Agata Zupin je pred časom veljala za eno bolj obetavnih atletinj na svetu, a v poznejših letih zašla v slepo ulico. Slovenska rekorderka v teku na 400 metrov z ovirami, ki je še vedno dovolj mlada, verjame, da lahko najde pot iz nje.
Agata Zupin je leta 2017 na mladinskem evropskem prvenstvu v Grossetu v Italiji postala evropska podprvakinja, s časom 55,96 popravila 15 let star slovenski ženski rekord v teku na 400 metrov z ovirami in bila v tisti sezoni tretja najhitrejša atletinja na svetu. Istega leta je kot najstnica nastopila na prvem velikem članskem tekmovanju in se na svetovnem prvenstvu v Londonu prebila v polfinale.
Ob evropski prvakinji iz Švice Yasmin Giger je bila med mladinkami tistega leta od takratnega velikega upa slovenske atletike hitrejša le zdajšnja atletska superzvezdnica. Večkratna olimpijska prvakinja, svetovna prvakinja in svetovna rekorderka Sydney McLaughlin, ki je leta 2022 tekla neverjetnih 50,68.
Slovenska rekorderka, ki je imela v zadnjih letih tudi veliko težav s poškodbami, je medtem obstala na mestu oziroma nazadovala. Pod 56 sekundami se od takrat ni več spustila. Tudi na velikih tekmovanjih je do leta 2022, ko je izpadla v kvalifikacijah tako na svetovnem prvenstvu v Eugenu kot na evropskem prvenstvu v Münchnu, nismo videli.
Lani je spomnila na stare čase in že v prvem nastopu odtekla odličnih 56,01, potem pa avgusta na svetovnem prvenstvu v Budimpešti izpadla v kvalifikacijah. Za tem rezultatom je zaostala za več kot sekundo in pol.
“Po poškodbi se nikakor ne morem vrniti na staro raven,” je danes 26-letna Kamničanka povedala takrat in napovedala, da bo v iskanju rešitev poiskala tudi pomoč psihologa. Pred kratkim ji je spet ponagajala poškodba, a pravi, da je zdaj že mimo in v novo sezono vstopa optimistično.
Verjame, da se v prihodnosti lahko vrne na staro raven oziroma postane še boljša. Tudi zaradi novega trenerja, nekdanjega evropskega podprvaka in bronastega s svetovnega prvenstva v teku na 400 metrov z ovirami, Srba Emirja Bekrića.
Začniva z zdravjem. Kako je s poškodbo, zaradi katere ste odpovedali nastop na nedavnem svetovnem prvenstvu štafet na Bahamih?
Sanirana je, dobro sem se rehabilitirala. Dobro sem pripravljena. Malce zaostajam s treningi ovir, ampak mislim, da se bo tudi to sestavilo in bom hitra. Verjamem, da bom to pokazala tudi na tekmah.
Kako je z mešano štafeto 4×400 metrov, ki ima, potem ko ni nastopila na Bahamih, precej manj možnosti za olimpijske igre? Še verjamete v Pariz?
Verjamem, da imamo še vedno velike možnosti za olimpijske igre. Zelo si želim, da bi nam uspelo in da bi se poskusili uvrstiti v Pariz.
Kdaj začenjate s sezono? Že ta konec tedna na prvem mitingu mednarodne atletske lige v Kranju?
Zelo si želim, da bi bilo tako, ampak najprej moram videti, kako mi bo šlo na treningih pri teku čez ovire. Če ne bo šlo, bom pa s sezono zagotovo začela naslednji teden.
Kaj od nove sezone pričakujete?
Predvsem si želim konstantnih rezultatov. Da med sezono ne bo prevelikih nihanj. Želim si začeti dobro, potem pa iti le navzgor. Da bom stopnjevala rezultate.
Evropsko prvenstvo v Rimu, olimpijske igre v Parizu. Verjamete, da boste nastopili na obeh velikih tekmovanjih, ki atlete in atletinje čakata letos?
Za evropsko prvenstvo sem trenutno znotraj kvote tekmovalcev, glede Rima me ne skrbi. Tudi olimpijske igre, na katerih še nisem nastopila, so velika želja. Naredila bom vse, da mi uspe. Če bom zdrava in bodo rezultati konstantni, verjamem, da mi lahko. Zelo si želim, da bi prvič tekla na olimpijskih igrah.
Lani ste se po daljšem času približali sijajnemu rezultatu, ki vam je uspel z 19 leti. Nadaljevanje sezone je bilo slabše. Kaj se je dogajalo?
Da, začetek sezone je bil zelo dober, potem je sledilo nekaj padcev. Želim si, da bi bilo letos glede tega drugače. Da tega ne bi bilo. Sem pa z lansko sezono kljub vsemu zelo zadovoljna, saj sem se približala tistemu rezultatu, ki sem ga dosegla leta 2017. Letos si želim še več.
Na lanskoletnem svetovnem prvenstvu v Budimpešti ste za svojim najboljšim rezultatom zaostali za skoraj dve sekundi (57,62) in po velikem razočaranju dejali, da boste poiskali pomoč psihologa. Ste uspeli premostiti psihološke ovire?
Poškodbe, s katerimi sem imela veliko težav, so pustile sled. Pozna se na psihi. Potem pride velika tekma, strah se naseli v tebe. Pozna se predvsem pri prehodu čez ovire, pri katerem moraš biti stoodstoten. Jaz nisem bila. Sem pa zdaj delala na tem. Upam in verjamem, da se bo to poznalo tudi na tekmah. Da se ne bom obotavljala in bom ovire tekoče preskakovala.
Psihološka ovira je največja pri ovirah?
Da. Na koncu je najtežje teči čez ovire, ker ne upam skakati čez. Upam, da sem to popravila in se bo to letos pokazalo.
Torej verjamete, da lahko najdete izhod iz slepe ulice in se vrnete v svetovni vrh?
Verjamem. To je moja velika želja. Verjamem v svoje sposobnosti, bo pa treba delati postopoma. Želim si, da bi čez štiri leta na naslednjih olimpijskih igrah pokazala, česa sem sposobna. Zelo sem motivirana. Motivacije mi ne manjka. Je pa veliko odvisno od poškodb in vsega preostalega, kar te lahko doleti.
Ukvarjate se samo z atletiko, podporo imate?
Da, imam sponzorja, pa tudi v klubu in Atletski zvezi Slovenije nudijo podporo, za kar sem zelo hvaležna.
Pogovarjava se ob robu začetka nove sezone mednarodne atletske lige, ki ste jo lani dobili. Koliko vam pomeni ta zmaga?
Veliko, saj je bila konkurenca zelo močna.
Na zmago ciljate tudi letos?
Trudila se bom, da nastopim na čim več mitingih te lige, potem pa bomo videli, kam me bodo rezultati pripeljali.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje