Marquez ostaja vladar Teksasa

Avtomoto 3. Okt 202121:58 > 22:32 0 komentarjev
Španec Marc Marquez je prišel do druge zmage v letošnji sezoni, skupno pa že 58. v karieri v razredu motogp. Foto: Guliverimage

Španec Marc Marquez (Honda) je zmagovalec dirke svetovnega motociklističnega prvenstva v razredu motoGP v ameriškem Austinu. Drugi je bil Francoz Fabio Quartararo (Yamaha), tretji pa Italijan Francesco Bagnaia (Ducati).

Marquez je dosegel drugo zmago v sezoni, obenem pa je nadaljeval vladavino v Austinu, kjer je tokrat dobil sedmo od osmih dirk, kolikor so jih tu izvedli od leta 2013. Lani dirke v Teksasu ni bilo, leta 2019 pa je zmagal njegov rojak Alex Rins.

Dogajanje na stezi v Austinu sicer ni bilo posebej razburljivo. Potem ko se je dirka po lanski koronski odpovedi vrnila v koledar SP, so se hitro vzpostavila stara razmerja. Marquez sicer prvič doslej ni dobil kvalifikacij, a je bil po startu vseeno hitro na vodilnem mestu. Vse do konca prvega mesta ni več spustil iz rok, tokrat pa niti tekmeci za njim niso bili dovolj blizu, da bi ga lahko v zadnjih krogih ogrozili.

Quartararo na odlični poti do naslova

Francoz na drugem mestu je bržčas vozil tudi z mislijo na skupni seštevek, tako da ni veliko tvegal in je bil povsem zadovoljen z novimi 20 točkami, s katerimi se je še utrdil na vrhu.

“Načrt je bil, da samo odpeljem dirko: da bi dobro začel, ko bi se gume ogrele, pa bi začel pritiskati. To sem tudi uresničil, imel sem dober ritem. Na koncu sem bil malo utrujen in je bilo težko ostati zbran, a je bil Fabio na srečo precej oddaljen, pa tudi iz ekipe so mi sporočili, da naj me ne skrbi, ker predvsem pazi na skupni seštevek,” je dejal zmagovalec ameriške preizkušnje Marc Marquez.

“Počutim se skoraj bolje, kot če bi zmagal. Fizično je bila zelo zahtevna dirka, a sem zelo zadovoljen, da sem na drugem mestu, da sem dobil še 20 točk za svetovno prvenstvo,” pa je nastop ocenil Fabio Quartararo.

Francesco Bagnaia, ki je v soboto osvojil “pole position” in je pred tem dobil zadnji dve dirki, je tokrat šele v zadnjih krogih prišel do stopničk, potem ko je prehitel Španca Jorgeja Martina (Ducati Pramac). Ta je potem dobil še kazen “dolgega kroga”, ker je pred tem napačno prevozil enega od zavojev in zapeljal s steze, tako da je tik pred koncem izgubil tudi četrto mesto. Prehitel ga je rojak Alex Rins (Suzuki). Šesti je bil Italijan Enea Bastianini (Ducati Avintia).

Quartararo ima zdaj 254 točk, Bagnaia pa spet zaostaja nekoliko več (202). Francoz lahko ob idealnem scenariju že na naslednji dirki osvoji prvi naslov svetovnega prvaka. Do konca so namreč še tri dirke, na voljo pa je le še 75 točk.

Naslednja dirka bo 24. oktobra preizkušnja za VN Emilije Romanje v Misanu.