Marit Björgen do zgodovinskega 15. zlata na SP

Stanko Gruden/Agence Zoom, Getty Images Sport

Norvežanka Marit Björgen je dosegla zgodovinski rezultat na svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju, ki poteka v finskem Lahtiju. Z zmago v "skiatlonu" na 7,5 kilometara je osvojila 15. zlato na svetovnih prvenstvih, s čimer je postala najboljša smučarska tekačica vseh časov.

Björgenova je tako prehitela legendarno Rusinjo Eleno Velbe, ki ima ima 14 zlatih medalj na svetovnih prvenstvih v smučarski tekih.

36-letna Norvežanka, ki je sicer tudi šestkratna olimpijska prvakinja, je v cilj pritekla s časom 37:57.5, drugouvrščema Krista Parmakoski iz Finske pa je zaostala 4,8 sekundi. Tretje mesto je dosegla Charlotte Kalla s Švedske s časom 38:29.5.

“Energijo sem čuvala za konec, da bi kontrolirala tekmo do cilja. Slišala sem glasno navijanje s tribun, kjer so stiskali presti za Kristo. Bilo je nekaj posebnega tekmovati proti njej na njenem domačem terenu. Že dolgo sem imela v mislih zlato medaljo, zato sem srečna, ker mi je uspelo,” je po zmagi povedala Björgnova.

V Lahtiju je bila v soboto sicer na voljo tudi moška tekma na 15 kilometrov. Zlato je osvojil Rus Sergej Ustijugov s časom 1:09:16.7.