V 13. sezono ženskega svetovnega pokala v smučarskih skokih Slovenija vstopa z visokimi pričakovanji. Tako kot v minulih letih bosta glavni kandidatki za najvišja mesta zmagovalka poletne velike nagrade Nika Križnar in aktualna svetovna rekorderka Ema Klinec.
Ob odsotnosti še vedno aktualne olimpijske prvakinje Urše Bogataj, ki uživa na porodniškem dopustu, glavni trener slovenskih orlic Zoran Zupančič največ upov za vrhunske rezultate polaga v Niko Prevc, Niko Križnar in Emo Klinec. Trojica je namreč v pripravah pred novo sezono prikazala najvišjo raven skakanja v slovenski ekipi. Medtem ko je Prevc v konstantnem boju za vrh zaradi mladosti še neznanka, pa tega ne moremo reči za preostali dve.
Lani je v svetovnem pokalu najvišje končala Ema Klinec, ki je v skupnem seštevku zaostala zgolj za Avstrijko Evo Pinkelnig – zaradi težav s koleni je na uvodu v Lillehammerju ne bomo videli – in Nemko Katharino Althaus, poročeno Schmid. Nekdanja svetovna prvakinja si želi v sezoni brez velikih tekmovanj vrhunec forme doseči čez mesec dni, ko bo prvič na sporedu ženska novoletna turneja.
Dobri skoki prinašajo dobre rezultate
“Vedno si zadam, da sem septembra in oktobra v formi, da lahko potem mirno pričakam zimo. Da držim to konstanto. Vse skupaj je v redu, bomo videli, kako bo na tekmah. Včasih potrebujem kakšno, da se malce ogrejem. Upam, da bom v najboljši formi na novoletni turneji. Imam karierne cilje, ki jih osvojiš enkrat ali dvakrat. To pa ne pomeni, da ko ga ne osvojiš, si nezadovoljen. Moj cilj je konstanta. Vedno gledam na to, da če so skoki dobri, bom zadovoljna ne glede na rezultat. To je osnova. Rada bi skakala v okviru tega, kot skačem na treningih. Rezultatskega cilja trenutno ne bi napovedala, saj ne vem, kako skačejo ostale,” o številkah ne želi govoriti 25-letnica.
Za razliko od zadnjih dveh let, ko je tekmovanje ob slovesu starega leta gostilo Ljubno, bodo skakalke tokrat prvič silvestrovale v Nemčiji. Bo z vidika pritiska kaj lažje? “Ne vem. Ljubno je bolj kot popestritev. Tam vedno uživam. Si pa nezadovoljen, če domačim navijačem ne prineseš stopničk. Bomo videli. Bili smo zelo sproščeni, biti doma za silvestrovo je lepo. Novoletna turneja za fante je v originalu v Oberstdorfu, Garmisch-Partenkirchnu ter še avstrijski del, zato je cilj, da to postane enakopravno. Za Ljubno je pa še vedno želja, da se nekoč pridruži.” Prizorišče ob Savinji bo v novem letu skakalke pozdravilo zadnji vikend januarja.
Začetek in zaključek na Norveškem
Članica skakalnega kluba Norica Žiri je lani navdušila na zgodovinskih poletih v Vikersundu – z 226 metri je še vedno svetovna rekorderka. Bo na Norveškem ob koncu sezone, ko se bodo ženske prvič udarile za točke svetovnega pokala na letalnici, branila to znamko? “Ali pa napadala nov rekord. Ne, tisti poleti so bili res zelo lepi. Če jih bom ponovila, bom zelo vesela,” pravi Klinec.
Za zadnje skoke na treningih – reprezentanca se na Norveško odpravlja jutri – bi si dala oceno 8 od 10. Kaj pričakuje od uvodnih tekem v olimpijskem Lillehammerju? “Večja skakalnica je super, manjša mi je v preteklih letih delala nekaj težav. Ampak zato je še večji izziv, da bi lahko bilo letos drugače,” še pravi Poljanka. Čeprav reprezentanca v pripravah ni skakala na snegu, tega ne pogreša. Navdušena pa je nad predstavami Avstrijca Stefana Krafta, ki je na uvodnih moških tekmah dosegel dve prepričljivi zmagi. “Njegova tehnika je skakalni ideal. Skače s hitrostjo, v zraku ga nič ne krivi. Vse izgleda zelo enostavno, lepo ga je gledati.”
Spored tekem v Lillehammerju
sobota, 2. december (srednja skakalnica): 12.00 ženska tekma, 16.10 moška tekma
nedelja, 3. december (velika skakalnica): 12.30 ženska tekma, 17.00 moška tekma
Lov na dvestotico
Kot prepričljiva zmagovalka poletne velike nagrade pa se v Skandinavijo podaja Nika Križnar. A 23-letnica zato ne čuti dodatnega pritiska. “Na to ne gledam. Prepustila se bom toku. Za mano je neverjetna poletna sezona. Nisem si predstavljala, da bom po lanski sezoni prišla v tako dobro formo poleti. Vse se je uskladilo. Upam, da bom znala te občutke prinesti v zimo. Da bom lahko še kaj dodala. Na treningih skoki še niso na nivoju, kot sama želim. Se pa vse premika v pravo smer,” pravi. Za razliko od reprezentančne kolegice je tudi bolj stroga pri lastni oceni zadnjih skokov. “Dala bi si 5 od 10. Imam še precej rezerv.”
Imata pa s Klinec enak cilj. “Zagotovo novoletna turneja, tukaj še nismo osvojile, kar si ekipa želi. Za zaključek gremo v Vikersund. Želim si preskočiti magično mejo, kar mi lani uspelo. Letos bo več priložnosti. Ampak najprej je treba priti zraven. Treba bo garati celo sezono in konstanto zdržati do konca,” dodaja Križnar, ki ima osebni rekord pri 193 metrih in pol.
Preveč nihanj
V lanski sezoni je bila skakalka iz Delnic v Poljanski dolini, ki zdaj živi na Mlaki pri Kranju, večkrat bolna. Bolezen ji ni prizanašala niti novembra, zaradi česar je izpustila dober teden dni treningov. “Nekaj je bilo manjka, ampak en velik preboj sem naredila v Planici, kjer smo skakali prejšnji teden. Več težav imam na domači skakalnici, zdaj to lahko rečem, ker živim v Kranju. Nisem še stoodstotna, skoki niso tam, kjer bi sama želela. Nihanja so. Dokler so skoki na treningih slabi, na tekmah pa zelo dobri, bom zadovoljna. Upam, da se uresniči moja želja, da startam med deset, nato pa si postavim cilje za sezono,” še dodatno opiše stanje na skakalnici.
Za razliko od Klinec bi si nekdanja zmagovalka svetovnega pokala (2020/21) pred uvodnim vikendom želela tudi kakšen skok na zasneženi skakalnici. “Ker je drugačna vidljivost. Včasih je težko oceniti, kdaj se lotiti pristanka, sploh če je v snegu premalo smrečic. Upam, da bo privajanje že na uradnem treningu za nami, da potem na tekmi pokažemo, iz kakšnega testa smo,” še dodaja.
Tudi po uvodnih tekmah moških v Ruki je veliko govora o spremembah pravil. Kaj o njih pravita najboljši slovenski skakalki ta hip?
“Generalno gledano je bilo zagotovo preveč sprememb naenkrat. Ampak to sem vzela v zakup in si rekla, da bom šla postopoma. Vsako stvar sem spremenila na posameznem treningu in takoj sem videla, kaj na kaj vpliva. Reagirala sem, če je bilo kaj treba popraviti. Po mojem mnenju sem se dobro prilagodila na spremembe in niti ni bistvenih razlik. Najboljši skoki so enako dobri, če pa zgrešiš, se toliko bolj pozna. Manj je prostora za popravke,” je prepričana Klinec.
Križnar pa bolj skrbi prepoved uporabe fluora v mažah za smuči. “Nikoli ne veš, koliko ga imaš na smučki. Dobili smo nove smuči, a ti lahko fluor pobereš v smučini in tega ne veš, dokler te ne dajo na test. Vse smo očistili, imamo nove krtače, nove maže. Bojazni ne bi smelo biti.” Nove smuči, zelo podobne tistim, s katerimi je poleti zmagovala, je zaradi zamud prvič preizkusila šele včeraj. “Dokler nisem povozila vijaka v smučini, je bilo dobro. Ampak na srečo ni bilo katastrofe,” v smehu še opiše pripetljaj z enega zadnjih treningov pred uvodom v sezono.
Koledar sezone v smučarskih skokih, ženske:
1. – 3. december: Lillehammer (dve posamični tekmi)
14. – 17. december: Engelberg (dve posamični tekmi)
29. december – 1. januar: [NOVOLETNA TURNEJA] Garmish Partenkirchen, Oberstdorf (dve posamični tekmi)
2. – 4. januar: Beljak (dve posamični tekmi)
12. – 14. januar: Saporo (dve posamični tekmi)
18. – 21. januar: Zao (dve posamični tekmi)
26. – 28. januar: Ljubno (dve posamični tekmi)
2 – 4. februar: Willingen (dve posamični tekmi)
16. – 18. februar: Rašnov (dve posamični tekmi)
23. – 25. februar: Hinzenbach (dve posamični tekmi)
29. februar – 1. marec: Lahti (ena posamična tekma)
8. – 17. marec: [NORVEŠKA TURNEJA] Oslo, Trondheim, Vikersund (šest posamičnih tekem na izpadanje)
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!