Če bi v slovenski smučarski reprezentanci, po vzoru lige NBA, podeljevali nagrado za športnika, ki je najbolj napredoval, bi jo letos prejela Neja Dvornik. Mlada Korošica, ki je bila presenetljivo najboljša slovenska smučarka v tehničnih disciplinah, ob tem skupaj s trenerjem Denisom Šteharnikom zagotavlja, da še ni rekla zadnje besede.
“Ena slaba vožnja še ne pomeni, da ne znam smučati,” je po točkovni ničli na januarski Zlati lisici dejala Neja Dvornik. Kot bi slutila, da prihajajo tedni, v katerih bo prestavila ključne mejnike, glasno potrkala na vrata slalomske prve jakostne skupine in veleslalomske trideseterice. V zaključku sezone se je trikrat zavihtela med slalomsko deseterico in še trikrat med veleslalomsko dvajseterico. Po sobotnem četrtem mestu na slalomu v Saalbachu, ko so jo od prvih stopničk v karieri ločile le štiri stotinke sekunde, je tako sezono končala z 214 točkami, kar je največ med Slovenkami v tehničnih disciplinah in več kot v predhodnih treh sezonah skupaj.
“Zadovoljna sem z napredkom. Rastem. Morda sem res več pokazala v slalomu, a ne želim, da trpi veleslalomski napredek. Verjamem, da lahko v obeh disciplinah pokažem še precej več,” razmišlja 23-letna Korošica, ki sicer še zdaleč ni nepopisan smučarski list. Gre namreč za dobitnico dveh kolajn na mladinskih svetovnih prvenstvih, prvo Slovenko, rojeno v novem tisočletju, ki je nastopila v svetovnem pokalu, lastnico dveh ‘top 3’ uvrstitev v evropskem pokalu, udeleženko treh svetovnih prvenstev in zimskih olimpijskih iger 2022 v Pekingu.
Za razliko od preteklih sezon, ko je po nekaj obetavnih rezultatih nato močno popustila, je letos postregla s stopnjevanjem. To je bila posledica boljše telesne pripravljenosti, spremenjenega koncepta treningov in prilagojenega tekmovalnega urnika, ki je bil v celoti osredotočen na svetovni pokal. Tempiranje forme in nadzor nad obremenitvami sta postregla z večjo tekmovalno svežino, ob vidnem tehničnem napredku pa je bil opazen odločnejši in bolj samozavesten pristop.
“Količinsko smo na snegu letos trenirali manj. Ko smo dosegli želeno, smo se preusmerili v pripravo na tekme. Bolj previdni smo bili tudi pri izbiri terenov. Verjamem, da smo dobro dozirali. Žal mi je le začetka sezone, konkretno tekem v Leviju. Nadaljevanje je bilo dobro. Na koncu se je lahko kosala s tistimi, ki so že dihale na škrge. V preteklih letih je bila slika pogosto drugačna. Ima pa seveda Neja na vseh ravneh še veliko rezerv, ki jih bomo poskušali postopoma izkoristiti,” razmišlja izkušeni trener Denis Šteharnik.
Sezona sicer za prijetno slovensko presenečenje zime še ni končana. Po krajšem treningu bo nastopila na tekmah državnega prvenstva, po podrobnih zdravniških pregledih pa ekipa načrtuje še več aprilskih sklopov snežnih treningov, po vsej verjetnosti v Avstriji, v skrajnem primeru na Norveškem. Maj, junij in julij so rezervirani za kondicijske priprave, drugi del poletja pa za trening na južni polobli. “Ko govorimo o kondicijski pripravi, verjamem, da bo do leta 2026 na optimalni ravni. V samem smučanju pa največ rezerv vidim v odsekih, kjer ji strmina ne daje prave hitrosti. Tam je treba s surovo močjo, tehniko in pravimi gibi razvijati hitrost,” poudarja Šteharnik, ki že vrsto let skrbi za Nejo, v zadnjem obdobju tudi pod reprezentančnim okriljem.
Prav nič kaj zgledni odnosi s Smučarsko zvezo Slovenije in delom reprezentance so bili v preteklosti pogosto velika ovira za ekipo Neje Dvornik. Javna skrivnost je, da se je spogledovala celo z zgodnjim koncem smučarske kariere. Letos so bili odnosi boljši, osredotočenost na treninge in tekme pa toliko bolj izrazita. Ob tem tudi ni dvomov o tem, da bo tudi v prihodnje trenersko roko nad njeno kariero držal Šteharnik, za smuči bo skrbel serviser Jaka Dvornik, kondicijska vdaba bo v domeni Severina Lipovška, za fizioterapevtsko oskrbo pa bosta do začetka sezone zadolžena Matjaž Jeseničnik in Katja Horvat.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!