Čez slaba dva tedna bodo vse oči smučarsko-skakalnega sveta uprte v Planico. Dolina pod Poncami bo med 21. in 24. marcem tradicionalno gostila štiridnevni spektakel ob finalu moškega svetovnega pokala, tokrat pa bodo zraven tekmovale tudi ženske. Zaenkrat še na srednji skakalnici, v prihodnosti pa si jih organizatorji želijo tudi na letalnici.
Dobrodošli doma, dobrodošli v Planici je slogan, s katerim organizatorji tekem že drugo sezono zapored navijače nagovarjajo, naj si tekme na letalnici bratov Gorišek ogledajo v živo. Pod Poncami je od prihodnjega četrtka do nedelje pričakovati pravo norišnico, saj bo svoje zadnje skoke v karieri opravil najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc, za uvod štiridnevnega dogajanja pa bodo drugič po sezoni 2014 (takrat so letalnico prenavljali) zraven tudi dekleta. Nika Prevc je še vedno v najboljšem položaju, da kot druga Slovenka dvigne veliki kristalni globus.
Po Zlati lisici, Ljubnem in Rogli bo to četrti spektakel zimskih športov na naših tleh v tej zimi, medtem ko je smučarski pokal Vitranc v Kranjski Gori odneslo pretoplo vreme. Generalni sekretar OK Planica Tomaž Šušteršič je prepričan, da se takšna usoda s skakalnimi tekmami ne more ponoviti.
“Snega v Planici je dovolj. Ni ga pa toliko, da bi ga lahko posodili kolegom v pokalu Vitranc, a letalnica bratov Gorišek je v tem trenutku pokrita s snegom do konca izteka, skoraj do odbojne ograje. Zaradi tega lahko z zares veliko verjetnostjo rečemo, da letošnja Planica ni ogrožena. Je pa treba v naslednjih 14 dnevih opraviti še veliko strojne in nožne priprave,” je prepričan Šušteršič, ki računa tudi na pomoč narave.
Čeprav jim vreme ta teden ni naklonjeno, pa je napoved že za naslednji teden precej ugodnejša. Meteorologi namreč napovedujejo hladnejše noči in temperature pod lediščem. Posledično se tudi za tekmo skakalk na manjši napravi ni treba bati.
“Ko govorimo o tekmi deklet, je tudi tam snega v tem trenutku že zdaj dovolj, da se lahko še vedno skače. Bomo pa morali sneg z deponije še dodatno pripeljati in ga pripraviti za skoke. Obe skakalnici bosta karavano svetovnega pričakali tako pripravljeni, kot se za zaključek sezone spodobi,” je samozavesten sogovornik.
Plusi pretehtali nad minusi
Zanimivo, predlog, da bodo sezono v Planici letos zaključila tudi dekleta, je prišel s strani mednarodne smučarske zveze (FIS), a prav veliko obotavljanja s strani slovenskih organizatorjev navkljub dodatnemu delu in zadolžitvam, ni bilo.
“Prvi odgovor je bil seveda pritrdilen, a smo morali najprej preučiti vse možnosti. V prvi vrsti finančno pokritje tekmovanja, obenem pa razmisliti tudi o vseh dodatnih obremenitvah. Od logistike do tekmovalnega odbora, ki se je moral dodatno okrepiti. Ko smo na mizo dali vse pluse in minuse, so plusi pretehtali in odločitev na koncu ni bila zahtevna,” poudari generalni sekretar in navede tudi razloge, zakaj se bo tekma smučarskih skakalk odvila na manjši skakalnici in ne na Bloudkovi velikanki, ki bi bila z vidika atraktivnosti skokov zagotovo bolj zanimiva za navijače.
“Veliko skakalnico je veliko težje ohraniti v tako dobri kondiciji kot manjšo. Slednja je bila zelo dobro pripravljena že za nedavno mladinsko svetovno prvenstvo. Poleg tega, če malo tudi špekuliramo, našim tekmovalkam manjša naprava bolj ustreza.”
Proračun povečali za skoraj deset odstotkov
Zaradi dodatne tekme, ki bo na sporedu že v četrtek, so morali pri OK Planica poskrbeti tudi za kadrovske okrepitve. Pri moških vodja tekmovanja ostaja Aljoša Dolhar, medtem ko bo to vlogo pri ženskah prevzel nekdanji smučarski skakalec Sašo Komovec.
“Tu smo si zadolžitve morali porazdeliti, saj je dela z letalnico zares veliko. Ko bo v četrtek na sporedu zopet tudi šolski oziroma mladinski dan, bo treba zgornji del prizorišča pustiti zaprt, da se bodo lahko opravljala dela na letalnici bratov Gorišek. Za cel dan bo vzpostavljen enak prometni režim, drugačna bo le ureditev notranjega prizorišča, kjer bo moralo naše osebje prestaviti del mehanizacije,” pojasni Šušteršič in pristavi, da je po izvedbi lanskega svetovnega prvenstva v nordijskih disciplinah to nedvomno najbolj zahteven posamični projekt Smučarske zveze Slovenije.
“S proračunom treh milijonov evrov zagotovo. Sedaj smo ga zaradi ženske tekme povečali na skoraj 3,3 milijone evrov. Dogodek poskušamo vsako leto še nadgraditi in poskrbeti še za boljšo izkušnjo gostov, a znotraj finančnih okvirov, ki si jih še lahko privoščimo. K sreči na naša vrata vsako leto trkajo novi pokrovitelji in nam kažejo, da delamo dobro in da je naša zastavljena smer pravilna.”
Na letalnico želijo pripeljati tudi skakalke
Tiha želja tako Šušteršiča kot njegovih sodelavcev je sicer, da letošnja Planica z dodatno žensko preizkušnjo ne bi bila le enkratni dogodek, temveč bi postala stalnica v koledarju svetovnega pokala.
“Sami bi si zelo želeli, da bi v prihodnjih letih ženski finale dodali kar na letalnico. Zagotovo bi to bilo izvedljivo znotraj že obstoječega proračuna, a je to bolj vprašanje za FIS. Seveda bi morali povečati nagradni sklad pri ženskah in njihove potovalne stroške, a v tem primeru vsaj ne bi bilo potrebno pripravljati dva, temveč samo en tekmovalni objekt. Nenazadnje pa si Planica slej kot prej zasluži, da se tekmovalke v svetovnem pokalu pomerijo na letalnici bratov Gorišek,” še pripomni Šušteršič.
Na to, ali bodo pri FIS uslišali njihove želje, bo treba sicer še nekoliko počakati, saj na zvezi uradni koledar za prihodnjo sezono običajno potrjujejo v prvi polovici maja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!