Kako je nastala največja letalnica na svetu za enkratno uporabo? (FOTO&VIDEO)

Smučarski skoki 1. Jun 202412:00 1 komentar
Foto: Red Bull Content Pool

Čeprav je od rekordnega poleta Rjojuja Kobajašija na ekshibicijskem dogodku Red Bulla minil že več kot mesec dni, pa 291 metrov dolg skok na Islandiji še vedno dviguje prah. Eden od geografov podjetja Cowi, ki je pomagalo pri zasnovi in pripravi letalnice, je za uradno spletno stran podjetja spregovoril o ozadju leto dni trajajočega projekta.

Po besedah Steinþórja Traustasona se je islandski projekt začel aprila 2023 po večletnem iskanju primerne lokacije za izgradnjo največje letalnice v zgodovini človeštva. Podjetje Cowi, kjer je Traustason zaposlen kot geograf, je moralo najprej zagotoviti vse geografske podatke o hribu v Akureyriju, nato pa se je sodelovanje še povečalo.

“Cowi je pobočje na Islandiji primerjal z največjimi letalnicami na svetu, pri čemer smo koristili izkušnje in znanja naše ekipe. Nato smo bili soudeleženi pri oblikovanju velikanke, prevzeli smo tudi nadzor pri merjenju dolžin poletov. Ob tem pa smo prevzeli tudi komunikacijo z lokalno skupnostjo, ki smo jo povezali z Red Bullom,” je razložil Traustason.

Po zapisu na uradni strani podjetja je bil projekt že od začetka načrtovan tako, da bi čim manj vplival na geolokacijo. Naravni teren ni bil nič umetno preoblikovan, prav tako je bil uporabljen samo naravni sneg. Vsi materiali pa bodo nadalje uporabljeni v lokalnem smučarskem klubu.

Foto: Red Bull Content Pool

Za pripravo zaletišča so delavci uporabili 120 tisoč kubičnih metrov snega. Za predstavo: s tem bi lahko napolnili 48 olimpijskih plavalnih bazenov.

Vreme zamaknilo izvedbo

Prvi sestanki so se začeli lani spomladi, ko je eden od zaposlenih Red Bulla priletel na Islandijo in že ob pristajanju letala videl polotok Troll in podjetje Cowi zaprosil za tridimenzionalne zemljevide območja. Nekaj mesecev pozneje je na otoško državo na severu Evrope potovala že večja zasedba, v njej je bil tudi glavni akter Rjoju Kobajaši. Japonec je hitro izrazil zadovoljstvo z izbrano lokacijo.

Sledili so načrti v popolni tajnosti, nato pa je šlo konec februarja zares. Najprej so s pobočja umaknili sneg, delavci pa so praktično ves marec pripravljali velikanko. Po naših informacijah so bili med teptalci snega tudi Slovenci. Po prvotnem načrtu bi moral Kobajaši lov na 300 metrov začeti že v tednu po veliki noči, saj je bil zaradi konca skakalne sezone še v tekmovalnem ritmu. Toda muhasto islandsko vreme je vse skupaj zamaknilo. Po treh dneh močnih neviht so se finalne priprave nadaljevale 22. aprila, dva dni pozneje pa je Japoncu uspelo poleteti vse do 291 metrov.

Foto: Red Bull Content Pool
Foto: Red Bull Content Pool
Foto: Red Bull Content Pool
Foto: Red Bull Content Pool
Foto: Red Bull Content Pool
Foto: Red Bull Content Pool
Foto: Red Bull Content Pool
Foto: Red Bull Content Pool
Foto: Red Bull Content Pool
Foto: Red Bull Content Pool

Prispevek na uradni strani Cowi.com se zaključuje z besedami: “Bo rekord na Akureyri izboljšan že v bližnji prihodnosti?” To lahko razumemo kot retorično vprašanje ali pa imajo tamkajšnji inženirji informacije o naslednjih podobnih projektih.

Pri svetovnemu rekordu, ki ga FIS sicer ne priznava, je Red Bull sodeloval tudi z japonsko univerzo. Raziskovalci so glede na razmere ob letalnici izračunali, da mora Kobajaši za 300-metrski polet na zaletišču doseči hitrost 105 kilometrov na uro.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje