anglija – Nemčija 3:3 (0:0)
Shaw 72., Mount 75., Kane 83./11m; Gündogan 52., Havertz 67., 87.

Madžarska – Italija 0:2 (0:1)
Raspadori 27., Dimarco 52.

Liga B:

Skupina 3:

Črna gora – Finska 0:2 (0:0)
Antman 47., Kallman 53.; R.K.: Tomašević 17./Črna gora

Romunija – Bosna in Hercegovina 4:1 (1:0)
Man 38., Puscas 76., 84., Ratiu 79.; Džeko 77.

Liga C:

Skupina 4:

Gibraltar – Gruzija 1:2 (0:1)
Annesley 75.; Kvaratshkelia 19./11m, Tsitaishvili 49.

Severna Makedonija – Bolgarija 0:1 (0:0)
Despodov 50.; R.K.: Todorski 14./Severna Makedonija

Liga D:

Skupina 2:

San Marino – Estonija 0:4 (0:1)
Anier 38., 77., Teniste 56., Sappinen 66.

Nedelja, 25. september:

Liga A:

Skupina 1:

Avstrija – Hrvaška 1:3 (1:1)
Sabitzer 9.; Modrić 6., Livaja 67., Lovren 72.

Ferski otoki – Turčija 2:1 (0:0)
Davidsen 53., Edmundsson 59.; Gurler 89.

Potek srečanja v Solni:

KONEC TEKME! Slovenija je obstala v drugem razredu Lige narodov, Švedi pa se iz prvega v dveh letih selijo v tretjega!

75. minuta: Po izgubljeni žogi je stekel bliskovit slovenski protinapad. Potegnil je Šeško in lepo našel Črnigoja, ki je nevarno sprožil, a švedski vratar se je izkazal z izjemno obrambo.

Strel Črnigoja:

70. minuta: Veliko sreče za Slovence. Po prodoru Kuluševskega je centriral v sredino in slučajno zadel Ollsna, ki je skoraj presenetil Oblaka. K sreči je žoga zgrešila cilj.

Nevarna priložnost Švedov:

65. minuta: Vsi smo že videli žogo v vratih, a ne, nič od zadetka. Lepo je prodrl Balkovec in lepo našel povsem samega Gorenca Stankovića, ki pa žoge z glavo ni uspel poslati v prazno mrežo. Zna se zgoditi, da bomo tole izjemno priložnost še objokovali.

Kaj je zgrešil Gorenc Stankovića:

61. minuta: Velika priložnost za Švede. Slovenska obramba je spet pokleknila, a na srečo imamo v vratih Jana Oblaka, ki je poskus Claessona odbil v kot. Nogometaš Koebenhavna bo sanjal škofjeloško hobotnico.

Nova priložnost Švedov:

47. minuta: Švedi so tako kot v prvem polčasu takoj napadli slovenska vrata. Na srečo je bil Claesson premalo zbral in iz zares lepega položaja žogo poslal mimo Oblakovih vrat.

Priložnost Claessona:

ZAČETEK DRUGEGA POLČASA!

KONEC PRVEGA POLČASA!

42. minuta: GOOOL! Švedi so izenačili na 1:1! Emil Forsberg se je na prelahek način sprehodil do vrat Jana Oblaka in zadel. Slovenski branilci so odpovedali in kazen je sledila.

Zadetek Švedske:

30. minuta: Velika priložnost Slovence! Olsna je z velike razdalje zamajal Šeško, odbitek pa žal v ni uspel v mrežo pospraviti Mlakar. Velika priložnost za 2:0 je splavala po vodi.

Olsen rešil Švede:

28. minuta: GOOOL! 0:1! Kakšen zadetek!! Benjamin Šeško! Po lepi podaji Stojanovića je na volej udaril Šeško in na mojstrski način premagal švedskega vratarja. Marco van Basten, kje si zdaj?

Mojstrski zadetek Šeška:

12. minuta: Slovenci so praktično iz nič prišli do izjemne priložnosti za vodstvo. Po hudi napaki Hiena je do priložnosti ena na ena s švedskim vratarjem prišel Beni Šeško, a  Olsen je bil boljši. Nekaj sekund kasneje je do strela prišel še Stojanović, a tudi ta strel je ukrotil Olsen.

Velika priložnost za Šeška:

8. minuta: Vroče v kazenskem prostoru Slovenije. Švedi so pritisnili, vrteli slovensko obrambo, tik pred strelom Claessona pa je Šveda od zadaj porinil Gorenc Stanković. Čeprav je zadišalo po enajstmetrovki, se nemški sodniki zanjo niso odločili. Poglejte si in ocenite sami.

Enajstmetrovka da ali ne?

6. minuta: Švedi znova zapretili! Do strela je prišel nogometaš Tottnehama Dejan Kuluševski, a je slovenska obramba zdržala in ohranila svojo mrežo nedotaknjeno.

Priložnost Kuluševskega:

1. minuta: Kakšna priložnost za Švede! Tekma se še dobro ni začela, ko je do strela prišel Viktor Claesson in le za nekaj centimetrov zgrešil vrata Jana Oblaka.