Sinoči je v enem od ljubljanskih hotelov potekala svečana prireditev. Na njej je Primož Roglič vlogo ambasadorja Fundacije Leona Štuklja in Miroslava Cerarja, za katero je v zadnjem letu zbral 200.180 evrov, predal Goranu Dragiću. Predsednik fundacije, ki deluje pod okriljem Olimpijskega komiteja, nam je na kratko zaupal njen namen in pomen.
Kaj je Fundacija Leona Štuklja in Miroslava Cerarja?
Na pobudo nekdanjega predsednika Bogdana Gabrovca so na OKS leta 2015 ustanovili Fundacijo za športnike iz socialno šibkejših okoljih, kasneje pa so jo preimenovali v Fundacijo Leona Štuklja in Miroslava Cerarja za podporo športnikom in drugim nadarjenim dijakom in študentom iz socialno šibkih okoljih. Fundacija od leta 2020 sodeluje z Zvezo prijateljev mladine Moste-Polje, pod katero se izvaja program Botrstvo v športu.
V zadnjih letih ima fundacija tudi vsakoletnega ambasadorja. Prvi je bil predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach, sledila sta še predsednik Uefe Aleksander Čeferin in nekdanja alpska smučarka Tina Maze. Korošica je dobrodelno žogo in vlogo ambasadorja konec lanskega leta predala Primožu Rogliču, ta pa jo je na včerajšnji prireditvi ob zbranih 200.180 evrih predal Goranu Dragiću.
Predsednik fundacije je legendarni Miroslav Cerar. 84-letni nekdanji olimpionik, ki je na igrah pod petimi krogi zbral tri kolajne (šest jih je zbral na svetovnih, 15 pa na evropskih prvenstvih), je na kratko pojasnil svojo vlogo pri fundaciji, ki otrokom iz socialno šibkih okoljih pomaga na poti do uspešnih športnih karier.
“Lepo je, to je takšna humana in socialno-športna zadeva. Ima humano noto. Pomagamo in vzpodbujamo mlade športnike. Najprej v finančnem smislu, obenem pa je to motivacija, da se zavzamejo tudi pri učenju. Pomembni so tudi rezultati v šoli, ne samo na športnem področju.”
Poudarek na dobrodelnosti, srčnosti in pomoči
Cerarja veseli, da se omenjenemu projektu odzivajo tudi slovenski športniki, ki so svetovno uveljavljeni. “Zdajšnje generacije živijo v drugačnem okolju, smo v času profesionalizma. Nekateri iz prejšnjih obdobjih smo bili športniki še v času amaterizma. To so velike razlike. Čeprav kapital pretirano vdira v šport, je prav, da damo poudarek na srčnost, dobrodelnost in pomoč drug drugemu.”
Razmere so se v zadnjem letu zaradi številnih naravnih nesreč še poslabšale. “Mnogi nimajo ustreznih pogojev, pač živijo v takšnih razmerah. Posebej v trenutnem času, ko je za nami veliko naravnih katastrof. Število tistih, ki so bili prizadeti tudi na športnem področju, je žal večje. Zato je naša fundacija lepa priložnost, odziv športnikov pa je dober in to pozdravljam,” je še zaključil Miroslav Cerar starejši.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!