Od drame do pravljice: Danska je v osmini finala Eura.

Euro 2020 21. Jun 202122:46 > 22. Jun 2021 0:33 0 komentarjev
Selektor Danske Kasper Hjulmand je takole proslavljal velik uspeh. FOTO: Guliverimages.

Danska je v zadnjem krogu skupine B letošnjega evropskega nogometnega prvenstva s 4:1 razbila Rusijo in si ob porazu Finske z 0:2 proti Belgiji, ki je prišla do tretje zmage, zagotovila osmino finala. Tja so se prvič v zgodovini uvrstili tudi Avstrijci, ki so v skupini C premagali Ukrajino. Nizozemska je do tretje zmage prišla proti Severni Makedoniji, premagala jo je s 3:0.

Že v prvem polčasu je v Köbenhavnu v skupini B z evrogolom v 38. minuti za vodstvo Dancev poskrbel mladi vezist Sampdorie Mikkel Damsgaard. Na začetku drugega polčasa je vodstvo Skandinavcev povišal vezist RB Leipziga Yussuf Poulsen, potem pa je Rusija, zadel je zvezdnik Artem Dzjuba z enajstih metrov, v 70. minuti znižala zaostanek.

Do konca tekme so Danci pritisnili na plin, v 79. in 82. minuti zabili še dva gola, mojstrovini sta uspeli nogometašu Chelseaja Andreasu Christensenu in branilcu Atalante Joakimu Maehleju, in prišli do zmage. Med najboljših 16 so se Danci uvrstili z zgolj tremi točkami, kolikor so jih osvojili tudi Finci in Rusi.

Do uspeha so Danci prišli zaradi najboljše razlike v krogu teh treh reprezentanc. Finska je pristala na tretjem mestu in lahko še upa na napredovanje kot ena izmed štirih najboljših tretjeuvrščenih reprezentanc, medtem ko se Rusija od prvenstva poslavlja.

Veselje Avstrijcev po golu Christopha Baumgartnerja. FOTO: Guliverimages.

Avstrijci spisali zgodovino, Nizozemska brezhibna

V skupini C sta Avstrija in Ukrajina v zadnji krog vstopili z enakim izkupičkom, v prvih dveh tekmah sta osvojili tri točke, obe pa sta lovili prvi uvrstitvi v izločilne dele evropskega prvenstva. Uspelo je Avstriji, ki je do zgodovinskega uspeha prišla v svojem tretjem nastopu na Euru.

Veliki junak Avstrije je postal mladi, 21-letni vezist Hoffenheima Christoph Baumgartner, ki je v polno meril v 21. minuti.

Ukrajinci so ohranili minimalne možnosti za napredovanje, to jim lahko uspe kot eni od štirih najboljše tretjeuvrščenih reprezentanc.

Druga tekma skupine ni imela tekmovalnega naboja. Severna Makedonija je bila brez možnosti za napredovanje, Nizozemci pa so si že zagotovili prvo mesto in ga potem na igrišču tudi potrdili.

Junaka domače zmage v Amsterdamu sta bila nogometaša, ki sta v teh dneh poskrbela za odmevna prestopa. Memphis Depay, novopečeni zvezdnik Barcelone, je zabil en gol in prispeval še asistenco. Georgino Wijnaldum, ki je pred kratkim prestopil v PSG, je zadel dvakrat.

Na tej tekmi se je od igranja za reprezentanco poslovil makedonski veteran Goran Pandev, ki je za Makedonce na tem zabil tudi prvi in edini gol na evropskih prvenstvih do zdaj.

Evropsko prvenstvo

Skupina C:

Ukrajina – Avstrija 0:1 (0:1)
Strelec: 0:1 Baumgartner 21.

Severna Makedonija – Nizozemska 0:3 (0:1)
Strelca: 0:1 Depay 24., 0:2 Wijnaldum 51., 0:3 Wijnaldum 58.

Skupina B:

Finska – Belgija 0:2 (0:0)
Strelca: 0:1 Hradecky 79./avtogol, 0:2 Lukaku 81.

Rusija – Danska 1:4 (0:1)
Strelci: 0:1 Damsgaard 38., 0:2 Poulsen 59., 1:2 Dzjuba 69., 1:3 Christensen 80., 1:4 Maehle 82.