Atletska zveza Slovenije je danes podpisala pogodbe z najboljšimi atletinjami in atleti za letošnje leto. Načrtovana vrednost pogodb je 322.170 evrov, skupaj pa bo šlo za vrhunsko atletiko v letošnjem letu 655.170 evrov.
Novica dneva na današnji novinarski konferenci Atletske zveze Slovenije v Ljubljani je bila ta, da je naša najboljša atletinja Tina Šutej, državna rekorderka v skoku s palico, zaradi težav z zdravjem odpovedala nastop na letošnjem dvoranskem svetovnem prvenstvu v Glasgowu.
Koliko članov bo štela slovenska odprava na Škotsko, še ni znano, a najverjetneje štiri.
V prisotnosti medijev so številni najboljši slovenski atleti in atletinje podpisali pogodbe za letošnje leto. Z AZS so sporočili, da bodo na prošnjo sveta atletov letos sredstva v prvem obroku dobili mesec dni prej kot običajno, 15. marca.
V sistem financiranja je vključenih 145 atletov in atletinj, kar je 50 odstotkov več od leta 2021, ko je bilo teh 98. Od tega je 29 članov najvišje, vrhunske selekcije, ki je razdeljena v prvi, drugi in tretji razred.
Za pogodbe čez 300, za tekmovanja skoraj 250 tisoč evrov
Načrtovana vrednost letošnjih pogodb je 322.170 evrov, kar je prav tako povišanje v primerjavi z zadnjimi leti, v ta znesek pa niso vključena sredstva Olimpijskega komiteja Slovenije, ki jih bodo atleti in atletinje na olimpijskih igrah v Parizu dobili naknadno.
Ob tem bo AZS za nastope na največjih tekmovanjih (ob olimpijskih igrah letos še evropsko prvenstvo na prostem in dvoransko svetovno prvenstvo) namenila še 243 tisoč evrov, kar pomeni, da bo šlo skupaj za vrhunsko slovensko atletiko 655.170 evrov.
“Letošnja sezona je zanimiva, začela se bo zelo hitro, zato se tudi na zvezi zavedamo, da se bodo priprave začele prej. Tudi zato smo z veseljem poskrbeli, da bodo atleti in atletinje čim prej prišli do sredstev,” je povedal direktor AZS Nejc Jeraša, ki je prisotne na novinarski konferenci nagovoril v imenu predsednika zveze Primoža Feguša. Ta se je opravičil zaradi bolezni.
Ob tem so na AZS predstavili tudi novega vodjo stroke Lada Mesariča. “Želimo si čim manj hrupa. Hočemo biti čim manj opazni. Želimo delati dobro, to je najpomembnejše,” je povedal funkcionar, ki je v tej vlogi pred kratkim nasledil Alberta Šobo.
Kdo je v kateri selekciji?
V najboljši vrhunski selekciji so ob najboljšem slovenskem atletu zadnjih let in največjem upu za medaljo na olimpijskih igrah v Parizu, metalcu diska Kristjanu Čehu, ki tokrat ni bil prisoten, saj je na pripravah v Španiji, še štirje.
Najboljša slovenska atletinja Šutej, skakalka v višino Lia Apostolovski ter še dve odlični slovenski atletinji, ki bosta, k sreči ne zaradi poškodb, prav tako izpustili zimsko sezono in se osredotočili na poletje.
Anita Horvat, srebrna z lanskoletnega dvoranskega evropskega prvenstva v teku na 800 metrov, in Maruša Mišmaš Zrimšek, ki je lani navdušila z državnim rekordom na 3.000 metrov z zaprekami na svetovnem prvenstvu v Budimpešti.
Druga najboljša vrhunska selekcija šteje sedem imen. V njej so Neja Filipič (troskok), Klara Lukan (5000 metrov), Nika Glojnarič (60 in 100 metrov ovire), Matic Ian Guček (400 metrov ovire), Eva Pepelnak (troskok), Martina Ratej (met kopja) in Agata Zupin (400 metrov ovire).
V tretji skupini vrhunske selekcije so Anej Čurin Praprotnik (60 in 100 metrov), Filip Jakob Demšar (60 in 110 metrov ovire), Lana Andolšek (60 in 100 metrov ovire), Jerneja Smonkar (800 metrov), Anja Fink (maraton), Joni Tomičič Prezelj (60 in 100 metrov ovire) in Rok Ferlan (100 metrov).
V četrti skupini, mednarodni selekciji, je 17 atletov in atletinj, povečini mladih in obetavnih, v njej pa je tudi nekaj znanih imen slovenske atletike, ki se vračajo po poškodbah oziroma šprinterka Maja Mihalinec Zidar po porodu. Ob njej so to še slovenski rekorder v teku na 400 metrov Luka Janežič, slovenski rekorder v teku na 800 metrov Žan Rudolf in slovenska rekorderka v metu diska Veronika Domjan.
Preostalo trinajsterico člani vrhunske mlade selekcije. Skupno število posameznikov, ki jih bo finančno podprla krovna slovenska atletska organizacija, presega število sto.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!