Zgodovinska nedelja za Petra Prevca

Smučarski skoki 11. Dec 202311:45 0 komentarjev
Peter Prevc
"Peter ni nikoli zapustil najboljših." Foto: Profimedia

Za Petrom Prevcem je zgodovinski konec tedna. Čeprav na tretji postaji svetovnega pokala v Klingenthalu z 12. in 11. mestom ni posegel povsem po vrhu, pa je bil vikend v vzhodni Nemčiji za nekdanjega zmagovalca velikega kristalnega globusa vseeno slovesen. Presegel je namreč mejnik, s katerim se po novem lahko pohvali samo deveterica skakalcev vseh časov.

Zelo daleč se zdi že 5. december 2009, ko je Peter Prevc v olimpijskem Lillehammerju kot obetavni 17-letni mladenič debitiral v svetovnem pokalu. Na Norveškem je že ob prvem nastopu med elito skočil med trideseterico in z 22. mestom osvojil prvih devet točk v karieri.

V njej je v naslednjih 14 letih osvojil praktično vse, kar se v smučarskih skokih osvojiti da. Z olimpijskih iger je prinesel štiri kolajne, v Pjongčangu lani je z ekipnim zlatom dopolnil komplet. S svetovnih prvenstev ima sedem kolajn, od tega tri s skakalnic, štiri pa z letalnic. Vrhunec fantastične kariere pa seveda predstavlja nepozabna sezona 2015/16, ko je bil v svetovnem pokalu brez konkurence in s številnimi rekordi osvojil zlatega orla novoletne turneje in veliki kristalni globus skupnega seštevka.

Prevc je v svetovnem pokalu do zdaj zbral 23 zmag in 57 stopničk (oboje 12. mesto na večnih lestvicah). Velik delež je v vse statistike dodal v sezoni 2015/16, ko je na zmagovalnem odru stal kar 22-krat, med sezono tudi 12-krat zapored. Rekordni dosežki iz tiste zime so še število zmag (15), število točk (2303) in povprečno število točk na tekmo (79,41).

Pomemben mejnik oziroma rekord pa je skakalec iz Dolenje vas v Selški dolini dosegel na drugi tekmi v Klingenthalu. Z 11. mestom je v skupno zbirko točk dodal 24 točk in tako na karierni ravni presegel mejo 10.000 točk. Skupno je pri 10.020, kar ga na večni lestvici trenutno uvršča na deveto mesto. Od trenutno aktivnih skakalcev so pred njim le še Kamil Stoch, Simon Ammann, Stefan Kraft in Noriaki Kasai. Na vrhu je sicer Finec Janne Ahonen, katerega izkupiček (15.753) se zdi nedotakljiv.