Red Bull pokazal dirkaško hitrost, Leclerc priznal premoč (VIDEO)

Avtomoto 29. Apr 202315:17 > 16:09 0 komentarjev

Prvo sprintersko dirko od šestih v sezoni formule ena je na ulicah Bakuja dobil Mehičan Sergio Perez. S svojim Red Bullom je startal z drugega startnega mesta in približno na polovici prehitel Monačana Charlesa Leclerca. Dirkač Ferrarija pa je uspešno zadržal drugo mesto pred Maxom Verstappnom.

Kratko, le 17 krogov dolgo dirko, je v začetku zaznamoval Juki Cunoda. Že v prvem krogu je trčil v ogrado in ob tem je odpadla njegova zadnja desna guma. Zaradi ostankov dirkalnika je na stezo zapeljal varnostni avtomobil in dirkačem ’ukradel’ kar nekaj krogov.

Kmalu po njegovem umiku je v vodstvo skočil Sergio Perez, ki je sicer startal kot drugi. Premoč na startno-ciljni ravnini mu je priznal najhitrejši na dopoldanskih kvalifikacijah Charles Leclerc. Monačan je s ferrarijem obdržal drugo mesto pred Maxom Verstappnom, ki je na startu izgubil mesto proti Georgeu Russllu, z Britancem celo trčil, nato pa mu je po umiku varnostnega avta vrnil milo za drago. Da je bil stik kar močen, je po koncu jasno dokazovala luknja v stranici Verstappnovega dirkalnika, Nizozemec pa je jasno izrazil nezadovoljstvo s potezo Mercedesovega dirkača.

Za Pereza je to prva sprinterska zmaga v karieri v sedmi izvedbi tega tekmovanja. “Zelo zahtevno, na dirkačih in inženirjih je bilo veliko pritiska. Super je osvojiti največje število točk v soboti, a se zavedamo, da je glavna dirka jutri. Za nami je dober dan, a jutri bodo razmere drugačne. Tretji najboljši položaj ni najboljši, a bomo videli, kako bo,” je bil zadovoljen 33-letnik iz Guadalajare.

Russell  je na koncu osvojil četrto mesto, sledili so Carlos Sainz, Fernando Alonso, Lewis Hamilton in Lance Stroll, ki je dobil še zadnjo točko. V skupnem seštevku sezone je Perez za dve točki zmanjšal zaostanek za Verstappnom, ta zdaj znaša 13 točk (75:62).

Klasična dirka v prestolnici Azerbajdžana bo jutri ob 13. uri. S pole-positiona bo začel Leclerc, sledila bosta Verstappen in Perez.

Vrhunci sprinterske dirke:

Potek sprinta pred VN Azerbajdžana

Krog 17/17: Do konca ni bilo večjih sprememb, osem točk Perezu, sedem Leclercu, šest pa Verstappnu.

Krog 13/17: Razlike v prvi trojici so takšne, da nihče nima možnosti uporabe sistema DRS.

Krog 10/17: Perez je Leclercu pobegnil na več kot sekundo prednosti, zdaj pa Monačana v ozadju že ogroža Verstappen.

Krog 8/17: Po odličnem zavetrju ob prečkanju ciljne črte je Perez izkoristil pomoč krilca DRS in brez težav švignil mimo Leclerca.

Krog 7/17: Varnostni avtomobil se je umaknil v garažo, že ob koncu startno-ciljne ravnine je Verstappen skočil mimo Russlla. Sainz pa je na petem mestu prehitel Hamiltona, ki je ob mesto izgubil še proti Alonsu.

Krog 4/17: Razbitin zaradi nesreče Cunode je na stezi preveč, zato je vodstvo dirko na progo poslalo pravi varnostni avtomobil.

Krog 2/17: Na stezi je aktiviran virtualni varnostni avto.

Krog 1/17: Odlično sta s prvih položajev potegnila Leclerc in Perez, veliko slabše pa Verstappen, ki je moral po kar nekaj vzporedne vožnje z Britancem priznati premoč Georgeu Russllu. Nizozemec se je pritožil v bokse, da ga je voznik Mercedesa izrinil proti zidu.

Napako je storil Cunoda, ki je v drugem sektorju zadel v ogrado in izgubil zadnjo desno pnevmatiko.

Start sprinta:

Pred sprintom:

Po novem formatu sprinterskih preizkušenj je sobota povsem namenjena zgolj tej 100-kilometrski dirki za dodatne točke svetovnega prvenstva. Za dirkači so tako že skrajšane sprinterske kvalifikacije, na katerih je najhitrejši čas postavil Charles Leclerc, pa čeprav je v zadnjem hitrem krogu trčil v ogrado in zlomil nos dirkalnika. V prvi vrsti bo še Sergio Perez (Red Bull), ki je bil hitrejši od moštvenega kolega Maxa Verstappna. V prvo četverico se je presenetljivo uvrstil Mercedesov George Russell, ki je ugnal drugega Ferrarijevega voznika Carlosa Sainza. Prvo deseterico zaključujejo Lewis Hamilton, Alex Albon, Fernando Alonso, Lance Stroll in Lando Norris.

Sprint bo iz boksov začel Esteban Ocon, brez nastopa je ostal Logan Sargaent, ki je v dopoldanskih kvalifikacijah preveč razbil svojega Williamsa, da bi ga mehaniki uspeli pravočasno popraviti.

Že pred začetkom so iz vodstva formule ena sporočili, da bo Azerbajdžan na koledarju ostal vsaj do leta 2026. Ulice Bakuja bodo torej še vsaj trikrat gostila kraljico motošporta, ki so jo prvič pozdravile leta 2016.