Slovenski reprezentant zaostal le za Magnusom Carlsenom

Drugi športi 28. Dec 202318:38 0 komentarjev

Ruski velemojster Vladimir Fedosejev, ki od letošnjega leta nastopa za slovensko reprezentanco, je v uzbekistanskem mestu Samarkand postal svetovni podprvak v pospešenem šahu. Na prvenstvu, ki je potekalo od 26. decembra, je zbral 9,5 točke od 13 možnih, kar je le pol točke manj od svetovnega prvaka Magnusa Carlsena iz Norveške.

Bron je z devetimi točkami osvojil Kitajec Yangyi Yu. Slovenske barve je zastopal tudi drugi ruski velemojster Anton Demčenko, ki je s 7,5 točke zasedel 64. mesto (7,5) med 150 udeleženci. Oba Rusa za Slovenijo nastopata od sredine letošnjega leta.

Fedosejev je prenehal zastopati Rusijo po njenem vojaškem napadu na Ukrajino leta 2022 in je namesto tega sprva igral pod zastavo mednarodne zveze Fide. Pred tem se je preselil v regijo Valencia v Španiji, letos pa se je odločil, da bo igral za Slovenijo.

Osemindvajsetletni Fedosejev, ki je bil rojen v Sankt Peterburgu, je leta 2017 v Minsku osvojil bron na evropskem prvenstvu v običajnem šahu. Tega leta je v Rijadu v Saudski Arabiji prišel še do srebra na SP v pospešenem šahu, tedaj je zmagala še ena šahovska legenda, Indijec Viswanathan Anand.

Fedosejev je za Slovenijo prvič nastopil na svetovnem pokalu v azerbajdžanski prestolnici Baku in izpadel v tretjem krogu. Še prej, po uvodnem krogu, je to tekmovanje zaključil Demčenko, ki je leta 2021 na Islandiji postal evropski prvak. V črnogorski Budvi je novembra Fedosejev tekmoval tudi v slovenski reprezentanci, ki je osvojila 25. mesto na ekipnem evropskem prvenstvu.

V Samarkandu je Carlsen nanizal sedem zmag in šest remijev ter ubranil naslov. Norvežan je še vedno najboljši šahist sveta in prvi na svetovni lestvici tudi v klasičnem šahu, a se je odločil, da svetovnega naslova v tej osnovni različici ne bo branil.

Ob pričakovanem naslovu Carlsena po 11 odigranih krogih in 15 minutah za celotno partijo ob desetih dodatnih sekundah za vsako potezo je nova prvakinja presenetljivo postala ruska mednarodna mojstrica Anastasija Bodnarjuk, ki je bila šele 51. igralka prvenstva.

Bodnarjuk je nanizala šest zmag in pet remijev ter je edina neporažena ob aktualni svetovni prvakinji v klasičnem šahu Wenjun Yu iz Kitajske, ki je bila z osmimi točkami šesta. Po 8,5 točke sta osvojila Indijka Hump Koneru, ki je bila srebrna, in branilka naslova Tingjie Lei, Kitajki je pripadel bron.