Minuli konec tedna so se ljubitelji smučarskih skokov v Planici poklonili veličastni karieri Petra Prevca. 31-letnik se je po 22 letih poslovil od skakalnic, za sabo pa je pustil uspehe in številke, ki jih bo v prihodnosti težko doseči, kaj šele preseči.
Planiški konec tedna je bil povsem v znamenju Petra Prevca. V nedeljo je namreč na Letalnici bratov Gorišek opravil opravil še zadnji polet v karieri. Dolina pod Poncami je bila čustveno središče Slovenije, 31-letnik pa je v športni pokoj zakorakal ob spektakularni slovesnosti v spremljavi Ansambla Saše Avsenika, Tomija Megliča, Vlada Kreslina in Luke Seška s pesmimi Planica, Od višine se zvrti, Oj, Triglav moj dom in Time to say goodbye.
Toda najuspešnejši slovenski smučarski skakalec vseh časov je za popoln zaključek skakalne pravljice poskrbel že dva dni prej. Na prvi posamični tekmi je namreč ugnal vso konkurenco in ujel tako želeno zmago, ki se mu je po štirih drugih mestih po napovedani upokojitvi vztrajno izmikala. Po več kot štiriletnem čakanju na skok na najvišjo stopničko je svojo pot med svetovno elito zaključil s 24 zmagami in 62 stopničkami med posamezniki. Točno za polovico pa je manjši njegov ekipni izplen: 31 stopničk, od tega 12 zmag.
Z zadnjim slavjem se je najstarejši med brati Prevc od kariere poslovil le za dve zmagi ‘krajši’ od najuspešnejše zimske športnice pri nas Tine Maze. Korošica je v alpskem smučanju zabeležila 26 zmag in 82 stopničk.
V kategoriji smučarskih skokov pa je Peter še utrdil svoje mesto na vrhu lestvice. Ob zaključku ima 9 zmag več od še ene slovenske skakalne legende Primoža Peterke (15). Sledi Primož Ulaga z devetimi zmagami, nato pa Robert Kranjec in Nika Prevc s sedmimi.
Prav mlajša sestra, ki je v četrtek z osvojitvijo velikega kristalnega globusa začela letošnjo planiško pravljico, je pri 19 letih potencialna kandidatka, da doseže ali celo preseže Petra. Med aktivnimi skakalci pa imata največ zmag Anže Lanišek (6) in Petrov brat Domen (5).
Največji uspehi Petra Prevca:
– zmagovalec skupnega seštevka svetovnega pokala (2015/16)
– zmagovalec seštevka v poletih (2013/14, 2014/15, 2015/2016)
– dobitnik zlate (Peking 2022, mešana ekipna), dveh srebrnih (Soči 2014; Peking 2022, ekipna) in bronaste (Soči 2014) olimpijske kolajne
– dobitnik ene srebrne (Predazzo 2013) in dveh bronastih (Oslo 2011, ekipna; Predazzo 2013) na nordijskih svetovnih prvenstvih
– dobitnik treh zlatih (Kulm 2016; Vikersund 2022, ekipna; Kulm 2024, ekipna), srebrne (Oberstdorf 2018, ekipna) in bronaste (Harrachov 2014) kolajne na svetovnih prvenstvih v poletih
– zmagovalec novoletne turneje 2015/16
– 24 posamičnih zmag v svetovnem pokalu (skupno 62 stopničk), 12 ekipnih zmag v svetovnem pokalu (skupno 31 stopničk)
– slovenski (in en dan tudi svetovni) rekorder (250 metrov)
Legenda odhaja, rekordi ostajajo
Kljub odlični sezoni Stefana Krafta so v mednarodnem merilu ostali nedotaknjeni tudi nekateri Prevčevi rekordi. 2303 točke, 15 zmag in 22 stopničk v sezoni je izjemno visoko postavljena letvica, ki jo kljub veliki prevladi v zadnjih letih niso uspeli preseči ne Avstrijec ne Halvor Egner Granerud ne Rjoju Kobajaši.
Kraft je s Prevcem še naprej izenačen na vrhu malih kristalnih globusov v poletih, kjer jima družbo dela še Gregor Schlierenzauer. Vsi imajo po tri, zmagovalec skupnega seštevka pa je četrtega v nedeljo proti rojaku Danielu Huberju izgubil le za tri točke. Pri velikih kristalnih globusih Prevc sicer ni najuspešnejši Slovenec, Peterka je zbral dva.
Je pa zato 31-letnik iz Dolenje vasi v Selški dolini, ki si je družinsko gnezdo sicer ustvaril v Radovljici, še vedno državni rekorder in edini Slovenec, ki je poletel čez mejo 250 metrov. Četrtkilometrski polet v Vikersundu 14. februarja 2015 je bil en dan tudi svetovni rekord. Glede na trenutno stanje obeh največjih letalnic na svetu bo treba tudi na nov slovenski rekord počakati do naslednje povečave planiške in vikersundske lepotice.
Zajc v hitrem lovu
Vsaj še nekaj časa pa bo Pero Mišica, kakršen vzdevek se ga je oprijel ob prvih letih v svetovnem vrhu, ostal najboljši slovenski skakalec po številu kolajn na velikih tekmovanjih. Prevc ima tri odličja z nordijskih svetovnih prvenstev (dve posamični, eno ekipno), štiri kolajne z olimpijskih iger (dve posamični in dve ekipni) ter pet medalj s svetovnih prvenstev v poletih (dve posamični, tri ekipne). Skupaj torej 12 odličij. Tu se kot naravni naslednik in potencialno celo uspešnejši ponuja Timi Zajc. Mož za velike tekme je pri 23 letih skupno že pri devetih kolajnah z velikih tekmovanj. Dve ekipni z olimpijskih iger, tri s svetovnega prvenstva (ena posamična in dve ekipni) ter štiri s svetovnih prvenstev v poletih (dve posamični in dve ekipni). Lani v Planici mu je uspelo to, kar Petru Prevcu ni nikoli: postal je svetovni prvak na nordijskem prvenstvu.
Ni kaj, pred nasledniki in naslednicami je težka naloga. Prevc pa je in bo ostal legenda slovenskih skokov in športa nasploh.
Vse in še več o karieri Petra Prevca:
Brez Petrovega zaupanja se ne bi izšlo
Poljski šampion zavida Petru Prevcu
Peter Prevc v Planici premagal vso konkurenco
Slovo kot iz sanj: lepšega scenarija si ni zamislil niti sam
Škoda, ker Peter svoje upokojitve ni napovedal že oktobra
Ganjeni orli: V čast mi je bilo stati ob Petru
Dolina Tamar uslišala željo Petra Prevca
Pozabljeni sopotnik Petra Prevca (VIDEO)
Dan, ko se poslavlja Peter Veliki
Peter Prevc bi lahko poskrbel za marsikatero revolucijo
Peter Prevc poletel še zadnjič, Domen odletel na stopničke
Ozadje prekrasnega darila za Petra Prevca (FOTO)
Spektakularno slovo Petra Prevca (VIDEO)
Domen Prevc razkril, po čem si bo zapomnil kariero brata Petra
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje