Slovenski nastopi v Parizu, ki jih res ne smete zamuditi

Drugi športi 12. Jul 20245:00 1 komentar
Trstenjak Savšek Garnbret
Foto: Aleš Fevžer

Potem ko je Olimpijski komite Slovenije (OKS) v začetku tedna objavil seznam 90 športnikov in športnic, ki bodo del reprezentance na olimpijskih igrah v Parizu, in se je večji del njih slovenski javnosti predstavil sinoči v Kopru, osvetljujemo glavna slovenska orožja za visoke rezultate (tudi kolajne) in spored njihovih nastopov v francoski prestolnici.

Slovenija bo na pariškem spektaklu branila pet kolajn izpred treh let, ko so olimpijske igre z enoletno zamudo zaradi pandemije koronavirusa potekale v Tokiu. Na Japonskem so se zlate kolajne veselili športna plezalka Janja Garnbret, kanuist na divjih vodah Benjamin Savšek in kolesar Primož Roglič (v kronometru). Srebro je domov prinesla judoistka Tina Trstenjak, komplet pa je na cestni dirki dopolnil kolesar Tadej Pogačar.

Slovenska odprava se tudi v Francijo odpravlja z visokimi cilji, že ob odhodu pa je rekordna. Tri ekipe (odbojkarska in obe rokometni) so poskrbele za najbolj množično reprezentanco v zgodovini, ki šteje kar 90 športnikov: 46 moških in 44 žensk. In tudi med njimi gre iskati potencialne dobitnike kolajn.

Eden izmed njih je zagotovo atlet Kristjan Čeh. Ptujčan, aktualni evropski prvak in svetovni podprvak, v Parizu velja za enega glavnih favoritov v metu diska. Med sedmimi atleti lahko, če bo pozabila na težave s poškodbo, povsem proti vrhu poseže še skakalka s palico Tina Šutej. Usoda je hotela, da se bosta oba slovenska aduta na atletskem stadionu v Saint Dennisu predstavila na isti dan.

ATLETIKA, moški met diska in ženski skok s palico

KDAJ: 5. avgust (kvalifikacije) in 7. avgust (finale)
KJE: Stade de France, Saint Dennis

Kristjan Čeh
Foto: AP Photo/Andrew Medichini via Guliver

Z visokimi cilji se v Francijo podaja tudi jadralec Toni Vodišek. Toda ne v Pariz, temveč na Azurno obalo, saj bodo jadralni boji tokratnih iger potekali ob marini v Marseillu. Eden od šestčlanske jadralske zasedbe bo nastopal v novi disciplini na igrah, formuli kite. Štiri običajne regate ga čakajo v začetku avgusta, peti dan pa bo tisti odločilen za končni vrstni red.

JADRANJE, moška formula kite

KDAJ: 4., 5., 6., 7. avgust (klasične regate), 8. avgust (regata za kolajne)
KJE: Marseille Marina

Toni Vodišek

Med najuspešnejše športe na poletnih olimpijskih igrah spada tudi judo, v katerem je Slovenija do zdaj osvojila že šest kolajn. Po slovesu Tine Trstenjak najvišje meri Andreja Leški (do 63 kg), pozabiti pa ne gre niti na Kajo Kajzer (do 57 kg) in Anko Pogačnik (do 70 kg). Skupno bo v judoističnih kimonih v Parizu tekmovalo šest Slovencev.

JUDO, ženske

KDAJ: 29. julij (do 57 kg), 30. julij (do 63 kg), 31. julij (do 70 kg)
KJE: Grand Palais Ephemere

Andreja Leški
Andreja Leški. Foto: Profimedia

Zagotovo bo spet zelo razburljivo tudi na divjih vodah, kje bo slovenske barve zastopala četverica, prav vsi pa so ob dobrem dnevu sposobni skoka na stopničke. Benjamin Savšek brani zlato iz Tokia, Peter Kauzer, Eva Terčelj in Eva Alina Hočevar pa bodo skušali še obogatiti bogato zbirko kolajn.

KAJAK/KANU, moški in ženske

KDAJ: 28. julij (finale ženskega kajaka), 29. julij (finale moškega kanuja), 31. julij (finale ženskega kanuja), 1. avgust (finale moškega kajaka), 5. avgust (kros)
KJE: National Olympic Nautical Stadium

Foto: Guliverimage

Največ veselja je, kot omenjeno, v slovensko olimpijsko družino pred tremi leti prineslo kolesarstvo z dvema osvojenima odličjema. Čeprav se je Primož Roglič zaradi ne tako ustreznega profila proge odpovedal branjenju zlata v kronometru, bomo tudi tam Slovenci imeli svojega predstavnika. Roglič trenutno ni niti na seznamu četverice za cestno dirko, a se to po besedah Uroša Murna še lahko spremeni do konca Toura de France. Bo pa tam dirkal Tadej Pogačar, ob njem so na sporedu še Jan Tranik, Matej Mohorič in Luka Mezgec.

CESTNO KOLESARSTVO, moški:

KDAJ: 27. julij (kronometer), 3. avgust (cestna dirka)
KJE: po ulicah Pariza, start pri Pont d’Iena
KDO: Jan Tratnik (kronometer+cestna dirka), Tadej Pogačar, Luka Mezgec, Matej Mohorič in Primož Roglič (trojica od štirih na cestni dirki)

Primož Roglič Tokio
Primož Roglič ne bo branil zlata iz Tokia 2021. Foto: Profimedia

V Franciji bomo v akciji znova spremljali tudi namiznoteniške igralce. Darko Jorgić in Deni Kožul bosta poleg ekipnega dela nastopala tudi v posamični konkurenci, Peter Hribar zgolj ekipno.

NAMIZNI TENIS, moški:

KDAJ: posamični turnir od 27. julija naprej, ekipni turnir od 5. avgusta naprej
KJE: Paris Expo Porte de Versailles

Foto: Aleš Fevžer

Prvič v zgodovini bo na olimpijskih igrah nastopala slovenska moška odbojkarska reprezentanca. Selektor Gheorghe Cretu je za 12 prostih mest izbral podajalca Gregor Ropret in Dejan Vinčić, korektorja Tonček Štern in Nik Mujanović, srednji blokerji Alen Pajenk, Jan Kozamernik in Sašo Štalekar, sprejemalci Tine Urnaut, Klemen Čebulj, Rok Možič in Žiga Štern ter prosti igralec Jani Kovačič. Podajalec Uroš Planinšič sicer ne bo član izbrane dvanajsterice, bo pa na priložnost v Franciji čakal kot rezerva.

Glede na predstave v zadnji izvedbi ligi narodov Slovenija sodi v krog favoritov za kolajne, nastopala pa bo v skupini A. Izmed vsake od treh skupin se v četrtfinale prebijeta najboljši dve ekipi ter še dve od treh najboljših tretjeuvrščenih.

ODBOJKA, moški:

KDAJ: 28. julij, 17.00: Slovenija-Kanada; 30. julij, 17.00: Slovenija-Srbija, 2. avgust, 21.00: Francija-Slovenija; morebitni četrtfinale (5. avgust), morebitni polfinale (7. avgust), morebitna tekma za tretje mesto (9. avgust), morebitni finale (10. avgust)
KJE: South Pariz Arena

slovenska odbojkarska reprezentanca
Foto: volleyballworld.com

Morda celo kot prva zvezdnica celotne slovenske reprezentance se v Francijo odpravlja športna plezalka Janja Garnbret. Podobno kot pred tremi leti v Tokiu je velika favoritinja za zlato odličje, pa čeprav se je sistem tekme na OI spremenil in zdaj ne vključuje več hitrostnega plezanja. Korošici bosta družbo delala še Mia Krampl in Luka Potočar, ki bo na delu en dan pred rojakinjama.

ŠPORTNO PLEZANJE, ženske:

KDAJ: 6. avgust (polfinale balvanov), 8. avgust (polfinale težavnosti), 10. avgust (finale kombinacije)
KJE: Le Bourget Sport Climbing Venue

Janja Garnbret, foto: Guliverimage.

Podobno kot odbojkarji se na krstni nastop na igrah pripravljajo ženske rokometašice. V kvalifikacijah so pripravile lepo presenečenje, novo pravljico pa želijo spisati tudi v mestu luči in ljubezni. Selektor Dragan Adžić računa na 14-erico Ana Abina, Ema Abina, Nena Černigoj, Dijana Đajić, Ana Gros, Ema Hrvatin, Valentina Tina Klemenčič, Barbara Lazović, Nataša Ljepoja, Tamara Mavsar, Elizabeth Omoregie, Amra Pandžić, Nina Spreitzer, Tjaša Stanko, Maja Svetik, Alja Varagić in Maja Vojnovič.

Rokometašice bodo nastopale v skupini A, mesto v četrtfinalu si zagotovijo štiri najboljše ekipe iz obeh skupin.

ROKOMET, ženske:

KDAJ: 25. julij, 9.00: Slovenija-Danska; 28. julij, 11.00: Južna Koreja-Slovenija; 30. julij, 9.00: Nemčija-Slovenija; 1. avgust, 21.00: Slovenija-Norveška; 3. avgust, 16.00: Slovenija-Švedska;
morebitni četrtfinale (6. avgust), morebitni polfinale (8. avgust) in morebitni finale/tekma za tretje mesto (10. avgust)
KJE: Paris Expo Porte de Versailles, South Paris Arena 6 (skupinski del), Pierre Mauroy Stadium/Lille (izločilni boji)

Slovenska ženska rokometna reprezentanca
Foto: Profimedia

Precej več izkušenj od rojakinj pa imajo z nastopi na igrah rokometaši, to bo že njihov četrti, prvi po Riu de Janieru 2016. Selektor Uroš Zorman je izbral naslednjih 14 igralcev: Blaž Blagotinšek, Dean Bombač, Nejc Cehte, Jure Dolenec, Klemen Ferlin, Matej Gaber, Nik Henigman, Kristjan Horžen, Blaž Janc, Staš Jovičić Slatinek, Urh Kastelic, Tilen Kodrin, Urban Lesjak, Borut Mačkovšek, Domen Novak, Aleks Vlah in Miha Zarabec.

Tudi rokometaši bodo igrali v skupini A, tudi pri moških v četrtfinale napredujejo po štiri reprezentance iz obeh skupin. Skupinski del bo gostil Pariz, izločilne boje pa stadion v Lillu.

ROKOMET, moški:

KDAJ: 27. julij, 9.00: Španija-Slovenija; 29. julij, 11.00: Slovenija-Hrvaška; 31. julij, 16.00: Slovenija-Švedska; 2. avgust, 19.00: Japonska-Slovenija; 4. avgust, 14.00: Nemčija-Slovenija;
morebitni četrtfinale (7. avgust), morebitni polfinale (9. avgust), morebitni finale (11. avgust)
KJE: Paris Expo Porte de Versailles, South Paris Arena 6 (skupinski del), Pierre Mauroy Stadium/Lille (izločilni boji)

Slovenska rokometna reprezentanca
Foto: RZS

Poleg vseh naštetih bodo Slovenijo v Parizu zastopali še: atleti Anita Horvat, Klara Lukan, Lia Apostolovski, Neja Filipič in Matic Ian Guček, ritmična gimnastičarka Jekaterina Vedenejeva, športna gimnastičarka Lucija Hribar, golfistki Ana Belac in Pia Babnik, jadralci Lin Pletikos, Lina Eržen, Tina Mrak, Jakob Božič in Žan Luka Zelko.

Zraven bodo še judoisti Maruša Štangar, Metka Lobnik in Enej Marinič, cestni kolesarki Eugenia Bujak in Urša Pintar, gorska kolesarska Tanja Žakelj, lokostrelca Žana Pintarič in Žiga Ravnikar, plavalci Janja Šegel, Katja Fain, Neža Klančar, Tjaša Pintar in Sašo Boškan ter taekwondoist Patrik Divkovič in veslača Nina Kostanjšek in Isak Ivan Žvegelj.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje